LIVE BLOG | FCSB - Poli Iaşi 4-0. Vicecampioana a defilat pe Arena Naţională. Gnohere a reuşit o dublă, Bălaşa i-a dat emoţii lui Dică

5 aug 2018 14031 afişări Comentează şi tu Liga 1
LIVE BLOG | FCSB - Poli Iaşi 4-0. Vicecampioana a defilat pe Arena Naţională. Gnohere a reuşit o dublă, Bălaşa i-a dat emoţii lui Dică ALEXANDRA PANDREA / MEDIAFAX FOTO 8 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17382868/2/rusescu.png

FCSB a început în ofensivă partida cu Poli Iaşi, iar Gnohere a deschis scorul în minutul 24. Numai paradele lui Alberto Cobrea au făcut ca FCSB să nu marcheze mai mult în această seară. Andrei Cristea a avut o şansă uriaşă în debutul părţii secunde, după ce Bălaşa a pasat greşit spre prorpia poartă, iar atacantul l-a lobat pe Bălgrădean. Planic a apărut din spate şi a degajat de pe linia porţii, după care a urmat golul de 2-0 al lui Gnohere.

Sanoh a intrat în minutul 68, iar după un sfert de oră a fost eliminat, pentru că l-a lovit intenţionat pe Momcilovic. Man şi Moruţan au profitat de avantajul numeric şi au dus scorul la 4-0 în ultimele minute. A fost primul succes al FCSB din noul campionat, dar şi cel mai categoric succes înregistrat de o formaţie din Liga 1 Betano, până în acest moment.

FCSB - Poli Iaşi 4-0 (Gnohere 24, 58, Man 87, Moruţan 90+3)

• FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovics- Pintilii (O. Popescu 75), L. Filip - Man, Fl. Tănase (Moruţan 64), Fl. Coman - Gnohere (Jakolis 80)
  • Rezerve: Vlad - J. Morais, D. Benzar, Qaka
  • Poli Iaşi: Cobrea - Mihalaches, Frăsinescu, Chelaru - L. Rus, Cioinacs (Kizito 46), Flores (M. Sanohs 68), Panţîru (Ştefănescu 76) - Zaharia, A. Cristea, Sin
  • Rezerve: D. Rusu - Mihăescu, Petre, Mimoun

Minutul 90+3: GOOOL FCSB! Moruţan înscrie şi el, din pasa lui Jakolis, dar refuză să se bucure pentru reuşita sa. Jakolis a scăpat în flancul drept, a trimis în faţa porţii, iar Moruţan a împins balonul în plasă. Fluier final! FCSB s-a impus cu 4-0 în dauna moldovenilor, aceasta fiind cea mai categorică victorie din acest campionat.

Minutul 87: GOOOL FCSB! Dennis Man a rămas singur cu Alberto Cobrea şi a înscris cu mult calm. Moruţan a pătruns în centru, i-a pasat pe culoar colegului său, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Vicecampioana este la doar câteva minute de primul succes din noul sezon al Ligii 1 Betano. Dennis Man s-a bucurat în stilul lui Mbappe după ce a înscris.

Minutul 83: Eliminare! Intrat pe teren în urmă cu 15 minute, Moussa Sanoh a fost trimis la vestiare, după ce l-a lovit intenţionat cu talpa pe Momcilovic. Fundaşul FCSB-ului, care a primit şi el cartonaşul galben, l-a împins pe Moussa, care a decis să-şi facă singur dreptate.

Captură Digi Sport

Minutul 73: Pufi, trezirea! Mihalache a reluat din şase metri la colţul scurt, dar Bălgrădean a respins în faţa, iar mai apoi Planic a îndepărtat pericolul.

Minutul 66: Cobrea, din nou salvator. Moruţan i-a luat la mână pe jucătorii lui Stoican, i-a pasat lui Coman în faţa porţii, dar şutul şeptarului a fost respins peste poartă de Cobrea. Moruţan a intrat pe teren de numai două minute şi a reuşit deja să pună umărul la o acţiune de atac a echipei sale.

Minutul 58: GOOOL FCSB! Gnohere a semnat dubla. Florin Tănase l-a servit din nou ideal pe francez, care a scăpat singur cu Cobrea, pe care l-a lobat cu multă eleganţă. Mingea s-a scurs în plasă, iar FCSB conduce cu 2-0, cu jumătate de oră înainte de final. Gnohere a ajuns aşadar la trei goluri în tot atâtea etape, fără să fie la capacitate maximă. Vicecampioana e tot mai aproape de primul succes din acest campionat, după 0-1 cu Astra şi 3-3 cu Dinamo.

Minutul 50: Ocazie imensă pentru Poli Iaşi. Bogdan Planic a degajat de pe linia porţii un balon pe care scria "gol". Mihai Bălaşa a încercat să-i trimită cu capul lui Bălgrădean după o pasă lungă a adversarilor, dar a lovit defectuos balonul, iar Andrei Cristea a scăpat singur cu portarul FCSB-ului. Veteranul oaspeţilor l-a lobat pe Bălgrădean, mingea se îndrepta spre poarta goală, dar Planic a venit puternic din spate şi a degajat în ultimul moment.

Captură Digi Sport.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre FCSB şi Poli Iaşi. La pauză, Flavius Stoican l-a înlocuit pe Cioinac, singurul jucător avertizat, cu Kizito. Moldovenii ar trebui să fie mult mai ofensivi după introducerea lui Kizito.

Minutul 45: Pauză pe Arena Naţională. FCSB a fost echipa mai prezentă în joc în prima repriză, iar golul de 1-0 a venit conform cursului jocului. Rămâne de văzut ce va schimba Flavius Stoican la pauză, pentru că altfel e greu de crezut că moldovenii vor obţine ceva la finalul meciului.

Minutul 34: Ocazie imensă pentru FCSB. Pintilii i-a pasat lui Gnohere în marginea careului, francezul a preluat şi a scăpat singur cu Cobrea, dar portarul Iaşului a respins incredibil. Gnohere a şutat puternic spre poartă, iar Cobrea a trimis în afara terenului, având un reflex senzaţional.

Minutul 24: GOOOL FCSB! Gnohere a deschis scorul pe Arena Naţională. Coman i-a trimis lui Florin Tănase, care a vrut să-i returneze, dar a fost blocat. Mijlocaşul s-a reorientat rapid şi i-a trimis francezului, care a preluat şi a trimis puternic pe centrul porţii. Cobrea n-a mai putut face nimic de această dată, iar gazdele preiau conducerea după 24 de minute.

Minutul 21: Cobrea e la post. Tănase i-a scos lui Filip la 18 metri, iar mijlocaşul FCSB-ului a şutat fără să mai stea pe gânduri. Execuţia optarului se îndrepta spre plasa laterală, dar Cobrea a plonjat şi a respins cu vârful degetelor, în afara terenului. A fost primul şut expediat pe spaţiul porţii în această seară.

Minutul 18: Poli Iaşi s-a trezit. Oaspeţii au început modest partida, fiind dominaţi pe alocuri, dar cu trecerea timpului au început să se instaleze în jumătatea adversă. Entuziasmul FCSB-ului s-a stins, iar Andrei Cristea&co au început să se apropie din ce în ce mai mult de poarta apărată de Bălgrădrean.

Minutul 10: FCSB domină. Moldovenii trec cu greu de jumătatea terenului. Vicecampioana atacă în mare măsură pe flancul drept, unde ar trebui să coboare Panţîru şi să strângă Chelaru.

Minutul 4: Prima şansă a gazdelor. Florinel Coman a primit în interiorul careului, a încercat să-l surprindă pe Cobrea cu un şut la colţul scurt, dar a trimis în plasa laterală. Vicecampioana va avea viaţă grea în această seară, având în vedere că acest 3-4-3 al lui Flavius Stoican se transformă într-un sistem cu cinci fundaşi, pe faza defensivă.

Minutul 1: Bizonul e KO. Atacantul FCSB-ului a rămas întins pe gazon după doar câteva secunde, fiind lovit cu cotul de Mihalache. Cei doi s-au aflat într-un duel aerian, iar Gnohere a ieşit destul de şifonat, dar poate continua partida.

Minutul 1: Start pe Arena Naţională. Radu Petrescu este cel care conduce partida dintre FCSB şi Politehnica Iaşi.

20:50 Aproape gol. Arena Naţională pare părăsită înainte de startul meciului FCSB - Poli Iaşi. E greu de spus dacă în acest moment sunt prezenţi măcar 1000 de suporteri pe cel mai mare stadion al ţării. Nici nu putem compara atmosfera din tribune cu ce am văzut în prima etapă a Ligii 2, la partide precum U Cluj - Metaloglobus, Farul - ACS Poli, Petrolul - Sportul Snagov sau ASU Poli - Chindia Târgovişte. Galeriile echipelor de tradiţie aduc un adevărat plus de culoare eşalonului secund.

20:36 Atacantul aşteptat de toţi suporterii. După ce telenovela Raul Rusescu a ajuns la final, fanii prezenţi în tribunele Arenei Naţionale pentru meciul cu Poli Iaşi i-au dedicat un mesaj jucătorului:

20:25 Au pus "tunurile" pe teren. Directorul sportiv al Iaşului, Tibor Selymes, a criticat dur gazonul Arenei Naţionale: "Suntem pregătiţi. Echipa e foarte bine pregătită şi stă foarte bine în teren. Steaua o să aibă un meci foarte greu în seara asta. Înainte de FCSB, Andrei a avut şi ofertă de la Craiova. El a mai semnat pe un an cu noi, deci va rămâne la Iaşi. Gazonul arată incredibil de prost. Nu ştiu ce s-a întâmplat, dar n-am mai văzut de ceva timp un asemenea gazon în prima ligă. Ar fi super ok să scoate un punct, dar depinde cum vom juca. Dacă putem să plecăm cu 3, aş fi foarte fericit."

20:20 Becali a ajuns la stadion. Omul care conduce FCSB, Gigi Becali, a prefaţat partida cu Poli Iaşi: "Vreau să câştigăm meciurile fără niciun pic de emoţie, aşa ar fi normal la ce jucători sunt. Acum, vom vedea, dar ştiţi că asta am vrut tot timpul. Am spus-o şi "mă repet" ca Tudorel Toader: prima prioritate e Europa League, adică banii. După aceea, este campionatul. Dică mi-a spus echipa, nu cred că e o problemă să ne recuperăm, sunt patru zile în care ne putem recupera, până joi, când este meciul cu Hajduk Split."

20:10 MM Fotograful. Oficialul FCSB-ului, Mihai Stoica, a pozat gazonul de pe Arena Naţională, spunând "e sublim, dar lipseşte cu desăvârşire". Mai apoi, reprezentantul vicecampioanei a postat şi un mesaj pe Facebook, cu privire la suprafaţa de joc.

20:00 Încă o oră până la meci. Moldovenii au ajuns la Arena Naţională şi în cel mai scurt timp vom avea echipa de start a acestora.

19:22 Echipa de start a FCSB. Vicecampioana a anunţat pe reţelele de socializare formula aleasă de Nicolae Dică pentru partida cu Poli Iaşi. Filip şi Pintilii vor evolua la mijloc, Ovidiu Popescu fiind rezervă şi Nedelcu lăsat în afara lotului. Vârf va fi Gnohere, care nu e menajat pentru partida cu Hajduk, în timp ce Moruţan şi Jakolis sunt de asemenea pe bancă. Qaka va fi şi el rezervă în meciul cu fosta sa echipă.

FCSB are cel mai slab start de sezon al Ligii 1 Betano din ultimii 16 ani şi roş-albaştrii caută acum primul succes, dar îi au ca adversari pe elevii lui Flavius Stoican, cei care ediţia trecută i-au învins şi practic au trimis titlul către CFR. În întâlnirea din mai, Andrei Cristea, fostul idol al tribunelor din Ghencea, a marcat în minutul 89, golul fiind decisiv în ratarea obiectivului impus la FCSB: laurii de campioni. Misiunea de acum va fi una dificilă pentru bucureşteni, mai ales că Dică nu se va baza pe unul dintre cei mai buni oameni din lot, pe Teixeira, care e accidentat.

"Ţinând cont de faptul că în prima etapă, cu Craiova, jucam cu o echipă care mizează pe sistemul cu trei stoperi, am încercat şi eu un astfel de sistem în Turcia, în două meciuri amicale, pentru a pregăti duelul cu oltenii, să jucăm în oglindă cu ei. Mi-a plăcut cum s-a exprimat echipa. Eu fac sistemul în funcţie de calităţile jucătorilor pe care-i am la dispoziţie. Pe bandă îi am pe Gallego şi Panţîru, care au apetit ofensiv ridicat.

Pentru a putea să le pun în valoare calităţile mai bine, pentru ca ambii să poată urca mai liniştiţi în atac, e bine să ne acoperim în defensivă cu trei fundaşi centrali. În plus, sistemul cu trei stoperi ajută mai mult la stilul de joc pe care mi-l doresc, bazat pe presing avansat, pe posesie", a spus Stoican, antrenorul moldovenilor dorind ca echipa să evolueze în faţa FCSB-ului cu trei stoperi.

"Trebuie să dăm totul şi să câştigăm acest joc. Avem obiectiv câştigarea campionatului şi n-am reuşit să câştigăm în primele două etape, aşa că trebuie să încercăm să ajungem cât mai repede pe primul loc", a spus şi Dică.