Moldoveanu a salvat-o pe Dinamo în derby-ul din play-out, cu FC Botoşani. "Câinii" au câştigat cu 1-0 şi şi-au consolidat poziţia de lider

3 apr 2018 4105 afişări Comentează şi tu Liga 1
Moldoveanu a salvat-o pe Dinamo în derby-ul din play-out, cu FC Botoşani. "Câinii" au câştigat cu 1-0 şi şi-au consolidat poziţia de lider 11 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17118443/15/botosani-dinamo-0-1-8.jpg

După eşecul ruşinos de pe teren propriu în faţa celor de la Juventus, Dinamo s-a impus cu 1-0 la Botoşani într-un meci în care a jucat 40 de minute cu un om în minus.

Dinamo începe mai bine partida şi încă din primele secunde controlează jocul dar fără ocazii de gol. Nistor şi Nemec şutează din marginea careului dar Cobrea îşi salvează echipa. După începutul bun al dinamoviştilor, meciul a devenit unul slab, cu multe greşeli de ambele părţi.

În minutul 30, Golofca are şansa de a scăpa singur spre poarta lui Penedo dar greşeşte preluarea şi este apostrofat de spectatori. Prima ocazie a FC Botoşani vine în minutul 37 în urma unei lovituri libere. Achim a săltat mingea peste zid, Roman a reluat pe spate dar dinamoviştii resping în corner. La pauză a fost 0-0 dar jocul a fost unul foarte slab.

În minutul 50, Salomao îl atacă dur pe Mihai Roman, în jumătatea de teren a botoşănenilor, iar Andrei Chivulete scoate direct cartonaşul roşu şi îl elimină pe dinamovist. Botoşănenii controlează jocul după eliminarea lui Salomao dar nu reuşesc să treacă de barajul dinamoviştilor şi să se apropie de poarta lui Penedo.

În minutul 81, pe un contraatac, Pesic îi centrează lui Moldoveanu iar atacantul de 19 ani marchează cu capul. Imediat după gol, spectatorii de la tribuna I au început să scandeze: DEMISIA, DEMISIA.

FC Botoşani are şansa egalări pe finalul jocului dar Golofca se face încă o dată de râs şi este apostrofat de de cei 4000 de spectatori. Imediat după ultimul fluier al arbitrului, spectatorii au început să scandeze din nou DEMISIA, DEMISIA!

Dinamo se impune cu 1-0 şi se distanţează în clasamentul play-out-ului în timp ce FC Botoşani mai poate spera doar la calificarea în finala Cupei României.