22 dec 2018 18458 afişări Liga 1
LIVE BLOG | FCSB - CFR Cluj 0-2. Campioana se desprinde la capătul unui meci cu trei eliminări. S-a tras cortina peste Liga 1 după un penalty transformat de Ioniţă. Seară de coşmar pentru gazde, la revenirea pe Arena Naţională ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

FCSB - CFR Cluj 0-2 (C. Deac 28, Ioniţă 90+5-pen.)
Arbitri: Sebastian Colţescu. (Craiova). Asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare) şi Sebastian Gheorghe (Suceava)
Stadion: Naţional Arena

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Bălaşas, Planic, M. Romans - Nedelcu, Filip - Man (A. Stan 82), F. Tănase, F. Coman [Moruţan 46 (Rusescu 83)] - Gnoheres
Rezerve: A. Vlad - Jakolis, I. Stoica, T. Moldovan
Antrenor: Nicolae Dică

Minutul 28: GOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac a deschis scorul cu o execuţie superbă. Vinicius a aruncat o minge la 20 de metri, Ţucudean a deviat pe spate, iar Deac l-a lobat pe Bălgrădean, poziţionat eronat la şase metri. Din întoarcere, Deac a reuşit să trimită spre poarta FCSB-ului, iar Bălgrădean, prins ieşit, n-a mai putut scoate lobul mijlocaşului.

Captură Digi Sport

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 26: Primul şut pe poartă.  Dennis Man a luat o acţiune pe cont propriu, a şutat pe jos de la 23 de metri, însă Arlauskis a prins fără problema. Execuţia lui Man s-a dus direct pe centrul porţii adverse.

Minutul 22: CFR aşteaptă un contraatac. Elevii lui Dică au început mai slab partida, însă acum au posesia şi se află în jumătatea adversă. Defensiva lui Conceicao se prezintă impecabil până acum, astfel că vicecampionii nu au reuşit să-l pună la încercare pe Arlauskis. Singura fază importantă s-a consumat în minutul 15, când Sebastian Colţescu a anulat reuşita lui Florinel Coman.

Minutul 15: Gol anulat. Florinel Coman a împins balonul în plasă, dar asistentul Sebastian Gheorghe a ridicat fanionul. Mihai Bălaşa l-a incomodat pe Arlauskis, în aer, astfel că lituanianul a scăpat mingea, iar Coman a trimis în poartă. Bălaşa se afla în afara jocului, în momentul în care a intrat în duel cu Arlauskis.

Minutul 11: Arlauskis e la post. Romario Benzar a centrat la prima bară, dar portarul CFR-ului a ajuns primul la balon şi i-a luat faţa "Bizonului", care s-a mişcat destul de lent.

Minutul 8: Omrani şi-a încercat norocul de la distanţă, dar a fost blocat de Planic. Clujenii sunt organizaţi mai bine în teren şi par la controlul partidei. Până acum nu am putut consemna vreo ocazie importantă.

Minutul 1: Galeria FCSB-ului a venit pregătită pentru ultimul meci din acest an.

Minutul 1:A început ultima partidă a anului 2018 din Liga 1 Betano. CFR Cluj are un avans de trei puncte în acest moment. În ultimele cinci jocuri, FCSB şi CFR Cluj au terminat la acelaşi scor, 1-1. CFR Cluj a avut lovitura de începere.

18:40 Avem şi echipa CFR-ului. Conform, Sport.ro, Conceicao începe cu echipa standard: Arlauskis - C. Manea, Vinicius, A. Muresan, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - C. Deac, Ţucudean, Omrani.

18:35 A apărut echipa de start a FCSB! Dică surprinde în flancul stâng al apărării: Alexandru Stan e doar rezervă, iar titular e Mihai Roman. În ofensivă apar Man, Tănase şi Coman, iar vârf de lance este Harlem Gnohere.

18:24 În sfârşit! După ce în ultima partidă de pe Arena Naţională, dintre Dinamo şi FCSB (1-1), gazonul a fost principalul ”inamic” al celor 22 de jucători, astăzi suprafaţa de joc arată impecabil.

FOTO Digi Sport

UPDATE 16:00 Veste bună pentru jucătorii clujeni! Conducerea administrativă a decis că e momentul pentru o "injecţie" de încredere şi motivaţie, iar fotbaliştii campioanei şi-au primit primele pentru titlul câştigat anul trecut. Este vorba de o sumă care ajunge la 50.000 de euro pentru fiecare titular, destul pentru ca Ţucudean şi colegii săi să nu aibă alte gânduri înaintea meciului care-i poate duce la şase puncte în faţa rivalei FCSB.

Liga 1 Betano trage cortina peste 2018 cu cel mai important meci al sezonului. Campioana CFR Cluj vine în Bucureşti, pe Arena Naţională, pentru meciul contra vicecampioanei FCSB. Partida care poate da un indiciu clar cu privire la numele favoritei la titlu se dispută într-un cadru favorabil pentru ambii antrenori. Dincolo de absenţele de durată deja cunoscute, precum Pintilii sau Hoban, cei doi antrenori au la dispoziţie cei mai importanţi fotbalişti.

Gazdele vor începe partida într-o formulă cunoscută, singura problemă fiind suspendarea lui Junior Morais. Cu evoluţii apreciate în ultimele etape, Morais a încasat al 7-lea cartonaş galben în meciul cu FC Botoşani, de etapa trecută, astfel că şi-a început mai devreme vacanţa de iarnă. Altfel, Nicolae Dică are la îndemână înlocuirea acestuia cu Alexandru Stan în banda stângă, urmând ca Dragoş Nedelcu, revenit după o suspendare, să îşi ocupe locul din faţa apărării în cuplu cu Lucian Filip. În compartimentul ofensiv, Nicolae Dică se poate baza pe cei mai buni fotbalişti pe care îi are, Man, Tănase şi Coman urmând să joace în spatele lui Gnohere.

De partea cealaltă, Conceicao se prezintă în Bucureşti după o serie excelentă şi cu o formulă puternică de start. Defensiva, punct forte al ardelenilor, este în formulă completă cu Manea, Vinicius, Mureşan şi Camora. Atacul, condus de golgheterul Ţucudean, este susţinut de Deac şi de Omrani, în timp ce Djokovic, Bordeianu şi Culio asigură centrul terenului.

Derby-ul de 1-1

Statistica arată meciuri extrem de echilibrate între cele două echipe în ultima perioadă. Ultimele şase întâlniri s-au terminat la egalitate, ultimele cinci dintre acestea fiind finalizare cu acelaşi scor: 1-1. Altfel, în cele mai recente 10 partide dintre FCSB şi CFR Cluj ardelenii au un avantaj, reuşind să obţină două victorii, faţă de una singură pentru bucureşteni. Şapte partide s-au încheiat la egalitate.

Partida de pe Naţional Arena urmează să fie condusă de o brigadă care îl va avea la centru pe Sebastian Colţescu.