Nedelcearu, marele câștig al lui Stoican. Matei și Grecu, absenți nemotivați din derby. Evoluția „câinilor”, post pe post

• Publicat:
  • Actualizat:

Dinamo a pierdut vineri categoric în fața Stelei, 0-3 în etapa a 13-a din Liga 1, la capătul unui joc în care „câinii” puteau, pe rând, deschide scorul, apoi egala și, în final limita proporțiile scorului.

Antrenorul Flavius Stoican a ales un prim 11 obișnuit, un 4-2-3-1 pe care Dinamo l-a folosit în acest tur de campionat, cu un vârf autentic, Bilinski, și un altul sub acoperire, Alexe. Spre surprinderea multora, Dinamo a început foarte bine jocul de pe Național Arena și a oferit Stelei o replică pe care steliștii nu o așteptau. ProSport vă prezintă cum au evoluat jucătorii lui Dinamo.

Traian Marc (6)

Nu poarta vina niciunui gol! Portarul de la Dinamo, unul care nu este foarte simpatizat în „Ștefan cel Mare”, a reușit un joc bun contra Stelei, remarcându-se printr-o intervenție fabuloasă în fața lui Keșeru, în minutul 37. În restul meciului, Marc nu a dat emoții apărării și a ieșit foarte sigur pe centrări.

Collins Fai (6)

Încă un meci foarte bun pentru micuțul fundaș dreapta. A reușit să îl oprească de multe ori pe Cristi Tănase, care a fost invizibil în derby-ul României. Camerunezul a fost surprins de desele veniri în atac ale lui Filip, dar asta în primul rând pentru că era lăsat singur de Cosmin Matei, cel care ar fi trebuit să coboare în ajutorul apărării sale atunci când apărea fundașul stelist.

Nedelcearu (6)

Puștiul de 18 ani poate fi un pariu câștigat de Flavius Stoican. După ce a primit un cartonaș roșu după doar șase minute în meciul cu Rapid, antrenorul lui Dinamo a riscat cu un fotbalist lipsit de experiență în cel mai important meci al turului pentru Dinamo. În ciuda unui început ezitant, Nedelcearu a intrat repede în joc, iar tupeul puștiului s-a văzut pe teren. Înainte de pauză a văzut cartonașul galben pentru proteste la adresa lui Balaj.

Totuși, lipsa de experiență s-a văzut la golurile Stelei din repriza a doua. La reușita lui Papp, Nedelcearu a fost cel de la care mingea a ajuns la Papp, iar la golul lui Keșeru, fundașul central al lui Dinamo a fost păcălit de atacantul Stelei, care s-a debarasat destul de ușor de marcajul tânărului jucător.

Cordoș (5)

Este un fotbalist pe care Stoican se poate baza, poate cel mai important jucător din apărarea „câinilor”, dar contra Stelei a avut o evoluție neconvingătoare. Poartă vina golului marcat de Szukala, pe care l-a scăpat ușor din marcaj.

Grecu (4)

Este postul unde Dinamo suferă de câteva etape bune. Fotbalistul venit de la Petrolul nu a reușit să contribuie aproape deloc la faza ofensivă, iar în apărare a fost ezitant în fața lui Adi Popa și a pierdut unele dueluri aeriene care s-au transformat în ocazii pentru Steaua.

Boubacar (6)

Senegalezul s-a achitat de o mare parte din atribuții, fiind unul dintre oamenii care au creat un presing sufocant în prima parte a jocului. Randamentul său a scăzut treptat, iar Stoican l-a schimbat cu Gavrilă în minutul 75

Bărboianu (6)

A avut un meci normal, fără să iasă prea mult în evidență, așa cum obișnuiesc mijlocașii închizători. A făcut cuplu foarte bun cu Boubacar, alături de care a supus Steaua la un pressing apăsător în prima parte a jocului. În momentul în care a fost lăsat singur la mijlocul terenului, după ieșirea senegalezului, fostul jucător al U Craiova a întâmpinat probleme, Steaua reușind să marcheze de două ori.

C. Matei (3)

O dezamăgire! Mijlocașul dreapta nu a reușit să aducă niciun plus în jocul echipei Dinamo. A greșit pase ușoare, care puteau fi destabilizatoare pentru apărarea de multe ori depășită a Stelei. A ratat cea mai mare ocazie a „câinilor” în minutul 27, când a șutat mult peste poartă de la doar cinci metri și nu l-a ajutat pe Fai pe fază defensivă. A fost înlocuit de Rotariu în minutul 63.

Alexe (5)

Deși nu a avut o evoluție convingătoare, la capitolul psihologic, Alexe a fost poate cel mai important jucător al lui Dinamo. Atacantul a fost foarte montat pe durata celor 90 de minute. A fost prezent în joc, fiind primul om care încerca să recupereze mingea în terenul advers. A ieșit în evidență printr-o ratare mare, în minutul 54, când a șutat slab, de la 11 metri, deși nu era atacat de niciun adversar.

V. Lazăr (5)

Căpitanul echipei Dinamo arată calitate, dar are probleme să țină ritmul pe durata celor 90 de minute. După un început bun de meci, Lazăr a dispărut în partea a doua. S-a mișcat mult la mijlocul terenul și a căutat tot timpul breșe în apărarea Stelei, fără succes însă.

Bilinski (6)

Fără discuții, cel mai periculos om al „câinilor”. Polonezul a arătat o poftă incredibilă de joc, dar i-a lipsit șansa. În minutul 27 a trimis un șut din interiorul careului, parat cu greu de Arlauskis, iar trei minute înainte de pauză a reluat cu capul o centrare, dar Prepeliță a respins de pe linia porții. În partea a doua a jocului, s-a resimțit oboseala în jocul lui Bilinski, iar randamentul său a scăzut simțitor.

Rotariu (6 – intrat în minutul 63 în locul lui Cosmin Matei)

A fost mai prezent în joc decât cel pe care l-a înlocuit, Cosmin Matei. În minutul 74 a luat pe cont propriu o acțiune în careul Stelei, dar șutul său a fost slab și reținut de Arlauskis.

Gavrilă (4 – intrat în minutul 75 în locul lui Boubacar)

Nu s-a văzut niciun plus în jocul dinamoviștilor odată cu intrarea sa pe teren.