30 sep 2018 8701 afişări Liga 1
Keep calm, rezolvă Moruţan! Pasele geniale ale puştiului au întors soarta meciului Hermannstadt - FCSB 1-3 foto: Mediafax / Alexandru Dobre

Psihologii sugerează de multe ori ”înfruntarea coşmarului” atunci când pacientul trebuie să treacă peste o teamă. Forma de terapie, ce-i drept nu unanim acceptată, poate funcţiona în cazul fobiei de înălţimi, de şerpi sau de spaţii închise. De ce nu ar funcţiona şi în cazul fobiei de Hermannstadt? Bătaia istorică suferită în iarnă, atunci când sibienii au demantelat vicecampioana şi i-au administrat un 3-0 clar în Cupă, nu trebuie să apese fotbaliştii liderului la zi din Liga 1 Betano. Cel puţin aşa speră Dică.

Numai că startul meciului spune altceva. Bălgrădean sare neîncălzit să respingă un şut bun, băieţii lui Pelici sunt puşi pe lucruri mari. Sunt minute în care FCSB e de nerecunoscut, iar golul din minutul 25 vine ca o consecinţă firească a jocului. Dâlbea înscrie după o lovitură de colţ, ca urmare a unei gafe în cuplu a fundaşilor Planic - Morais. Sibiul nu se lasă şi înscrie din nou după zece minute, de data asta dintr-un ofsaid pe care centralul îl semnalizează. FCSB nu joacă nimic, iar Dică ia măsuri. Ovidiu Popescu e scos de pe teren în minutul 37 şi Moruţan e trimis pentru un plus de creativitate. Mutarea dă roade, chiar dacă egalarea vine contra jocului. Tănase marchează cu un şut deviat şi linişteşte un pic apele.

Trasele lui Moruţan

Spre lauda lor, cei de la Hermannstadt nu s-au mulţumit cu egalul. Prestaţia din prima repriză i-a făcut să creadă că pot mai mult şi, cel puţin până în minutul 55, băieţii lui Pelic au avut posesia, au încercat să joace fotbal. Ghinion, vorba unui alt sibian celebru, cu Moruţan. Puştiul a intrat perfect în joc şi în găseşte cu o pasă de geniu pe Gnohere, iar francezul înscrie pentru 2-1 după ce elimină prin dribling un fundaş. Gazdele nu sunt capabile să îşi revină şi să identifice pericolul în persoana lui Moruţan, iar acesta din urmă o ”comite” din nou. O nouă pasă printre fundaşi, serviciu fin, iar Florin Tănase îl execută pe Căbuz şi face 3-1.

E prea mult pentru gazde, echipă care deşi nu renunţă la luptă nu mai găseşte resursele necesare nici măcar pentru a se apropiat de un gol care să readucă Sibiul în joc. FCSB ţine mingea departe de poarta lui Bălgrădean până la finalul partidei şi obţine o victorie ce, până la intrarea lui Moruţan, părea foarte puţin probabilă.