LIVE BLOG | Astra - FCSB 1-0. Măldărăşanu a debutat cu o victorie în faţa lui Dică. Llullaku s-a întors cu gol în Liga 1, Qaka a fost scos pe braţe de medici

21 iul 2018 14981 afişări Liga 1
LIVE BLOG | Astra - FCSB 1-0. Măldărăşanu a debutat cu o victorie în faţa lui Dică. Llullaku s-a întors cu gol în Liga 1, Qaka a fost scos pe braţe de medici 14 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17364394/2/coman2.png

Astra - FCSB 1-0 (Llullaku 43)

• Astra: Iliev – Belu-Iordache, Erico Da Silva, Bejan, Stan – R. Moise, Mrzljaks – Balaure, N. Roşu (Biceanu 71), L. Buşs (V. Gheorghe 87) – Llullakus (Radunovic 80)
  • Rezerve: Lazar -  Boboc, Butean, Crişan
  • FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Planics, J. Moraiss – O. Popescus, Nedelcu (Moruţan 46), Teixeira – Man, Tănase, Fl. Coman [Qakas 46 (Momcilovic 77)]
  • Rezerve: R. Ducan - L. Filip, Jakolis, Cristian Dumitru

Marius Măldărăşanu a debutat cu o victorie în Liga 1 Betano. Astra s-a impus la limită în faţa vicecampioanei, scor 1-0, graţie golului marcat de Azdren Lullaku în minutul 43. Golgheterul campionatului în urmă cu două sezoane a înscris cu o lovitură de cap din apropiere, dintr-o centrare a lui Romario Moise. Mijlocaşul a executat ideal o lovitură de colţ, iar Junior Morais l-a pierdut pe drum pe albanezul Astrei.

Gazdele au ratat câteva şanse importante, prin Laurenţiu Buş şi Balaure, care puteau duce scorul la 2-0. Olimpiu Moruţan a adus un plus la capitolul spectacol, dar prea puţin pentru a face diferenţa. Tănase a trecut pe lângă egalare în minutul 87, când a reluat cu capul din centrul careului, dar Iliev a respins şi a păstrat tabela intactă.

Minutul 90+3: Fluier final! Astra s-a impus cu 1-0, la chiar primul meci al lui Marius Măldărăşanu din postura de antrenor în Liga 1 Betano.

Minutul 90: S-au arătat trei minute suplimentare de la margine.

Minutul 87: Iliev e la post. Bălaşa a centrat în centrul careului, Florin Tănase a reluat cu capul, mingea a muşcat pământul în faţa porţii, dar Iliev a intervenit şi a respins în lateral.

Minutul 83: Încă o şansă uriaşă pentru Astra! Balaure a fost angajat în centrul careului, era de unul singur, dar a trimis milimetric pe lângă bara din dreapta lui Bălgrădean. Portarul FCSB-ului fusese prins pe contre-pied. Antrenorul Marius Mădărăşanu a avut o reacţie nervoasă după ratarea elevului său.

Minutul 77: Qaka nu mai poate continua. Luat pe sus de Lurenţiu Buş, albanezul a fost scos pe braţe de medicii echipei. Momcilovic a fost introdus în locul mijlocaşului albanez. Planic va fi trimis în ofensivă, aşa cum s-a mai întâmplat şi în playoff-ul sezonului trecut. Sârbul a reuşit să marcheze un gol crucial pe Arena Naţională, în partida retur cu CFR Cluj din playoff, când ardelenii conduceau cu 1-0. Chiar dacă a prelungit suspansul în lupta pentru titlu, golul lui Planic n-a mai contat la fel de mult după eşecul de la Iaşi, care a trimis practic titlul în Gruia.

Captură Digi Sport

Astra va primi pe teren propriu vizita vicecampioanei Ligii 1 Betano, FCSB. Antrenorul Marius Măldărăşanu va debuta oficial pe banca giurgiuvenilor şi are ca obiectiv să ducă echipa în Europa, în timp ce Nicolae Dică are ca ţel câştigarea titlului de campion.

Astra şi FCSB s-au duelat de 34 de ori în prima ligă, roş-albaştrii câştigând 16 meciuri, giurgiuvenii 11, iar 7 jocuri s-au încheiat cu remiză. Totuşi, în privinţa meciurilor de pe teren propriu, trupa lui Măldărăşanu s-a impus de 9 ori din cele 17 confruntări, de patru ori a remizat şi tot de atâtea ori a triumfat FCSB-ul.

"Venim după o perioadă bună, am avut meciuri amicale cu echipe puternice, ne-am prezentat bine. Acum e prima etapă din campionat, îmi doresc să arătăm la fel de bine, poate chiar mai bine decât în meciurile amicale. Întâlnim o echipă cu antrenor şi jucători noi, probabil că şi-au propus să termine tot în primele şase echipe, ne va fi foarte greu.

Chiar dacă au pierdut jucători importanţi, au adus jucători cu experienţă, consider că este un adversar foarte puternic pentru noi. Nici eu nu aveam experienţă anul trecut, cei de la Astra ştiu fotbal şi nu cred că se înşeală în privinţa lui Măldărăşanu”, a spus Dică.

“Probabil, înainte de meci vor exista emoţii. Până la urmă sunt normale. Sper ca odată cu fluierul arbitrului să dispară. Important e ca jucătorii să înţeleagă că nu sunt cu nimic mai prejos decât cei ai FCSB“, a spus şi Măldărăşanu.