Hermannstadt - Sepsi OSK 1-0. Nou-promovata a triumfat la debutul în Liga 1. Blănaru a decis partida

21 iul 2018 5691 afişări Comentează şi tu Liga 1
  • Hermannstadt s-a impus în dauna lui Sepsi OSK la primul său meci în Liga 1 Betano. Blănaru a marcat unicul gol al partidei disputate la Tg. Mureş, în minutul 12, din pasa lui Dâlbea.

Sepsi putea deschide scorul în debutul partidei, după o gafă a portarului Căbuz. Fulop a încercat să înscrie cu un lob din lateral, dar mingea s-a dus peste poarta gazdelor. Blănaru a replicat în minutul 12, reuşind să marcheze după o recentrare a lui Dâlbea, care l-a găsit excelent la prima bară. Sepsi a forţat pătrunderea prin partea dreptă, acolo unde a evoluat fostul rapidist Alexandru Coman. Chiar dacă au ajuns uşor în preajma careului, elevii lui Eugen Neagoe n-au reuşit să-i pună probleme serioase lui Cătălin Căbuz, astfel că nou-promovata Hermannstadt a intrat în avantaj la cabine, scor 1-0.

Simonovski a avut prima şansă a reprizei secunde. Angajat la 16 metri, atacantul macedonean a şutat spre poartă, dar Pîrvulescu a atenuat forţa execuţiei, astfel că portarul Căbuz a prins balonul. A urmat o nouă şansă pentru Simonovski, care a trimis puternic la colţul scurt. Căbuz a plonjat spectaculos de această dată şi a respins în afara careului, de la rădăcina barei. Vaşvari a mai o şansă importantă pentru oaspeţi, dar n-a reuşit să-l învingă pe Căbuz, cu jumătate de oră înainte de final. Neagoe a mizat pe veteranul Hadnagy în ultima parte a jocului, după ce Simovoski a irosit două şanse de gol.

Sibienii şi-au păstrat avantajul intact, astfel că au ieşit triumfători din primul lor meci în Liga 1 Betano.

Hermannstadt - Sepsi 1-0 (Blănaru 12)

• Hermannstadt: Căbuz - Alexandru Coman, Pîrvulescu, Dandea, Tătar - Dâlbea, Antonovs - Petrescus, B. Rusu (Tsoumou 90), Curtean (Nkololo 68) - Blănaru (Hergheligiu 83)
  • Rezerve: Niga - Pamfile, Dumitriu, Halkiadakis
  • Sepsi: Niczuly - Drãghici, Ursu, Jovanovici, Sato - Velev, Vasvari - Prosser (Hamed 52), Fülöp (Gabriel de Moura 52),Tandia - Simonovski (Hadnagy 65)
  • Rezerve: Fejer - F. Ştefan, Dodoi, A. Rus

Minutul 90+5: Final de meci la Tg. Mureş. Hermannstadt debutează cu un succes în Liga 1 Betano, graţie lui Blănaru, care a punctat în minutul 12. Până la meciul dintre Astra şi FCSB, nou-promovata va fi temporar pe primul loc.

Minutul 50: Acelaşi Simonovski a şutat puternic la colţul scurt, dar Căbuz a intervenit în ultimul moment şi a respins balonul în afara terenului.

Minutul 48: Simonovski a fost angajat la 16 metri, s-a întors cu faţa spre poartă, a şutat, dar Pîrvulescu a atenuat forţa execuţiei, astfel că portarul Căbuz a reţinut fără probleme.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Hermannstadt şi Sepsi OSK. Cei doi antrenori n-au efectuat modificări la pauză. Gazdele s-au aruncat în atac din primele secunde al reprizei, dar şutul lui Blănaru a fost blocat de fundaşii lui Eugen Neagoe.

Minutul 45: Pauză la Târgu Mureş. Nou-promovata Hermannstadt e la 45 de minute de prima victorie în Liga 1 Betano.

Minutul 23: Antonov a primit primul cartonaş galben al partidei.

Minutul 12: GOOOOOL HERMANNSTADT! Nou-promovata porneşte perfect în noul sezon, cu gol marcat după doar 12 minute. La un corner executat de pe stânga, Dâlbea a recentrat cu capul la bara a doua, iar Blănaru a deschis scorul.

Minutul 1: A început partida de la Târgu Mureş, oraş ales de gazde întrucât stadionul din Sibiu nu corespunde, momentan, normelor Ligii 1 Betano.

Elevii lui Pelic joacă acum în prima ligă, iar nou promovata nu e deloc o echipă de neglijat, ajungând şi-n finala Cupei României, o performanţă notabilă pentru o echipă din eşalonul secund.

Alexandru Pelici are 63 de meciuri ca antrenor în prima ligă, iar Eugen Neagoe a bifat 137 de partide. Cei doi se vor duela acum în premieră. De asemenea, echipele sunt apropiate ca vârstă, Hermannstadt având o medie de 25 ani şi 6 luni, iar cei de la Sepsi deţin o medie de 25 ani şi 9 luni.

”Lucrul care ne doare cel mai tare, atât pe noi, pe jucători, dar şi pe suporteri, e faptul că nu putem fi împreună pe acest teren, unde am reuşit să promovăm, unde am dus o muncă foarte mare. Din păcate pentru noi, nu s-a reuşit terminarea lucrărilor la stadion. E important să joci în faţa propriilor suporteri, pentru asta am luptat, am promovat, pentru asta a venit lumea în număr cât mai mare la teren, ca să poată vedea echipa favorită în Liga 1, jucând acasă.

Nu s-a reuşit acest lucru, nu comentez, nu depinde de noi. Asta este, vom încerca să aducem puncte chiar dacă vom juca fiecare meci în deplasare”, a spus Pelici.