Oțelul, candidatură fermă la retrogradare. Oțelul – Botoșani 0-1

Oțelul, candidatură fermă la retrogradare. Oțelul - Botoșani 0-1
  • Publicat:
  • Actualizat:

La Galați, Oțelul a pierdut meciul din etapa a patra a Ligii 1, contra Botoșaniului, cu 0-1

Disponibilitate la pus cârca, agresivitate, dar cu resurse fotbalistice reduse, a rezultat o primă parte a meciului anostă. Prima fază mai acătării a apărut abia în minutul 18, când Curileac a închis bine unghiul și a respins șutul lui Avdic. A urmat un alt sfert de oră de fotbal cu pipeta până la a doua fază de gol, prima a oaspeților, șutul lui Batin din afara careului fiind respins cu un plonjon spectaculos de Plopeanu, ajuns salvator al Oțelului la trei săptămâni după ce în primă fază nu trecuse de perioada de probe.

În rest, în afară de o a doua ocazie în contul gazdelor, reluare cu capul din plonjon a lui Cristea (44”) puțin alături, singurl moment notabil al primei reprizei a fost evacuarea galeriei botoșănene (26”) pentru scandări anti-FRF.

Nemulțumit, Leo Grozavu a început repriza secundă făcând și a doua schimbare. Inspirat, pentru că Martinus, intrat în locul lui Hadnagy imediat după pauză, a marcat golul victoriei (64”) cu un șut – centrare, mingea a prins pământul, a sărit și l-a păcălit pe Plopeanu. Norocos, la fel cum au scăpat oaspeții cu două minute înainte, când Cristea a scăpat singur cu portarul, a tras în Curileac, iar respingerea a fost reluată de V. Gheorghe pe lângă.

În ultimele cinci minute, Oțelul a jucat în inferioritate numerică, după ce Miron a primit cartonaș roșu. A cincea eliminare în patru etape pentru echipa gălățeană, rămasă fără victorie și cu o candidatură fermă la retrogradare.

Valeriu Iftime: „Îi felicit, a fost un meci bun”

Principalul finanțator al FC Botoșani este mulțumit de jocul echipei lui Leo Grozavu în partida câștigată cu 1-0, la Galați. Valeriu Iftime și-ar dori că Vașvari&Co să aibă aceeași evoluție în fiecare partidă și să rezolve cât mai repede problema salvării de la retrogradare. „Au muncit mult astăzi și bine cum abordăm jocurile. Au avut cei de la Galați două ocazii dar noi am avut posesia mai bună, ne-am creat multe ocazii. Mă uitam pe statistică și totul a fost de partea noastră. Am avut atitudine, am muncit mult și am plecat din minutul 1 cu ideea să câștigăm. Am plecat la Galați să luăm puncte. S-a întâmplat să aibă și ei două ocazii dar și noi puteam tranșa mai repede jocul. Îi felicit, a fost un meci bun. E important să nu ne relaxăm cu echipele din partea a doua a clasamentului. Dacă eram atenți în meciul cu Gaz Metan, acum aveam nouă puncte. Important este că ușor, ușor ne revenim”, a spus Valeriu Iftime.

Pentru FC Botoșani urmează un meci mult mai dificil decât cel de la Galați. Peste o săptămână va juca pe teren propriu împotriva formației Universitatea Cluj. Valeriu Iftime speră ca la acest meci, în tribunele Municipalului să fi cel puțin 5000 de suporteri.
„Meciul cu Universitatea Cluj va fi foarte greu. Vor fi două echipe care joacă fotbal. Problema este cât de motivat ești și câtă putere de devotament ai. Nu mai punem biletele scumpe. Încercăm toate variantele ca oamenii să vină la stadion. Echipa începe să joace și sperăm că vom avea din ce în ce mai mulți suporteri. Poate nocturna va crea un punct de atracție”, a adăugat finanțatorul echipei FC Botoșani.