Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Lista de disponibilizări la Universitatea Craiova: 5 nume importante pot părăsi Bănia | EXCLUSIV

Lista de disponibilizări la Universitatea Craiova: 5 nume importante pot părăsi Bănia | EXCLUSIV

Lista de disponibilizări la Universitatea Craiova: 5 nume importante pot părăsi Bănia | EXCLUSIV

Cu mai puţin de o lună înaintea terminării sezonului, Universitatea Craiova a ieşit practic din lupta pentru titlu şi se va concentra pe păstrarea locului 3, care ar asigura barajul de Europa League, cât şi pe Cupa României, unde sunt şanse mari de calificare în finală, după succesul cu 3-0 în prima manşă a semifinalei cu Viitorul Pandurii.

Cu câteva meciuri rămase din actuala stagiune, vicecampioana are deja o listă de disponibilizări întocmită. Ea cuprinde mai multe nume, dar certe sunt cele ale unor jucători care îşi doresc să plece sau li se încheie înţelegerile cu gruparea din Bănie.

Aşa cum ProSport a anunţat în premieră, Cristi Bărbuţ este cel dintâi care va părăsi Universitatea Craiova, după 4 ani petrecuţi în alb-albastru. Atacantului de 26 de ani îi expiră contractul la 1 iulie şi cum nu a primit nicio propunere de a-l prelungi, s-a înţeles cu Sepsi, formaţie la care va evolua din sezonul următor. De altfel, antrenorul Marinos Ouzounidis nu s-a mai bazat pe Bărbuţ în acest final de stagiune.

Pigliacelli pleacă, vine Lazar

O altă despărţire certă de Ştiinţa este cea a portarului italian Mirko Pigliacelli. După un sezon în care a strâns multe meciuri fără gol încasat, , goal-keeper-ul de 28 de ani are câteva oferte de a reveni în fotbalul italian. Universitatea Craiova este dispusă să renunţe la Pigliacelli, pentru câteva sute de mii de euro, mai ales că acesta va intra în vară în ultimul an de contract. Oltenii s-au acoperit deja pe postul de portar, înţelegându-se deja cu Astra Giurgiu pentru transferul lui David Lazar, portarul de 29 de ani care are selecţii şi la naţionala României.

Din linia defensivă, o posibilă plecare este cea a lui Stephane Acka. Ivorianul a jucat destul de puţin în ultimul an şi a fost aproape de a părăsi gruparea din Bănie şi în iarnă, însă nu a fost mulţumit de ofertele venite pentru el. Stoperul de 30 de ani intră şi el în ultimul an de contract şi Univesitatea Craiova ar renunţa la el fără pretenţii materiale.

Camara nu a convins şi nu va mai continua la Craiova

Un jucător de la care se aştepta foarte mult şi care a dezamăgit este spaniolul Juan Camara. Atacantul de 27 de ani adus din Polonia şi care s-a remarcat la Dinamo a semnat un contract ci Universitatea până în vară, cu opţiune de prelungire, însă prestaţiile sale în alb-albastru au fost destul de modeste. Două assist-uri în meciul din Cupa României, cu Viitorul Pandurii, a reuşit ibericul care a trecut pe la FC Barcelona, iar oficialii clubului din Bănie nu sunt tentaţi să-i activeze clauza de transfer definitiv. De altfel, Juan Camara nu a mai fost trecut nici pe foaia de joc în ultimele două meciuri ale oltenilor.

Mihai Căpăţână este un alt fotbalist care nu a confirmat la Universitatea Craiova şi oltenii ar dori să renunţe la el. Venit în toamnă de la FC Voluntari pentru 250.000 de euro, mijlocaşul de 25 de ani a avut evoluţii neconvingătoare, fiind folosit destul de puţin, mai ales pe finalul unor partide. Cel mai probabil, Căpăţână va fi împrumutat la o altă echipă în următorul sezon, în condiţiile în care în Bănie va reveni Antoni Ivanov, mijlocaşul împrumutat acum la FC Voluntari. Totuşi, bulgarul nu şi-ar mai dori să rămână în Bănie, în condiţiile în care ar avea concurenţă cu Nistor, Cicâldău, Fedele sau Bic.

Tudorie şi Mamut n-au putut suplini absenţa lui Koljic

O altă plecare certă din Bănie este cea a atacantului Alexandru Tudorie. Împrumutat pentru un sezon de la Arsenal Tula, vârful de 25 de ani a jucat puţin în timpul mandatelor lui Bergodi şi Papură, fiind utilizat mai mult de actualul antrenor al oltenilor, Marinos Ouzounidis. Tudorie a marcat golul victoriei în meciul de la Cluj, dar nu a avut constanţă în evoluţii, aşa că Universitatea nu va activa clauza de cumpărare stabilită cu clubul din Rusia.

Şi croatul Ivan Mamut este pe lista de disponibilizări, deşi are încă 4 ani de contract cu Universitatea Craiova. Vârful de 24 de ani are 3 goluri şi 3 pase de gol în 25 de meciuri pentru formaţia din Bănie, prestaţiile sale fiind modeste.

 

Parteneri
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Mediafax
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Cancan.ro
„Voia să divorțeze încă din primele zile”. Fosta soție a lui Putin, mărturii tulburătoare despre anii petrecuți alături de liderul rus
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Bănică, imagini interzise pentru cardiaci! A pozat într-un costum transparent și a lăsat aproape tot la vedere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Râzi cu lacrimi
Falsul secolului: Povestea Omului din Piltdown, „veriga lipsă” care a păcălit lumea științifică
Descopera.ro
Câte mii de euro a primit eliminatul Gigi Burger, de la Antena 1, pentru cele 11 săptămâni la Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
Accesorii auto ieftine în magazinele Action din România: ce merită cumpărat
Promotor.ro