LIVE BLOG Liga 1 | Etapa a 7-a: Prima înfrângere din acest sezon pentru "câini". Botoşani - Dinamo 3-2. Rapid - "U" Cluj 2-1. Călin, un gol superb în prelungiri. CSMS Iaşi - ASA Târgu Mureş 2-2

14 sep 2014 23354 afişări Liga 1
LIVE BLOG Liga 1 | Etapa a 7-a:  Prima înfrângere din acest sezon pentru "câini". Botoşani - Dinamo 3-2. Rapid - "U" Cluj 2-1. Călin, un gol superb în prelungiri. CSMS Iaşi - ASA Târgu Mureş 2-2 89 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/13262676/144/gol.jpg

Liga 1, etapa a 7-a

Vineri

• FC Braşov - Concordia 4-1 (Constantinescu '15, '50, Grigorie '32-pen, Leko '54 / Boldrin '85)
  • Steaua - Gaz Metan 3-1 (Keşeru '12, '61, Sânmărtean '49 / Llullaku '69)

Sâmbătă

• Viitorul - Ceahlăul 2-0 (Tănase '29, Mitriţă '54)
  • CFR Cluj - Astra 4-1 (Deac '33, Tade '44, '90+1-pen, Guima '76 / De Amorim '46)

Duminică

• CSMS Iaşi - ASA Tg Mureş 1-1 (Bejan '9 - mautogol / N'Doye '30)
  • Rapid - U Cluj 2-1 (Buş '37, Călin 90+2 / Muşat pen. '61)
  • FC Botoşani - Dinamo 3-2 (Fulop '27, Ngadeu '61, Roussel '90+1/ Alexe pen. '41, Gavrilă '86)

Luni

• CS U Craiova - Oţelul, 18:30 (LookTv)
  • Pandurii - Petrolul, 21:00 (Look Plus)

22:55 Fluier final. Botoşani obţine o victorie mare într-un meci cu un final senzaţional. Dinamo suferă prima înfrângere din acest sezon. După fluierul final, botoşănenii au sărbătorit cu focuri de artificii inaugurarea nocturnei. Noi vă mulţumim că aţi fost aici cu noi şi vă urăm să aveţi o seară frumoasă.

22:50 Minutul 90+1, Botoşani dă lovitura pe final. Contraatac la gazdelor, Acsinte primeşte în stânga, scoate la 6 metri pentru Roussel, care împinge balonul în poartă. La o fază mai devreme Gavrilă a ratat o şansă uriaşă de a-şi aduce echipa în avantaj

22:45 GOL DINAMO. Gavrilă reuşeşte să înscrie, deşi Dinamo joacă în 9 oameni. Jucătorul intrat în prima repriză s-a distrat cu apărarea adversă, l-a driblat şi pe portar şi a înscris golul egalizator. Minutul 86

22:33 Seară neagră pentru Dinamo. Bărboianu vede şi el al doilea galben, pentru un fault la Croitoru. Minutul 74, oaspeţii vor juca încă aproximativ 15 minute fără doi oameni

22:27 Lucrurile s-ar fi putut înrăutăţi pentru Dinamo. Croitoru a prins un şut excelent de la marginea careului, Marc a scos cu dificultate

22:25 Golul lui Ngadeu i-a provocat călduri unui suporter local

22:24 Leo Grozavu, eliminat la pauză pentru proteste, trăieşte meciul ca un leu în cuşcă

22:20 GOL BOTOŞANI. Ngadeu îşi aduce echipa în avantaj. Croitoru a centrat foarte bine din corner, Ngadeu a venit cu elan din spate şi a înscris cu o lovitură de cap

22:16 CARTONAŞ ROŞU pentru Fai. Jucătorul lui Dinamo faultează dur, vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat. Minutul 57

22:13 Acsinte pătrunde periculos pe partea stângă, trage din unghi, marţi scoate cu emoţii

22:10 Dinamo a început bine repriza. Acţiune în careul lui FC Botoşani, dinamoviştii cer din nou penalty, dar de această dată arbitrul lasă faza să continue

22:04 A început repriza secundă

21:49 Pauză la Botoşani. Leo Grozavu îi reproşează arbitrului Horaţiu Feşnic unele faze în care gazdele au fost dezavantajate

21:41 GOL DINAMO.  Penalty pentru "câini", după ce Alexe a fost ţinut în careu. Arbitrul a arătat punctul de la 11 metri. Tot Alexe bate şi înscrie astfel primul gol de la revenire. Minutul 41

21:37 Din nou pericol la poarta lui Dinamo. Lovitură liberă de pe dreapta, Croitoru centrează pe jos, Hadnagy se desprinde de marcaj, dar trage mult peste poartă

21:29 GOL Botoşani! Fulop deschide scorul în minutul 27. A fost însă opera lui Martinus, care l-a depăşit din nou foarte uşor pe Grecu, a pătruns şi a pasat în faţa porţii

21:27 Danci trage puternic de la 25 de metr, pe jos, la colţul scurt. În acea zonă se afla Traian Marc, care a reţinut fără probleme

21:21 Lovitură liberă pentru FC Botoşani de pe partea stângă, Danci trage peste transversală. Gazdele au controlat jocul până acum

21:15 Martinus pătrunde foarte periculos pe partea dreaptă, centrează pe jos, Adi Popa îndepărtează pericolul. Este minutul 13

21:11 Ocazie la poarta lui Dinamo. Centrare la colţul scurt, Hadnagy vine în acea zonă, dar este forţat de marcaj să tragă pe lângă poartă

21:05 Fulop intră tare la un dinamovist, arbitrul acordă fault, dar nu scoate cartonaşul

21:00 Fluier de start la FC Botoşani - Dinamo. Moldovenii îşi inaugurează nocturna cu această ocazie. Lovitura de start a fost dată de un copil de 14 ani bolnav de cancer. Botoşani atacă în această repriză la poartea din dreapta.

20:24 Fluier final, Rapid obţine victoria în prelungiri. Noi vă mulţumim că aţi fost aici, urmează FC Botoşani - Dinamo

20:22 Nemulţumiri în Giuleşt...

20:22 GOL SENZAŢIONAL marcat de Călin. Jucătorul Rapidului a tras de la 17 metri direct în vinclu, minutul 90+3

20:21 Ocazie pentru "U". Centrare din corne, Bucşă reia cu capul pe lângă vinclu

20:17 Negru a blocata cu faţa un şut al celor de la "U". Rezultatul îl vedeţi mai jos. Mijlocaşul Rapidului s-a ridicat totuşi şi a continuat

20:08 Ocazie uriaşă pentru luj. Paulo Martins, intrat în urmă cu un minut, a plecat spre poarta adversă, dar şutul la colţul lung a trecut puţine pe lângă. Minutul 78

20:03 Avem echipele de start de la FC Botoşani - Dinamo, ultimul meci al zilei

FC BOTOŞANI: Curileac - Patache, Tincu, Ngadeu, Quenten - Danci, Vaşvari - Acsinte, Croitoru, Fulop - Hadnagy
Rezerve: Lazar, Oltean, Ivanovici, Browne, M. Bordeianu, Codoban, Ngankam
Antrenor: Leontin Grozavu

DINAMO: Marc - Fai, Cordoş, Ad. Popa II, Grecu - Bărboianu, Miranda - C. Matei, Elton, Rotariu - M. Alexe
Rezerve: Samoilă, I. Şerban, Boubacar, Văduva, Firţulescu, Gavrilă, St. Filip
Antrenor: Flavius Stoican

19:50 GOL U CLUJ. Penalty pentru "U". Savin faultează la limita careului şi Haţegan arată punctul cu var. Muşar bate, Bornescu ghiceşte colţul, dar mingea intră în plasă. Minutul 61

19:46 O nouă ocazie pentru Rapid. Iulian Roşu trage puţin pe lângă de la marginea careului mare. Veselovsky n-a avut reacţie. Giuleştenii controlează meciul şi caută şi al doilea gol

19:41 Mera putea face 2-0. Centrare la bara a doua, Mera se opreşte însă inexplicabil şi mingea iese în out de poartă

19:32 A început partea a doua. Emil Dică n-a mai putut continua meciul din cauza unei accidentări şi a fost înlocuit cu Florin Călin

19:20 După un gol, câteva ocazii importante şi două minute de prelugire, Haţegan fluieră finalul primei reprize

19:18 Probleme medicale pentru Emil Dică. Mijlocaşul Rapidului are nevoie de ajutor pentru a părăsi terenul

19:11 GOL RAPID. Laurenţiu Buş deschide scorul. A fost o centrare de pe partea dreaptă, mingea s-a dus în celălalt flanc, Buş a reluat, şi-a făcut mingea pe dreptul şi a tras frumos la coţul lung. Minutul 37

19:08 Ratare incredibilă a lui "U". Pasă prea moale pentru Bornescu primit de la un coechipier, Gravenberch este atent şi interceptează, rămâne singur cu portarul Rapidului, dar mijlocaşul clujenilor se încurcă în minge în încercarea de a pasa din întoarcere

19:06 Ocazie mare pentru Rapid. Centrare din corner, Emil Dică scapă din marcaj şi reia cu capul din 10 metri. Mingea trece puţin peste

19:04 Ogăraru face rapid prima schimvare. Este minutul 32 şi l-a scos pe Mengolo - care n-a dat semne că ar avea probleme medicale. În locul său a intrat Boutadjine

18:57 Lovitură liberă pentru Rapid de la peste 30 de metri, poziţie centrală. Coman trage direct în braţele portarului lui "U" Cluj. Este minutul 25

18:54 În tribune sunt aproximativ 4.000 de suporteri. Atmosfera este însă din nou la superlativ

18:50 Suporterii cu greutate în tribunele stadionului din Giuleşti. Daniel Niculae, Cristi Săpunaru, Vasile Maftei, Ionuţ Mazilu - jucători importanţi în istoria Rapidului, au venit să-şi vadă echipa de suflet

18:49 Administratorul judiciar al Rapidului n-are cea mai bună imagine în ochii suporterilor rapidişti

18:40 Mengolo scapă spre poartă, dar atacantul lui U Cluj a plecat din poziţie de off-side

18:36 Suporterii şi-au pierdut răbdarea şi au taxat situaţia haotică de la club

18:34 Minutul 2, centrare din corner pentru U Cluj. Mingea este reluată în plasă, dar arbitrul a fluierat fault la Bornescu

18:32  Fluier de start, rapidiştii au prima lovitură. Gazdele atacă în această repriză la poarta din dreapta. Înainte de meci s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Călin Zanc

18:29 Va fi meciul de debut pentru Gravenberch, un jucător adus de Ogăraru de la Ajax. Anul trecut a fost împrumutat la Nijmegen

18:26 Accesul pe stadion se face destul de greu

18:22

18:07 Colegul nostru Ovidiu Dumitrescu ne-a trimis şi foaia de joc

RAPID: Bornescu - Savin, Mera, Al. Iacob, Mendy - I. Roşu, V. Negru - L. Buş, E. Dică, Al Coman - V. Balint
Rezerve: Drăghia, Tânc, Ciolacu, Fl. Călin, Săndulescu, N. Vasile, Cojocnean
Antrenor: Ionel Ganea

U CLUJ: Veselovsky - Jovanovic, Ninu, Neag, Muşat - Gravenberch, Bucşa - Viveiros, Stojanovic, Cristocea - Mengolo
Rezerve: Panagopoulos, Skvorc, Ciupe, Boutadjine, Martins, R. Costin, L. Kovacs
Antrenor: George Ogăraru

18:03 Valerii Moraru a venit la meci alături de soţia sa

17:54 - Final de meci la Iaşi. CSMS - ASA Tg. Mureş se termină 2-2, dar punctele erau cât pe-aci să fie deturnate pe rând de ambele echipe. Ardelenii au avut un gol anulat la Amauri, după care Voicu a ratat incredibil din câţiva metri golul izbăvirii. Atât din Moldova, ne îndreptăm acum atenţia către Giuleşti, acolo unde se joacă Rapid - U Cluj, de la 18:30.

17:50 Morais reuşeşte să înscrie, dar bucuria sa este spulberată imediat. Fotbalistul de la ASA se afla în afara jocului în momentul trimiterii pasei decisive. Reluările TV nu lasă loc de îndoială.

17:42 GOL CSMS IAŞI. Între timp, mureşenii şi-au băgat încă o dată minea în poartă. După Bejan, Hora a bifat şi el un autogol. Iaşi - Târgu Mureş 2-2, minutul 81

17:37 Puştii de grupa 2001 a Rapidului au venit să ia lecţii

17:35 Din Giuleşti, Ovidiu Dumitrescu ne spune că partida dintre Rapid şi "U" Cluj a scos din casă mulţi rapidişti

17:32 Wesley părăseşte terenul ndupă 71 de minute. După Zicu, brazilianul este a doua dezamăgire a partidei. S-a zbătut mult, dar fundaşii mureşeni l-au anihilat perfect pe cel mai bine plătit fotbalist din lotul moldovenilor.

17:25 Gol ASA Târgu Mureş! Ardelenii conduc cu 2-1 în deplasare, pe CSMS Iaşi. Goga a înscris o bijuterie de gol, ca în vremurile bune. A fentat din corp un adversar la 16 metri şi l-a învins cu un şut plasat pe Caparco. Dacă aţi văzut Leverkusen - Werder Breme (3-3), jucat vineri seară, reuşita lui Goga vă va aminti de cea a sud-coreeanului Son.
17:18 A doua schimbare la ardeleni: Zicu părăseşte terenul după o nouă prestaţie dezamăgitoare. În locul lui intră Bumba.
17:12 Prima schimbare a meciului. La ASA intră Gorobsov în locul lui Voiculeţ.
16:59 S-a reluat meciul! Să vedem ce se mai întâmplă în CSMS Iaşi - ASA Târgu Mureş.
16:47 Pauză la Iaşi. O primă repriză animată, cu destule ocazii de poartă. Echilibrul dintre cele două echipe promite o repriză a doua pe muchie de cuţit.
16:30 Gol ASA Târgu Mureş, 1-1! Nu a durat foarte mult avantajul moldovenilor. N'Doye a profitat de neatenţia lui Mihalache şi l-a bătut pe Caparco în stil de mare atacant. Ce formă traversează senegalezul, care a ajuns la cota 5 goluri în acest sezon. N'Doye are 36 de ani, însă doar în buletin.
16:09 Gol CSMS Iaşi! Moldovenii deschid scorul ajutaţi de mureşeanul Bejan. Acesta deviază nefericit în propria poartă şi avem deschidere de scor pe stadionul Emil Alexandrescu. Un început de joc destul de promiţător.
15:57 Colegul nostru, Ovidiu Dumitrescu, ar putea să conducă un departament de "Ştiaţi că?".

Iată ce informaţie ne furnizează: George Ogăraru (34 de ani) este cel mai tânăr antrenor antrenor din Liga 1. Fostul fotbalist al Stelei şi al lui Ajax Amsterdam va debuta în campionatul intern pe Stadionul Rapid, arena pe care îşi făcea debutul şi ca jucător în tricoul naţionalei pe 26 martie 2005 într-un meci pierdut de România cu scorul de 0-2 contra Olandei. Ogăraru a avut o prestaţie slabă fiind depăşit în mai multe rânduri de Ryan Babel aflat şi el la primul meci pentru naţionala Olandei la acea vreme. După prestaţia din acel meci, Victor Piţurcă a fost extrem de nemulţtumit de evoluţia lui Ogăraru şi nu l-a mai convocat timp de doi ani şi şase luni.

15:40 Echipele de start

CSMS Iaşi: Caparco - Voicu, Cr. Munteanu, Mihalache, Ţigănaşu - Olah, Novac - Bosoi, Creţu, Ciucur - Wesley
Rezerve: Grahovac, Vişa, Coşereanu, Dima, Bole, Dobre, Călugăru

ASA Tg Mureş: Viciu - Feussi, Bejan, Constantin, Sepsi -  N'Doye, Mureşan, Voiculeţ - Hora, Goga, Zicu
Rezerve: Botoşer, Velayos, Gorobsov, Szekely, Bumba, Amauri, Axente

După ce gazdele s-au impus în toate cele patru partide disputate în etapa a şaptea a Ligii 1, astăzi se mai dispută trei meciuri deschise oricăror rezultate.

În prima partidă a zilei, CSMS Iaşi primeşte vizita celor de la ASA Târgu Mureş (ora 16:00), pentru ca Rapid să joace de la 18:30 cu U Cluj, iar Botoşani - DInamo să fie meciul care încheie duminica fotbalistică din primul eşalon al României.