Nici acum n-au spart gheața! Steaua – Dinamo Kiev 0-0! Steliștii au jucat bine, dar au rămas fără victorie în 2014

Redactor:
Florin Marian
Nici acum n-au spart gheața! Steaua - Dinamo Kiev 0-0! Steliștii au jucat bine, dar au rămas fără victorie în 2014
  • Steaua a jucat primul meci din al doilea stagiu de pregătire, adversar fiindu-i o echipă tare, precum Dinamo Kiev. Campioana a jucat foarte bine, dar nici de această dată n-a reușit să câștige
  • Steliștii au 6 partide amicale disputate în această iarnă, dar 0 în dreptul victoriilor
  • Meciul a fost găzduit de Marbella Football Center, gazonul fiind impecabil lucru ce a permis jucătorilor să ofere un fotbal plăcut ochiului.

Fotbaliștii antrenați de fostul mare fotbalist Oleg Blohin au început partida cu o ușoară dominare teritorială, dar Steaua a fost echipa care ușor a trecut la cârma jocului. Atacantul lui Dinamo, Ideye, a dat de două ori emoții campioanei României, în debutul meciului când în minutul 2 a șutat puțin pe lângă poarta lui Niță, iar 5 minute mai târziu putea fructifica o eroare de plasament a lui Gardoș.

Piovaccari a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize
Totuși, prima ocazie cu adevărat importantă a avut-o un stelist, în minutul 10. Chipciu a intrat în careu și a trecut și de portarul advers, dar apoi șutul său din unghi a fost respins în apropierea liniei porții de Kacheridi. În afară de această fază, mijlocașul stelist nu s-a mai remarcat cu nimic, fiind unul dintre cei mai slabi de pe teren în prima repriză. Prepeliță a avut și el un șut bun, de la 25 de metri, mingea trecând pe lângă poarta ucrainenilor. Steaua a stat bine în teren, echipa a fost compactă, mișcările în bloc de pe teren ale steliștilor fiind apreciate de pe margine de Reghecampf.

Steaua ar fi putut deschide scorul lejer în minutul 22. Auzind fluierul lui Piovaccari, Stanciu a ridicat privirea din pământ și a trimis o minge excelentă, în adâncime, pentru italian. Atacantul a preluat perfect pe piept, dar apoi a șutat în portarul care i-a ieșit în întâmpinare. Dinamo a preferat să joace pe contraatac. Lens i-a pasat bine în careu lui Ideye, dar Popa a venit parcă de nicăieri și l-a blocat pe acesta în momentul șutului. Prima repriză s-a terminat cu Steaua în atac.

După pauză, Reghe a arătat că a terminat cu experimentele și a păstrat același 11. În schimb, Blohin a introdus pe teren o altă echipă, din care s-a remarcat fosta vedetă a lui Anderlecht, Mbokani. Chipciu a mai pierdut câteva mingi, dar s-a scos în minutul 57, când i-a pasat pe poziție viitoare lui Piovaccari, acesta i-a transmis mingea în centrul careului lui Stanciu și șutul acestuia a fost respins cu mâna în corner de un fundaș. Arbitrul nu a dat însă penalty, considerând că distanța a fost prea mică și nu a existat nici intenție din partea apărătorului de la Dinamo.

Stanciu a trimis în bara transversală
Reghe a fost mulțumit de ce a a văzut până în minutul 65, pentru că apoi a început să facă schimbări pentru a da posibilitatea și altor fotbaliști să evolueze. Până să fie scos de pe teren, Stanciu a reușit ca din lovitură liberă să trimită în bara transversală, minutul 75.

Steaua nu a mai putut ține mijlocul terenului, după schimbările care s-au efectuat, iar Dinamo Kiev a început să pună presiune în final pe poarta steliștilor. Însă Niță s-a descurcat grozav și astfel roș-albaștrii au terminat neînvinși amicalul cu ucrainenii, scor 0-0. Cu siguranță a fost primul meci bun făcut de Steaua în acest an.

• Min. 90+1 Se termină partida, Steaua n-a reușit să câștige nici de această dată. Campioana României are până acum 6 amicale disputate, toate fără victorie
  • Min. 88 Å’ Răduț vede cartonașul galben pentru un fault

Min. 88 Szukala acuză probleme medicale la umărul drept

Min. 87 Yarmolenko trece de Gardoș și avansează pe partea dreaptă, centrează la bara a doua, însă steliștii scapă de pericol

Min. 84 Răduț pierde ușor o minge în fața lui Mbokani, care pleacă spre poartă și pasează în lateral, în careu, dar se fluieră off-side

Min. 82 Combinație foarte frumoasă a ucrainenilor la marginea careului mare, Sydorchuk primește o pasă excelentă de la Yarmolenko, trage cu exteriorul, dar este blocat și este corner

Min. 78 Steliștii au recuperat în propria jumătate și încearcă un contraatac, lansare pentru Piovaccari este însă blocată

• Min. 76 Å’Pârvuleste este și el avertizat pentru proteste, după un fault pe care l-a suferit
  • Min. 75 â–º A ieșit și Nicușor Stanciu, în locul său a intrat Alex Târnovan

Min. 74 Nicușor Stanciu a fost aproape de a înscrie un gol spectaculos. Mijlocașul Stelei a bătut lovitura liberă de mai devreme, a tras la vinclul de la colțul scurt, însă mingea a lovit bara transversală

Min. 73 Piovaccari este faultat în banda stângă, lovitură liberă pentru Steaua

• Min. 71 â–º Ies Prepeliță și Adi Popa, intră  Iancu și Grădinaru

Min. 70 Haruna a tras foarte periculos de la marginea careului mare. Mingea a trecut puțin peste transversală. Între timp, a început să picure, dar terenul se prezintă în condiții bune

Min. 69 Prepeliță pierde mingea la 25 de metri de poartă, Haruna recuperează și trage, Gardoș pune piciorul și mingea se duce în corner

• Min. 68â–º Încă două modificări la Steaua. Ies Chipciu și Matei, intră Keșeru și Râpă

Min. 67 Gardoș este noul căpitan al Stelei, după ieșirea lui Cristi Tănase

• Min. 65 â–º Prima schimbare la Steaua. Iese Tănase, intră Răduț. „Decarul” Stelei a cerut schimbare încă de acum 5 minute, dar Reghecampf i-a transmis să mai reziste puțin

Min. 63 Gabi Matei are o nouă intervenție foarte bună. Corner pentru Dinamo Kiev. Vukojevic nu prinde cadrul porții cu o lovitură de cap dintr-o centrare din corner

Min. 62 Sydorchuk trage slab pe jos de la 16 metri și Niță reține fără probleme

Min. 59 Contraatac tăios al ucrainenilor, Niță respinge cu fața un șut din câțiva metri

Min. 58 Centrare la colțul scurt din corner, Piovaccari reia cu capul puțin pe lângă poartă

Min. 58 Contraatac spectaculos al Stelei, Chipciu avansează cu mingea și pasează la limita off-side-ului pentru Piovaccari, italianul intră în careu și scoate la șut. Stanciu trage de la 12 metri și mingea este deviată în corner

Min. 57 Corner pentru ucraineni, centrare pe 6 metri, Niță iese din poartă și reușește să boxeze

Min. 53 Gardoș îl lansează pe Chipciu cu o pasă de peste 35 de metri, mingea este trimisă prea tare și ajunge în brațele portarului lui Dinamo Kiev

Min. 52 O nouă lovitură de colț pentru Dinamo Kiev, Yarmolenko centrează periculos, Kravets șterge mingea cu capul

Min. 48 Atac foarte periculos al lui Dinamo Kiev, Mbokani rămâne singur cu portarul, Niță scoate, dar de la margine se indică off-side

• Min. 47 Å’Cristi Tănase a văzut cartonașul galben pentru proteste la faza de mai devreme

Min. 46 Lovitură liberă pentru Dinamo Kiev din apropierea liniei de fund. Centrare în careu, Niță prinde balonul șutat slab de la marginea careului mare

• Min. 46 A început repriza a doua. Dinamo Kiev a schimbat toată echipa: Rybka – Tsurikov, Vukojevic, Yagodinskis, Makarenko, Sydorchuk, Haruna, Yarmolenko, Kravets, Belhanda, Mbokani. Reghecampf n-a operat nicio schimbare

• Min. 45+1 S-a terminat prima parte

Min. 45 Centrare în 6 metri din corner, Szukala reia cu capul, dar este incomodat și portarul lui Dinamo Kiev reușește să rețină

Min. 45 Adi Popa trece de un adversar în partea dreaptă, intră în careu și centrează în careu. Mingea este respinsă în corner

Min. 43 Lens este lansat în partea stângă, dar se afla în off-side

Min. 40 Piovaccari are nevoie de îngrijiri medicale după ce și-a spart ușor bărbia într-un duel

Min. 39 Gabi Matei are un joc din ce în ce mai solid. Fundaș dreapta al Stelei a intrat cu dribling din bandă în centru, a încercat o pasă pe culoar pentru Piovaccari, însă a fost blocat

Min. 36 Contraatac foarte periculos al lui Dinamo Kiev, Lens pleacă spre poarta lui Niță, intră în careu și scoate pentru Husiev, care este blocat la timp de intervenția prin alunecare a lui Adi Popa

Min. 35 Nicușor Stanciu recuperează excelent la mijlocul terenului, scoate în dreapta pentru Tănase, care centrează și scoate un corner

Min. 33 Niță este încercat cu un șut puternic de la 25 de metri, portarul Stelei a fost pe direcția balonului și a reținut în doi timpi

Min. 30 Corner pentru Dinamo Kiev,  după o degajare a lui Matei, mingea este bâlbâită în careu și faza se termină cu un șut al lui Dragovic mult peste poartă

Min. 29 O nouă centrare a lui Gabi Matei pentru Piovaccari, italianul a tras departe de țintă

Min. 26 Ocazie pentru Steaua după cornerul de mai devreme. Centrare în careu, Szukala deviază cu capul spre colțul lung, Gardoș încearcă să împingă mingea cu capul din unghi, însă nu prinde cadrul porții

Min. 25 O nouă situație periculoasă creată de Steaua. Gabi Matei a centrat pe jos în careu, Piovaccari a scos la șut, Tănase trage în blocajul unui adversar și scoate un corner

Min. 22 Lansare excelentă pentru Piovaccari, peste apărarea adversă, italianul preia și trage din cădere, însă portarul advers a ieșit la întâmpionare și a blocat. La acest duel, atacantul s-a ciocnit de goalkepeer-ul Koval și a rămas întins pe gazon pentru câteva momente

Min. 19 Atac prelungit al Stelei, Prepeliță trage de la 25 de metri, puțin pe lângă poarta apărată de Koval

Min. 18 Lens dă semne că nu mai poate și ar putea fi schimbat

Min. 16 Intrare tare la Stanciu și Steaua are o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral-stânga. Centrare în careu, mingea este reluată de steliști cu capul direct în brațele portarului lui Dinamo Kiev

Min. 14 Husiev trage peste transversală din lovitura liberă obținută mai devreme

• Min. 13 Å’ Stanciu îl faulteză la 18 metri de poartă pe Lens și vede cartonașul galben. O nouă lovitură periculoasă pentru Dinamo Kiev

Min. 12 Jucătorii lui Dinamo Kiev au pe sub tricouri aparate care să le măsoare efortul pe care-l depun

Min. 10 Chipciu ratează o șansă excelentă de a marca. Mijlocașul Stelei s-a descurcat foarte bine pe partea stângă, portarul advers a ieșit aiurea și a ratat întâlnirea cu mingea, Chipciu a tras din unghi la poartă, însă un fundaș advers  a respins de pe linia porții

Min. 7 Ideye pleacă foarte periculos spre poarta Stelei, intră în careu și soate la șut pentru Bezus, Gardoș reușește să blocheze la timp

Min. 5 Centrarea din corner este degajată de steliști

Min. 4 Lovitură liberă pentru Dinamo dintr-o poziție foarte periculoasă, 17 metri de poartă, poziție centrală, Niță are soarele în față. Miguel Velose trage însă în zid și mingea se duce în corner

Min. 2 Prima ocazie a meciului trece în contul celor de la Dinamo Kiev. Ideye trage pe jos de la 17 metri, mingea trece puțin pe lângă poarta lui Niță

• Min. 1 Fluier de start. Steaua are prima lovitură a meciului și atacă în această repriză la poarta din dreapta. Steliștii joacă cu fața spre soare

STEAUA: Niță – Matei, Szukala, Gardoș, Pîrvulescu – Prepeliță, Tănase – Popa, Stanciu, Chipciu – Piovaccari
Rezerve: Râpă, Aldea, Grădinaru, Keșeru, Târnovan, Răduț, Iancu, Bogatinov

DINAMO KIEV: Koval – Vida, Khacheridi, Dragovic, Tremoulinaas  – Miguel, Harmash – Husiev, Bezus, Lens – Ideye

18.10 Au mai sosit câțiva suporteri ai Stelei, în total sunt acum în jur de 20

18.05 Steliștii și jucătorii lui Dinamo Kiev s-au încălzit pe terenuri adiacente, pentru a proteja gazonul

18.00: Doar cinci suporteri ai Stelei au luat loc în tribune până acum, cu un sfert de oră înainte de startul partidei. Ceilalți spectatori sunt neutri, străini veniți să vadă meciul

17.30: Steliștii au ieșit la inspecția gazonului. Suprafața de joc se prezintă în condiții excelente, iar vremea pentru fotbal este ideală

Rezervele Stelei la această partidă

Steaua -Dinamo Kiev este primul amical pe care campioana îl susține în al doilea stagiu de pregătire din Spania. Meciul se dispută de la ora 18:15 și va fi transmis LIVE TEXT pe www.prosport.ro și live pe DigiSport 1.

Campioana nu va putea conta pe Alexandru Bourceanu și Ionuț Neagu, care au fost reținuți în România din cauza ninsorilor abundente din ultimele zile.

Steaua va mai susține în perioada următoare amicale contra formațiilor IFK Goteborg (19:30, joi, 30 ianuarie), Lokomotiv Plovdiv (19:00, sâmbătă, 1 februarie), Korona Kielce (19:30, luni, 3 februarie) și IF Elfsborg Boras (19:00, miercuri, 5 februarie).

Rezultatele din primul stagiu de pregătire din Spania:

Steaua – Nurnberg 1-5, Steaua – Werder 0-0, Steaua – Union Berlin 1-1, Steaua – Lucerna 0-1, Steaua – FC Baku 0-2

Imaginile durerii! Mama Andreei a clacat la înmormântarea fetiței sale. Scene îngrozitor de dureroase pe ultimul drum al tinerei
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o