Mamma Mia! Viitorul a demolat FC Voluntari, sub privirile neputincioase ale lui Bergodi. Echipa lui Hagi a făcut spectacol

• Publicat:
  • Actualizat:

FC Viitorul s-a impus fără mari probleme în fața oaspeților de la FC Voluntari, scor 4-0, grație golurilor marcate de Gabi Iancu, George Ganea, Lyes Houri și Rivaldinho.. La reușita de 2-0, a lui Ganea Jr, Iancu a fost cel care a pasat decisiv. Houri a dus scorul la 3-0 după ce a transformat superb o lovitură liberă, profitând și de un plasament prost al lui Rîmninceanu. Rivaldinho a închis tabela pentru 4-0, în minutul 87, cu o lovitură de cap din șase metri. Steliano Filip l-a servit ideal pe fostul său coleg de la Dinamo.

FC Voluntari arată în continuare un joc oscilant, foarte modest pe alocuri, iar Cristiano Bergodi pare că are nevoie de mai multă calitate în lot. Dacă nu vor apărea schimbări majore la echipă în perioada următoare, FC Voluntari va fi fără îndoială una dintre principalele favorite la retrogradare.

În urma acestui succes, Viitorul a urcat pe locul 2, la egalitate cu Poli Iași. Ambele au câte 15 puncte, iar lider este CFR Cluj, cu 17 lungimi. FC Voluntari rămâne pe 11, cu cinci puncte. În etapa următoare, Viitorul se va duela cu FCSB, în timp ce FC Voluntari va primi vizita Craiovei.

Viitorul – FC Voluntari 4-0 (Iancu 16, Ganea 55, Houri 81, Rivaldinho 87)
Arbitru:
Adrian Cojocaru. Asistenți: Gabriel Stroe și Vlad Bârleanu

Viitorul: Căbuz – Mladen, Țîrus, P. Iacob (S. Filip 76), Boboc – Achims, Arteans, Houri – Iancu, Ganea (Calcan 60), Mățan (Rivaldonho 46)
Rezerve: Cojocaru – Casap, A. Ciobanu, M. Dulca
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, J. Rodriguez, Armaș, A. Vlad – Căpățână (Ebralidze 60), Gorobsov (G. Deac 70), Laidounis – C. Costin (Harrer 46), Popadiuc, I. Gheorghe
Rezerve: Mitrev – Balaur, Kocic
Antrenor: Cristiano Bergodi

Minutul 90+2: Final de meci la Ovidiu. Victorie categorică pentru FC Viitorul.

Minutul 87: GOOOL Viitorul! Steliano Filip a centrat în șase metri, iar Rivaldinho a scăpat din marcaj și a înscris cu o lovitură de cap. 4-0 pentru gazde, care s-au distrat astăzi.

Minutul 81: GOOOL Viitorul! Houri a înscris superb din lovitură liberă. Mijlocașul a trimis sub transversală, iar Rîmniceanu nu a mai putut face nimic. Viitorul se desprinde așadar la 3-0.

Minutul 55: GOOOL Viitorul. Gabi Iancu a centrat perfect, iar George Ganea l-a învins pe Rîmniceanu cu o lovitură de cap. Fiul lui Ionel Ganea a stat în spatele lui Armaș și a țâșnit în momentul perfect, astfel că centrarea lui Iancu a fost valorificată. Viitorul se desprinde pe tabelă, scor 2-0.

Minutul 54: Ocazie uriașă pentru Viitorul. Ganea a șutat din șase metri, din metri voleu, dar Rîmniceanu a respins. Viitorul se apropie tot mai mult de golul de 2-0.

Minutul 46: Ocazie pentru Viitorul. Iancu și Rivaldinho au combinat în flancul drept, iar brazilianul a trimis în șase metri. Armaș a respins de acolo, astfel că tabela rămâne intactă.

Minutul 46: S-a reluat jocul. Ambele echipei au mutat la pauză. La gazde a ieșit Mățan și a intrat Rivaldinho. De partea cealaltă, Costin i-a lăsat locul lui Harrer.

Minutul 45+1: Pauză la Ovidiu.

Minutul 40: Ocazie pentru FC Voluntari. Gorobsov a centrat la 8 metri, dintr-o lovitură de colț, iar Armaș a apărut la finalizare. Jenat de Iacob, fundașul ilfovenilor a reluat peste poartă, dintr-o poziție ideală. Rămâne 1-0 pentru Viitorul.

Minutul 16: GOOOL Viitorul. Gabi Iancu împinge mingea în plasă din trei metri, după ce Boboc i-a pasat decisiv. Balonul ar fi intrat oricum în poartă, dar Iancu a vrut să fie marcatorul. Ilfovenii au solicitat ofsaid la Iancu, însă golul a fost validat. Dacă poziția lui Iancu ar fi fost sancționată, cu siguranță ar fi urmat o criză de nervi a lui Gheorghe Hagi. Un astfel de lucru s-a întâmplat în sezonul trecut, în Cupa României, la U Cluj – Astra.

Minutul 1: A început partida de la Ovidiu.

Viitorul Constanța are un început bun de sezon, fără înfrângere după 6 etape, dar ultimele 3 meciuri s-au terminat la egalitate. Gică Hagi a vorbit la conferința de presă despre absențele pe care le are: „Eric are în continuare probleme musculare, Ghiță are o entorsă la genunchi și va lipsi ceva mai mult, Bradley de Nooijer mai are vreo lună până revine„. Din acest motiv, „Regele” a surprins și a declarat că echipa sa nu este favorită cu Voluntari.

Venim după trei egaluri și, personal, îmi doresc foarte mult să câștigăm. Întâlnim o echipă cu un antrenor foarte, foarte bun, un lider, care a jucat la nivelul cel mai înalt, vine din Italia și cunoaște foarte multă tactică, așa că va fi dificil.

Contez pe echipa mea, să facem un joc foarte bun. Nu suntem favoriți. În afară de CFR și Steaua, care au investit foarte mult și au loturi foarte puternice, restul echipelor sunt aproape unele de celelalte. Diferența se face în teren la cine aleargă mai mult, cine joacă mai bine colectiv. Va fi o luptă deschisă, mai ales că încă suntem la început, se fac transferuri, nimeni nu este la sută la sută„, a completat Hagi.

Voluntari a început slab sezonul, în ciuda faptului că oamenii din conducere promiteau că echipa nu va mai avea emoțiile retrogradării în acest sezon. Până acum, ilfovenii au acumulat doar 5 puncte, o singură victorie, și sunt pe locul 10, la două puncte de ultimul loc.