11 mar 2018 1856 afişări Comentează şi tu Liga 1
Meci foarte şters, victorie pentru Voluntari după o gafă enormă a lui Oliva. ACS Poli debutează cum nu se poate mai prost în play-out. Cronica partidei decisă la ultima fază ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

FC Voluntari şi ACS Poli au început play-out-ul cu un meci foarte slab, decis în prelungiri cu 1-0 de golul lui Florin Cernat din penalti, după faultul fără sens al lui Oliva în propriul careu. Totuşi, echipa lui Claudiu Niculescu a avut majoritatea ocaziilor, dar fără să fie eficientă şi era să plătească preţul şanselor irosite. În schimb, Timişoara a avut o singură ocazie în prima repriză, iar în cea de-a doua, Munteanu şi Roman au tras foarte slab, fără probleme pentru Mihai Mincă.

Prima repriză a fost una destul de palidă şi săracă în ocazii, dar cei de la Voluntari au avut un plus per ansamblu faţă de timişoreni, deşi l-au avut pe antrenorul Claudiu Niculescu în tribună, suspendat. În minutul 9, Marinescu i-a trimis lui Daniel Benzar o pasă excelentă, dar tânărul timişorean din lotul ilfovenilor a fost blocat la timp de portarul Straton. Tot Benzar a pus presiune şi în minutul 26, când a bătut puţin pe lângă buturi o lovitură liberă de la semi-distanţă. Timişorenii, aşezaţi în 3-4-3 de Leo Grozavu, au avut multe faze la care s-au încurcat singuri. Unica ocazie a oaspeţilor din prima repriză s-a înregistrat în minutul 38, când Mihai Roman i-a întors cu capul lui Haruţ, aflat în careu, dar Mihai Mincă a intervenit la timp.

Ilfovenii au continuat să domine jocul şi după trecerea la vestiare

La pauză, Voicu a fost înlocuit cu Adrian Bălan, după o primă repriză în care nu s-a prea văzut. Daniel Benzar a avut o a treia ocazie mare în minutul 48, când a tras puţin pe lângă buturi, de la marginea careului, după ce timişorenii au fost surprinşi în defensivă. Peste două minute, Voluntariul a cerut penalty după ce mingea trasă de Marinescu l-a atins pe Străuţ, aflat la mică distanţă, în braţ. În minutul 53, Straton a intervenit la şutul din lateral al celuilat timişorean din lotul ilfovenilor, Petre Ivanovici. Peste patru minute, portarul bănăţenilor a avut o paradă de toată frumuseţea la balonul trimis cu capul de Adrian Bălan din câţiva metri, la o fază începută cu un corner.

Final şters de meci, timişorenii cu execuţii foarte slabe

Jocul a continuat să se domolească, în nota destul de slabă apartidei. FC Voluntari a cerut penalty după ce Enescu a intervenit la minge, iar Ivanovici a căzut în careu. În minutul 74, Munteanu a tras din afara careului, dar foarte slab, iar Mincă a reţinut. Peste patru minute, Roman practic i-a dat o pasă portarului advers. În replică, Adrian Bălan a tras de la distanţă, dar Straton a fost din nou pe fază. Munteanu a avut altă execuţie ”moale”, iar apoi Straton s-a interpus bine în faţa lui Bălan. Chiar pe final e meci, Oliva l-a faultat în careu pe Deac, iar Florin Cernat a executat penaltiul acordat.

Trebuie menţionat că Grozavu a făcut două schimbări în prelungiri, aşadar, cam degeaba, iar alb-violeţii rămân cu buza umflată.

FC Voluntari:  Mincă - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică - C. Lazăr, Marinescu – Căpăţână (min 76 Deac), D. Benzar, Ivanovici (min 81 Cernat) - A. Voicu (min 46 Bălan)

Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Artean, Melinte - Haruţ, Vaşvari, Enescu, Oliva – Munteanu (min 95 şeroni), Roman (min 91 Drăghici), Ciucur (min 68 Popovici