27 oct 2018 11409 afişări Liga 1
LIVE BLOG | Doar Harlem Gnohere! FCSB - FC Voluntari 2-1. Vicecampionii au avut emoţii pe final, după ce Tudorie s-a răzbunat ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
  • FCSB revine pe primul loc, cu 24 de puncte!
  • CFR poate devansa FCSB, în cazul în care va câştiga duminică în deplasarea cu Sepsi!

FCSB - FC Voluntari 2-1 (Gnohere 52, 76 / Tudorie 85)

Echipele de start:

• FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Filip, M. Roman - Teixeira, Zlatinski - Man, Fl. Tănase, Coman - Gnohere
  • Rezerve: A. Vlad, Moruţan, Jakolis, Rusescu, D. Benzar, D. Toma
  • FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Armaş, Balaur, Bucurică – Belahmeur, Laidouni, Căpăţână – Malfleury, Gadze, I. Gheorghe
  • Rezerve: Kabasele, Ciucur, A. Vlad, Hodorogea, Tudorie, Răuţă, D. Moldovan

Minutul 90+4 Final de meci! FCSB câştigă cu 2-1 în faţa lui FC Voluntari.

Minutul 85 GOOOOOOOL FC VOLUNTARI! Goooooool Alexandru Tudorie, care a ajuns la Voluntari după ce a fost dat afară pe uşa din dos de Laurenţiu Reghecampf, pe vremea când cei doi erau la FCSB. Înaltul atacant s-a înălţat superb în careu şi a trimis cu capul imparabil, la colţul lung.

Minutul 76 GOOOOOOOL FCSB! Acelaşi Gnohere e la finalizare şi duce scorul la 2-0. Totul a plecat de la o gafă a lui Armaş, care, în tentativa de a degaja puternic în faţă, a trimis la adversar. Mingea a ajuns la Benzar, care a pasat simplu în faţa porţii, iar Gnohere a reuşit dubla.

Minutul 74 FCSB construieşte în continuare, dar nu mai forţează, în timp ce ilfovenii nu par că au forţa de a restabili egalitatea.

Minutul 59 Ce ocazie ratează FC Voluntari! Apărarea FCSB respinge slab o minge venită din corner până la Laidouni, care, din 11 metri, trage slab în plasa laterală.

Minutul 52 GOOOOOL! FCSB începe în forţă repriza secundă şi deschide scorul prin Gnohere după o fază-fulger. Man a pătruns prin centrul terenului şi a pasat în marginea careului la Florin Tănase. Acesta din urmă a recentrat la prima pare, unde a apărut "Bizonul", care a introdus fără probleme mingea în poartă.

Minutul 46 A început repriza secundă.

Minutul 45+2 Finalul primei reprize! FCSB - FC Voluntari 0-0.

Minutul 41 GOOOOOOOL FCSB! Dar tuşierul ridică fanionul pentru offside. Man a pătruns din dreapta, a centrat la prima bară pentru Gnohere, care a trimis cu capul în poartă, dar atacantul a furat startul şi mingea a fost acordată Voluntariului.

Minutul 33 FC Voluntari se apropie timid de poarta lui Bălgrădean, iar scorul rămâne 0-0. Doar Malfleury l-a pus la încercare pe portarul FCSB, dar şututl din unghi a fost foarte moale.

Minutul 22 Tot Coman este la capătul altei faze periculoase la poarta lui Vâtcă. Man a întors în bandă până la Romario Benzar, care a centrat până la Florinel Coman. Şeptarul FCSB-ului a rămas cu noroc la minge, dar a tras prea puternic în mingea care s-a dus foarte mult peste poartă.

Minutul 19 Florinel Coman e cel mai activ jucător al gazdelor şi a ieşit din nou la rampă printr-un şut din lovitură liberă. Mingea a căpătat efect şi a fost scoasă în lateral de Vâtcă. La faza următoare, Teixeira a pătruns în careu în viteză, a centrat pe jos în faţa porţii, dar mingea a fost respinsă din faţa lui Man de Balaur.

Minutul 15 Nu am avut parte de ocazii după 15 minute de joc, ci doar de mingi aruncate la întâmplare şi de faze destul de încurcat pe construcţia celor două echipe.

Minutul 4 Florinel Coman a revenit în joc, dar nu a scăpat nebandajat la cap. Pe teren, FC Voluntari are posesia şi încearcă să treacă mingea de mijlocul terenului, dar fără prea mare succes.

Minutul 2 Florinel Coman şi Ricardinho s-au dat cap în cap, iar fotbalistul vicecampioanei României e cel care se resimte serios. Atacantul a fost transportat în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale.

Minutul 1 A început partida de pe Arena Naţională, acolo unde FCSB a revenit după ce a evoluat timp de câteva etape la Voluntari. Aşa cum eram obişnuiţi deja, cea mai mare arenă a ţării e aproape goală.

UPDATE | FCSB a anunţat echipa de start pentru partida cu FC Voluntari! Aşa cum ProSport a anunţat, Mihai Roman va juca fundaş stânga în partida cu ilfovenii, într-un compartiment defensiv decimat de accidentări. Daniel Benzar, Planic şi Lucian Filip sunt ceilalţi apărători aleşi de Dică. La mijloc apare Zlatinski, în timp ce în atac e golgheterul Gnohere.

FCSB nu trece prin cea mai bună perioadă din acest sezon. Echipa antrenată de Nicolae Dică are două înfrângeri în ultimele două partide din Liga 1 Betano, împotriva Concordiei Chiajna, scor 0-1, respectiv cea de pe terenul celor de la Craiova, scror 1-2. Vicecampionii vor întâlni o echipă cu un moral bun după ultima etapă, FC Voluntari, care a câştigat primul meci din acest sezon cu Ioan Andone pe banca echipei, scor 4-0 pe teren propriu împotriva celor de la Chiajna.

Dică are mai probleme de lot pentru această partidă, având nu mai puţin de şapte jucători indisponibili: Ovidiu Popescu, Marko Momcilovic, Mihai Bălaşa, Alexandru Stan, Mihai Pintilii, Junior Morais şi Dragoş Nedelcu, ultimii doi suspendaţi. În aceste condiţii a fost nevoit să improvizeze. A apelat la jucători de la FCSB II şi-l va folosi pe Mihai Roman în stânga apărării.

”Este foarte important să câştigăm pentru că putem să ajungem din nou pe primul loc. Nu avem nicio scuză dacă nu câştigăm. Sunt probleme de lot. Avem 5 jucători accidentaţi şi doi suspendaţi, dar asta este. Avem şi ghinion. Cei care sunt valizi trebuie să intre pe teren şi să dea totul”, a spus Dică la conferinţa de presă.