Napoli nu dezarmează după remiza cu Botoșani: „Încă mai sperăm la locul 7, chiar dacă am luat un singur punct”

Napoli nu dezarmează după remiza cu Botoșani:

CSMS Iași a remizat cu FC Botoșani, scor 1-1, în ultimul meci jucat în fața propriilor suporteri, iar antrenorul Nicolo Napoli încă mai speră la obținerea locului șapte, care asigură calificarea în tururile preliminare ale Europa League în sezonul următor.

FC Botoșani a deschis scorul în meciul de la Iași, prin căpitanul Ngadeu, în minutul 7, cu o lovitură de cap din interorul careului, iar oaspeții au egalat, la două minute de la reluare, prin atacantul Bojan Golubovic.

„A fost un meci echilibrat, de luptă, terminat cu un rezutat echitabil, zic eu. Știam că Ngadeu este un jucător foarte bun la fazele fixe, dar n-am reușit să facem marcaj la el așa cum trebuie și am luat gol. Apoi, a fost un joc echilibrat cu ocazii la ambele porți, noi reușind să egalăm imediat după pauză. Este un punct important pentru noi, în atingerea obiectivului, clasarea pe locurile 7-9. În urma acestui rezultat, păstrăm avansul de un punct față de Botoșani și așteptăm meciul Craiovei la CFR, pentru că încă mai sperăm la locul 7. După o primă repriză mai slabă, băieții au făcut o repriză secundă mult mai bună și-am fi putut câștiga, dacă am fi concretizat una dintre ocaziile avute”, a declarat antrenorul echipei CSMS Iași, Nicolo Napoli, la conferința de presă.

Tehnicianul ieșenilor este sigur că echipa sa a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în prima repriză, neacordată de centralul Cristian Balaj.

„Am fost nemulțumit de jocul lui Llullaku și e al doilea meci în care fac o schimbare în primele 30 de minute și voi face la fel și la Timișoara, dacă voi considera că vreun jucător mă nemulțumește. Nu am văzut faza cu Andrei Cristea din prima repriză, dar colegii mi-au spus că am avut un penalty. Am primit o ofertă concretă din partea Iașiului, dar acum așa cum am promis, o decizie o voi lua după ultima etapă de la Timișoara”, a mai spus Nicolo Napoli.

CSMS Iași va juca, în ultima etapă, în deplasare, cu ACS Poli Timișoara, formație deja retrogradată.