LIVE TEXT | FCSB - Sepsi 2-0. Gnohere şi Coman aduc trei puncte preţioase pentru vicecampioană

19 aug 2018 16007 afişări Comentează şi tu Liga 1
  • Meciul FCSB - Sepsi, de la 18:00, din cadrul etapei a 5-a a Ligii 1 Betano, este transmis de Digisport şi  Telekom Sport, dar poate fi urmărit şi în format live blog pe www.prosport.ro.

FCSB - Sepsi 2-0 (Gnohere 80, Coman 85)

• FCSB: Bălgrădean - Jakolis, Bălaşa, Jr. Morais, Al. Stan - Ov. Popescu, Qaka - D. Man, D. Benzar (Teixeira 67), Fl. Coman - Rusescu (Gnohere 46)
  • Rezerve: A. Vlad, Pintilii, Gnohere, Moruţan, Stoica, Toma, Teixeira
  • Sepsi: Niczuly - Gabriel Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Vaşvari, Velev - Mensah (Hamed 54), I. Fulop, Drăghici - Tandia
  • Rezerve: Fejer, A. Rus, Karnitskiy, Hamed, Dodoi, Simion, F. Ştefan

Minutul 90+3: Fluier final! FCSB bate Sepsi cu 2-0 graţie reuşitelor a doi oameni de bază - Gnohere şi Coman şi urcă pe primul loc în clasament, cu 10 puncte, două peste CFR Cluj.

Minutul 85: GOOOOOOOOL FCSB! Florinel Coman şutează perfect din lovitură liberă, peste zid, cu boltă, direct în plasa porţii lui Niczuly.

Minutul 80: GOOOOOOOL FCSB! Gnohere execută o lovitură de pedeapsă obţinută în urma unui henţ în careu comis de Jovanovic.

Minutul 77: Dennis Man primeşte o pasă de la Olimpiu Moruţan la marginea careului, îşi aşează mingea pe piciorul stâng şi trage pe jos, dar Niczuly reţine.

Minutul 71: Fulop centrează în careu, Moura reia cu capul, dar balonul trece mult peste poarta lui Bălgrădean.

Minutul 61: Ocazie pentru gazde! Bălaşa reia o centrare cu capul din careu, iar Man nu poate devia decisiv şi Niczuly reţine.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză pe Arena Naţională!

Minutul 43: Ovidiu Popescu ia o acţiune pe cont propriu, avansează spre poarta lui Niczuly, Raul Rusescu aştepta să primească balonul în partea dreaptă, dar mijlocaşul alege să şuteze. Mingea trece mult peste poartă.

Minutul 34: Sepsi putea înscrie din nou! Drăghici trimite o minge în centrul careului, Tandia ratează reluarea, dar balonul ajunge la Mensah. Şutul său este deviat de Qaka în corner.

Minutul 19: Ocazie imensă pentru Sepsi! Fulop trimite o minge în careu pentru Vaşvari, dar Bălgrădean intervine la timp şi respinge.

Minutul 11: Replica echipei lui Dică! Junior Morais îşi încearcă norocul de la mare distanţă, dar mingea trece multe peste poarta lui Niczuly.

Minutul 2: Bară pentru Sepsi! Tandia combină excelent cu Drăghici, trage din careu, dar balonul loveşte bara porţii lui Bălgrădean.

Minutul 1: Fluier de start!

17:00 Avem şi echipa de start pregătită de Eugen Neagoe. Atenţie la Tandia şi Istvan Fulop.

16:40 Dică şi experimentele. FCSB a anunţat echipa de start pentru partida cu Sepsi, iar Nicolae Dică a trimis în teren un prim 11 care nu va juca niciodată într-o partidă importantă. Jakolis e fundaş dreapta, Junior Morais e trimis în centrul, Stan debutează în flancul stâng, iar Daniel Benzar primeşte şansa de a juca din primul minut într-o linie ofensivă din care mai fac parte Man, Coman şi Rusescu.

După ce s-a calificat în ultimul minut în play-off-ul Europa League, învingând Hajduk Split cu 2-1 prin golul lui Gnohere din minutul 90+3, FCSB primeşte vizita uneia dintre surprizele începutului de sezon, Sepsi. Cele două sunt la egalitate pe locurile doi, respectiv trei, cu câte şapte puncte. Tot atâtea puncte au acumulat şi Viitorul, Dinamo (un meci mai puţin), Astra şi Gaz Metan Mediaş.

Ambele au început ”cu stângul” noul sezon al Ligii 1 Betano, pierzând cu acelaşi scor, 1-0, în faţa celor de la Astra, respectiv Hermannstadt. La conferinţa de presă premergătoare meciului cu Sepsi, Dică a precizat că decarul Florin Tănase nu va evolua, datorită unor dureri la gambă: ”Are o problemă de la meciul cu Split. S-au accentuat durerile la gambă, pe care le avea de vreo două săptămâni şi nu va fi apt pentru meciul cu Sepsi”, a spus Dică.