LIVE BLOG | CFR Cluj e noua campioană a României! Hagi i-a predat ştafeta lui Dan Petrescu, FCSB termină pentru al treilea an la rând pe locul 2

20 mai 2018 33122 afişări Liga 1
  • CFR a câştigat al patrulea titlu din istorie după ce s-a impus cu 1-0 în dauna Viitorului. Hagi îi predă astfel ştafeta lui Dan Petrescu, iar FCSB termină pentru al treilea an la rând pe locul secund. Ardelenii au triumfat în Liga 1 numai în ani pari: 2008, 2010, 2012.

CFR Cluj - Viitorul 1-0 (Djokovic 43)

• CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Bordeianu (Djokovic 36), Hoban, Culio – Omrani, Ţucudean (Mailat 82), Deac
  • Rezerve: Vâtcă, Luchin, L. Rus, Djokovic, Al. Ioniţă, Costache, Mailat
  • Viitorul: Cojocaru – Hodorogeas (Gavra 63), Ghiţă (Lima 61), De Nooijer - Mladen, Cicâldăus, T. Băluţă, Vână, Ganea – I. Hagi, Voduţ (Măţan 46)
  • Rezerve: Buzbuchi, Ciobanu, Căpuşă, Gavra, D. Dumitrescu

FCSB - Astra 1-0 (Gnohere 40)

• FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic - O. Popescu, Nedelcu - Teixeira, Budescus, F. Comans (D. Man 67) - Gnohere (C. Tănase 46)
  • Rezerve: A. Vlad, Larie, L. Filip, Găman, D. Man
  • Astra: Iliev - A. Stan, Ericos, Polczak, Radunovic - S. Balaure (V. Gheorghe 73), T. Seto, Mrzljak (Chiriac 86), F. Matei- Abang, Vera Urkos(L. Buş 57)
  • Rezerve: Lazar, R. Moise, Butean, Biceanu

FINAL: CFR Cluj e noua campioană a României după ce s-a impus cu 1-0 în faţa campioanei din sezonul trecut, FC Viitorul. FCSB termină pentru al treilea an la rând pe locul secund în Liga 1 Betano. Înfrângerea de la Iaşi a fost capitală pentru FCSB, iar experienţa lui Dan Petrescu şi a echipei sale şi-a spus cuvântul.

Minutul 90: La Bucureşti s-au dat 3 minute suplimentare, iar la Cluj 4. Pe Arena Naţională au fost prezenţi în această seară 12.305 oameni.

Minutul 83: Erico a şutat puternic spre poarta FCSB-ului, dar Bălgrădean a fost la post şi a respins în sus. Abang a încercat să-i fure mingea lui "Pufi", dar a fost semnalizat în afara jocului.

Minutul 75:Vă era dor de Cristi Tănase? Cel poreclit "Dodel" de microbiştii români a oferit ratarea serii în Liga 1 Betano. Dennis Man a şutat cu şpiţul la colţul lung, Iliev a respins în lateral, dar Cristi Tănase s-a aflat la locul potrivit în momentul potrivit. Singur cu poarta goală în lateral, mijlocaşul FCSB-ului a trimis în plasa laterală, spre uimirea tuturor.

Minutul 69:Aproape de autogol! Ţucudean a trimis puternic la colţul scurt din banda dreaptă, iar De Nooijer a respins în plasa laterală. Olandezul e stângaci, iar o intervenţie cu exteriorul ar fi fost şi mai dificilă pentru acesta.

Minutul 63: Hagi riscă! Pe fondul unui joc dominat de CFR, "Regele" mută decisiv. După ce l-a scos pe Ghiţă, antrenorul Viitorului l-a înlocuit şi pe Hodorogea cu Gavra, astfel că De Nooijer rămâne singurul fundaş central al oaspeţilor. Olandezul joacă normal în lateral, dar a fost reprofilat în ultima perioadă.

Minutul 57: Jocul este în continuare unul echilibrat pe Arena Naţională, dar FCSB este echipa mai prezentă în ofensivă. CFR controlează partida şi reuşeşte să-i ţină pe puştii lui Hagi la o distanţă considerabilă de poarta apărată de Arlauskis. E de aşteptat ca ardelenii să conserve avantajul de pe tabelă.

Minutul 46:S-au reluat cele două partide! Dică şi Hagi au mutat la pauză. Harlem Gnohere a fost înlocuit de Cristian Tănase, vicecampionii încercând probabil să conserve avantajul de pe tabelă. Astra şi-a arătat colţii în prima repriză. La Cluj, Hagi l-a scos pe Voduţ şi l-a introdus pe Măţan.

Pauză Atât CFR cât şi FCSB au reuşit să preia conducerea în finalul primei părţi. La ce să ne aşteptăm în repriza a doua?

Minutul 45+1: Pauză pe cele două stadioane! Cu 45 de minute înainte de finalul Ligii 1 Betano, CFR Cluj este pe primul loc, având 50 de puncte. FCSB are 49 de puncte şi ocupă locul secund. Craiova conduce cu 2-1 la Iaşi, iar în acest moment e sigură de locul 3. Elevii lui Dică au nevoie de un rezultat mai bun decât cel al CFR-ului pentru a urca pe primul loc. La egalitate de puncte, FCSB câştigă titlul.