12 apr 2019 10918 afişări Liga 1
Nistor salvează o seară cu foarte puţin fotbal. Poli Iaşi - Dinamo 0-1. Cum arată clasamentul din play-out acum DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

Poli Iaşi - Dinamo 0-1 (Nistor 52 - pen.)

Stadionul din Copou a devenit un adevărat coşmar pentru Poli Iaşi în acest an. Elevii lui Flavius Stoican au făcut un nou meci modest acasă, în special pe fază ofensivă şi au suferit al patrulea eşec consecutiv pe teren propriu, 0-1 cu Dinamo. Golul de trei puncte al oaspeţilor a fost marcat de Dan Nistor, în minutul 52, dintr-un penalty acordat pentru un fault comis de Cioinac asupra lui Montini.

Atac inert pentru ieşeni

Fără atacant în teren şi pe bancă, Poli continuă să ruleze în gol, iar rezultatele nu sunt întâmplătoare. Flavius Stoican a încercat meci de meci mai multe variante cu mijlocaşi reprofilaţi vârf, dar fără folos. Aceeaşi secetă ofensivă. Astfel s-a întâmplat şi în faţa lui Dinamo, când echipa ieşeană nu a avut niciun şut pe spaţiul porţii. La fel ca în multe alte partide. Stoican le-a cerut jucătorilor săi să aibă determinare, voinţă, atitudine. Şi au avut. Numai că, în Liga I, chiar şi în play-out, ai nevoie şi de atacanţi pentru a câştiga un meci. Doar cu determinare nu poţi înscrie goluri.

Mai mulţi nervi decât fotbal

După o primă parte lipsită de ocazii, repriza secundă a debutat cum nu se poate mai bine pentru Dinamo. La şapte minute de la reluare, Ionuţ Cioinac l-a faultat în careu pe Montini, arbitrul Chivulete a arătat puctul cu var, iar Dan Nistor a transformat fără probleme pentru 0-1. La faza penalty-ului, mijlocaşul Iaşiului s-a accidentat grav la gleznă şi a fost scos cu targa de pe teren.

Şi coşmarul Politehnicii nu s-a oprit aici. În minutul 63, Moussa Sanoh l-a lovit cu cotul pe Mallo, a văzut al doilea ”galben” şi a fost trimis la vestiare de către arbitrul Chivulete.

Doar cinci minute au evoluat oaspeţii în superioritate numerică, Reda Jaadi fiind şi el eliminat, în minutul 68, pentru o lovitură aplicată lui Laurenţiu Rus.

Chiar şi după eliminarea lui Jaadi, tot Dinamo a avut ocaziile mai clare până la final, de fiecare dată intervenind salutar portarul ieşenilor. Denis Rusu a apărat mai întâi şutul lui Papazoglou (88), după care s-a opus la mingea şutată din careu de Nabil Jaadi (90+1).

Dinamo câştigă la limită în Copou şi rupe un blestem vechi de 10 ani pe acest teren, egalând la puncte liderul Gaz Metan Mediaş. De cealaltă parte, Iaşiul continuă parcursul de coşmar pe teren propriu în acest an. Mai bine de două luni fără succes acasă, patru eşecuri consecutive, iar noul obiectiv, cel de câştigare a play-out-ului, devine tot mai puţin realizabil pentru elevii lui Stoican.

Un suporter ieşean i-a arătat obrazul lui Chivulete

În repriza a doua, la scurt timp după eliminarea lui Sanoh, un suporter ieşean de la tribuna B a intrat pe teren şi s-a dus glonţ către arbitrul Chivulete. Extrem de paşnic, fanul Politehnicii i-a arătat obrazul centralului Andrei Chivulete, iar la ieşirea de pe teren a făcut acelaşi gest şi în faţa tuşierului Imre Bucsi. Suporterul ieşean a scăpat de stewarzii amorţiţi probabil de frigul pătrunzător şi s-a refugiat rapid în tribune, pierzându-se în mulţime.

• Rezerve: R. Mino, M. Pipos, Bosoi, Afonso, I. Cristea, Qaka
  • Dinamo: Muţiu – Dussaut, F. Mallo, D. Ciobotariu, Aliji – Sorescu (Christovao 77), Kabashi (N'Diaye 46), Nistor, Reda Jaadi     – Montini (N. Jaadi 74), Papazoglou
  • Rezerve: Mandanda, R. Grigore, I. Şerban, Zenke

Minutul 90+6 Final!

Minutul 77 Joao Teixeira trage de la distanţă, dar mingea trece puţin pe lângă poarta lui Muţiu.

Minutul 68 Reda Jaadi e eliminat şi el, destul de uşor, pentru o lovitură greu e identificat după primele reluări.

Minutul 63 Sanoh e eliminat după ce a primit al doilea galben. Mijlocaşul fusese avertizat în minutul 15, iar la ultima fază de pe teren l-a lovit cu cotul pe Mallo.

Minutul 52 Cioinac nu mai poate continua şi e înlocuit cu Nascimento.

Minutul 52 GOOOOOOOL DINAMO! Nistor deschide scorul dintr-un penalty obţinut de Montini. Italianul a fost faultat în careu de Cioinac. Fotbalistul moldovenilor a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 46 A început repriza secundă fără Kabashi pe teren. În locul său a intrat N'Diaye.

Minutul 45+1 Pauză!

Minutul 45 Cioinac trage slab cu piciorul stâng din marginea careului.

Minutul 40 Reda Jaadi intră în interior şi şutează la colţul lung, dar mingea e respsinsă de Muţiu.

Minutul 28 Panică la Dinamo. Facundo Mallo acuză o lovitură la degetele mâinii, iar Ricardo Grigore se ridică imediat de pe bancă. În cele din urmă, fundaşul a revenit pe teren.

Minutul 17 Mingea ajunge din corner la Mihalache, dar şutul acestuia cu piciorul stâng e reţinută din prima de Muţiu.

Minutul 7 Platini se întoarce elegant pe lângă un adversar, dar trage foarte slab şi mingea aproape se duce în aut.

Minutul 1 A început partida din Copou

UPDATE 19:38 Avem echipele de start! Mircea Rednic păstrează atacul letal format din Papazoglou şi Montini şi le oferă debutul lui Elvis Kabashi şi Facundo Mallo. De cealaltă parte, Flavius Stoican e precaut şi mizează pe doi mijlocaşi defensivi la centrul terenului: Mihalache şi Cioinac.

Echipa antrenată de Mircea Rednic caută a patra victorie în play-out-ul Ligii 1 Betano pe terenul celor de la Poli Iaşi, formaţie pe care au învins-o în returul din sezonul regular, scor 3-0. În tur, moldovenii s-au impus cu 1-0, pe vremea când Florin Bratu era tehnicianul ”câinilor”. Dinamo vine după victoria de pe teren propriu cu cei de la Concordia Chiajna, scor 3-2, în timp ce Poli Iaşi a reuşit să câştige în etapa precedentă cu Hermannstadt, scor 1-0. Alb-roşii nu au reuşit să câştige în ultimele trei partide de pe stadionul ”Emil Alexandrescu”.