Nicolae ”Lucky” Dică. 5 meciuri care arată cum antrenorul FCSB e menţinut în funcţie de şansă şi de inspiraţia jucătorilor pe care i-a ridiculizat

15 mai 2018 7166 afişări Comentează şi tu Liga 1

FCSB a obţinut o victorie care îi mai ţine în viaţă speranţele la titlu până în ultima etapă. Echipa antrenată de Nicolae Dică a învins cu 1-0 pe ”Ion Oblemenco”, într-o partidă în care CSU Craiova a ratat ocaziile mari. Totuşi, după o gafă a lui Renato Kelic la o pătrundere a lui Florin Tănase, veteranul Filipe Teixeira a înscris unicul gol al partidei în minutul 86, iar atenţia se mută pe weekendul următor.

Felul în care FCSB a obţinut această victorie face parte din peisajul obişnuit al acestui sezon şi, în special, al acestui playoff. Fotbalul ”aproximativ” jucat de FCSB sub comanda lui Nicolae Dică, cu o exprimare tactică dezolantă şi cu imposibilitatea de a surprinde adversarul prin faze de joc lucrate, nu a fost suficient pentru victoriile reuşite de clubul lui Becali. În cinci dintre cele opt partide din playoff în care FCSB a obţinut punct sau puncte, jocul a fost salvat fie pe final de meci, cu mutări în disperare de cauză, de ”abandonatul” Gnohere, fie pe execuţiile lui Constantin Budescu, cel care s-a transformat brusc într-un inamic al antrenorului şi a fost lăsat pe banca de rezerve până în minutul 72 al meciului de la Craiova.

CFR Cluj - FCSB 1-1

• gol marcat de Gnohere, rezerva lui Alibec mai bine de 70 de minute, la o fază de joc în care Bogdan Planic a pasat decisiv, sârbul fiind trimis în atac. Văzută de microbişti drept o mutare deşteaptă a lui Dică, trimiterea lui Planic acolo a fost explicată de Ciprian Marica: ”Nu e vorba de inspiraţie dacă mă întrebi pe mine. E o situaţie disperată pur şi simplu, n-ai altă soluţie. Un vârf central înalt, pe care să joci mingi şi să devieze stânga, dreapta. Nu e o soluţie lucrată sau gândită. E de când lumea şi pământul”.

FCSB - CSM Poli Iaşi 1-0

• unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 72 de Constantin Budescu, din lovitură liberă. Execuţia celui mai bine cotat jucător de la vicecampioana României a venit într-un meci în care gazdele au jucat slab şi în care, aşa cum şi Dică recunoştea la final de joc, moldovenii ar fi putut obţine mai mult.

Viitorul - FCSB 2-2

• după un start excelent al Viitorului, cu 2-0 la pauză. FCSB a reuşit să obţină egalarea tot în repriza a doua şi tot prin omul neglijat în prezent. Ca şi în meciul cu Iaşul, Constantin Budescu a transformat o lovitură liberă care i-a adus un punct FCSB-ului la capătul unui alt meci nereuşit, meci în care Viitorul a dominat tactic.

FCSB - CFR Cluj 1-1

• copia partidei din tur. FCSB a obţinut un punct nesperat după ce Planic, aruncat din nou în disperare de cauză în ofensivă, a marcat la o pasă oferită de Denis Alibec.

CSU Craiova - FCSB 0-1

• după ce oltenii au irosit cu uşurinţă ocazii uriaşe de gol prin Băluţă, Mitriţă, Zlatinski sau Ferreira, FCSB a închis meciul în ultimele minute prin reuşita lui Filipe Teixeira.

Pentru FCSB, ultima etapă aduce duelul cu una dintre puţinele echipe de care vicecampioana trecut fără emoţii în tur. Astra Giurgiu vine în Bucureşti în plină criză de rezultate, fără să fie motivată de altceva decât de prima consistentă promisă de finanţatorul Niculae şi anunţată public chiar de către jucătorii lui Gigi Mulţescu. Pentru a spera la titlu, FCSB trebuie să bată Astra, iar CFR Cluj să nu câştige meciul de acasă contra Viitorului lui Gică Hagi.