Juniorii dinamoviști au dat recital în Ghencea după ce la pauză erau conduși. Valentin Costache a bătut aproape singur Steaua

Redactor:
Mihai Andries

Dinamoviștii mici, lideri în clasament, și-au confirmat statutul de favoriți și au trecut miercuri en-fanfare de eterna rivală Steaua chiar pe terenul acesteia, cu scorul de 3-1, după ce la pauză gazdele au intrat la cabine cu avantaj minim. Derby-ul a contat pentru etapa a 20-a din Campionatul Național al juniorilor născuți după 1998. Neconvocat la naționala sub 17 ani pentru turneul final din Anglia, dinamovistul Valentin Costache a fost omul meciului, reușind o dublă spectaculoasă. După acest rezultat, Dinamo s-a distanțat pe primul loc în clasament. Steaua ocupă locul 3.

După egalul alb dintre juniorii republicani (născuți după 1996) ai celor două mari rivale bucureștene, disputat tot miercuri, pe terenul 4 din Ghencea, a urmat derby-ul juniorilor B, în care Dinamo s-a prezentat avându-l pe bancă tocmai pe tehnicianul steliștilor în prima parte a sezonului, Corneliu Ionescu (foto, sus). Înlocuitorul acestuia în tabăra gazdelor a fost binecunoscutul Nana Falemi (foto jos), numit la începutul anului pe postul de principal al juniorilor B din Ghencea.

Un corner i-a fost de ajuns Stelei pentru 1-0 la pauză

În aceste condiții, meciul a căpătat o miză specială pentru ambii antrenori, care au avut un stimul în plus pentru a-și dori victoria. Ionescu își dorea victoria împotriva fostului său club, în timp ce Falemi, la început de carieră, caută să se afirme. Dinamo a atacat din start poarta lui Lupescu, fără a o pune în real pericol. Au urmat cinci minute de foc pentru oaspeți, care au culminat cu primul gol al meciului.

Perlea, al doilea din dreapta, a deschis scorul pentru Steaua

A fost întâi o mare ocazie în minutul 22, atunci când Fulga a scos în corner, în ultima clipă, din fața porții goale. Mirea (23) a trecut și el pe lângă gol, după cursa lui Teodor Ion, dar Eșanu a respins în corner. Portarul dinamovist nu a mai avut ce face la lovitura de cap a lui Perlea (26), care a fost de ajuns pentru a le oferi gazdelor un avantaj minim la pauză.

Costache show

Ședința ținută pe teren la pauză de către Corneliu Ionescu (foto) a dat rezultate imediate, chiar dacă prima ocazie au avut-o steliștii prin Teodor Ion (43).

O cursă pe stânga a lui Pour Reza l-a pus Costache (foto jos) în situație de gol și mijlocașul care în iarnă a fost chemat la antrenamente la echipa mare a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Șeptarul dinamoviștilor nu s-a oprit aici și după șase minute și-a adus echipa în avantaj cu o execuție spectaculoasă. Aflat pe flancul stâng, mijlocașul l-a întors din glezne pe marcatorul golului stelist (foto, jos), după care a lobat mingea cu multă clasă, din colțul careului, peste un Lupescu surprins de execuția lui Costache.

Cireașa de pe tort, un gol din penalty

Pe fondul schimbărilor efectuate de ambii tehnicieni, ritmul partidei a mai scăzut, însă problema învingătoarei nu s-a mai pus. Dinamoviștii au evoluat exact, apărându-și avantajul minim, cu o apărare în care noul intrat Ciobotariu – alt jucător al oaspeților care a ratat turneul final al naționalei sub 17 ani, ca și Costache – a excelat.

Scorul final avea să fie 3-1 pentru liderul seriei după ce arbitrul Ionuț Coza a arătat spre punctul cu var, la un henț în careul gazdelor. Proaspăt intrat pe teren, Sică Iordache a executat cu mult calm, fără a-i da vreo șansă lui Lupescu (foto).

Dinamo a mai avut o surpriză plăcută la final de meci, atunci când elevii lui Corneliu Ionescu au aflat că ocupanta locului doi în serie, Liceul Victor Frunză Rm. Sărat, a pierdut la Chiajna cu 2-0, așa că dinamoviștii s-au distanțat în clasament la patru puncte.

STEAUA JB – DINAMO JB 1-3 (1-0) Perlea 26 / Val. Costache 45, 51, S. Iordache 80 – pen.

Steaua: 1 Dr. Lupescu (cpt.) – 8 Al. Rădulescu, 2 Perlea, 14 R. Gavrilă, 3 M. Bălan – 4 R. Mihai, 5 G. Simion, 18 N. Sava, 17 T. Ion – 10 G. Tudor, 9 Căt. Mirea
Rezerve: 12 H. Ciobanu – 6 C. Ciochină, 7 Obreja, 11 Val. Mihai, 13 Marincuță, 15 T. Baciu, 16 C. Tudose
Antrenor Nana Falemi

Dinamo: 12 Eșanu – 2 R. Anghel (cpt.), 38 Pădureț, 5 C. Dima, 20 M. Codreanu – 15 I. Gheorghe, 18 Fulga, 7 Val. Costache, 16 Pour Reza – 10 Ureche – 14 R. Moldoveanu
Rezerve: 1 Scorici – 4 S. Iordache, 6 R. Grigore, 9 Neicuțescu, 13 Ciobotariu, 17 M. Vlad, 19 A. Nistor
Antrenor Corneliu Ionescu

Stadion: Ghencea 4; Spectatori: 100; Arbitru: Ionuț Coza (Cernica); Asistenți Dragoș Baluna și Mihăiță Necula (ambii din București); Rezervă: Marcel Bârsan (București)

Ce bilețel a primit o șoferiță din România, pe parbrizul mașinii: 'Ești frumoasă, dar..'
Lumea tenisului, șocată de decesul lui Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka
Val de reacții după ce Gabriela Cristea și-a filmat soacra „la cratiță”: „Poate înveți măcar de la ea ceva”
Continuă ‘războiul’ între Real Madrid și PSG! Se luptă să obțină semnătura jucătorului considerat ‘viitorul’ Messi
BREAKING NEWS! Tragedie la Miami! A murit în urmă cu puțin timp! Vestea șocantă primită de Simona Halep!
BANCUL ZILEI. Bulă sună la linia fierbinte și îi răspunde una gemând: Dar ce faci acolo?
ANM a actualizat prognoza meteo până în 15 aprilie. Pentru săptămâna viitoare, meteorologii anunţă încălzire, dar şi ploi abundente
Ceva NEMAIVĂZUT se întâmplă în interiorul planetei Jupiter! Astronomii sunt șocați
Tânăra acuzată că i-a fost amantă lui Laurenţiu Reghecampf, apariţie electrizantă la piscină. Cât de frumoasă este Florentina
Ce s-a ales de Maria Sharapova. Considerată cândva cea mai frumoasă sportivă din lume, a ajuns acum de nerecunoscut
Lovitură uriașă pentru cei care primesc PENSIA PRIN POȘTĂ. Anunțul a fost făcut astăzi, 19 MARTIE
"Plângea acolo lângă schit". Primele imagini cu Radu Ayan, copilul de 2 ani găsit după 24 de ore de la…
Vedete din România care s-au luat la trântă cu sticlele și au pierdut lupta! Imagini amețitoare
F1 Manager 2024 va permite crearea și gestionarea unor noi echipe de Formula 1
Destinul crud al Arynei Sabalenka, al cărei iubit a murit azi-noapte. Și-a pierdut și tatăl, la aceeași vârstă
Când joacă Simona Halep cu Badosa la Miami şi pe cine ar putea întâlni în turul doi
Cele mai fiabile SUV-uri în 2024. Mașini care țin cu buzunarul - VIDEO
Ce jurat a câștigat prima amuletă din sezonul 13 Chefi la cuțite: „Cineva a vrut să mă omoare!”. De ce a intervenit Irina Fodor: „Știe ce are de făcut!”
Ce jurat a câștigat prima amuletă din sezonul 13 Chefi la cuțite: „Cineva a vrut să mă omoare!”. De ce…