Ionuţ Popa, declaraţii incredibile: "În Columbia, portarul şi vârful meu erau împuşcaţi ca Escobar. Îi scot din echipă!" Ce l-a deranjat pe antrenorul Timişoarei: "Îi calc în picioare!"

7 nov 2017 7440 afişări Liga 1

Ionuţ Popa a fost foarte, foarte supărat la finalul meciului pe care echipa sa, ACS Poli Timişoara, l-a terminat la egalitate, 1-1 cu Juventus Bucureşti, la Ploieşti.

Bănăţenii au condus cu 1-0 graţie unui gol superb înscris de Abraw, dar acelaşi atacant african a ratat, în repriza a doua, şansa de a închide meciul, iar ocazia risipită l-a scos din minţi pe Ionuţ Popa. În afara lui Abraw, tehnicianul de pe Bega a pus tunurile şi pe Vasile Curileac, considerându-l pe portar vinovat pentru golul încasat de la Dzalamidze: "În Columbia, portarul meu, Curileac, şi vârful erau împuşcaţi. Escobar (n. red - Andres Escobar, fundaşul columbian ucis în ţara natală, după Cupa Mondială din 1994, ca urmare a unui autogol pe care şi l-a înscris în meciul USA - Columbia) aşa a fost împuşcat. N-ajungem acolo, dar îşi bat joc de munca echipei. Ăla e singur cu portarul, se face că dă, singur, la 10 metri. Singur! Dai gol, faci 2-0 şi s-a terminat. Iar ăsta stă în poartă acolo. Probabil îi voi scoate din echipă. Cine greşeşte plăteşte. Îi scot din echipă să-i învăţ minte. Bani nu pot să le iau, pentru stau prost cu banii.

Nici nu mai ştiu cum să caracterizez rezultatul. Eu întotdeauna îi laud pe jucători. Şi când joacă prost. Când câştigă, e meritul lor. Să mai plătească şi ei! Fiecare vrea să câştige. Timişoara are o situaţie aparte. S-a salvat anul trecut, acum şi-a dorit mai mult... Astăzi am avut patru jucători absenţi, în ultimele minute am jucat cu un om în minus pentru că s-a accidentat Ţigănaşu...",
a spus Popa, la finalul meciului, pentru Digi Sport.

Apoi, tehnicianul a continuat seria declaraţiilor dure la Telekom Sport, unde a anunţat că nu-i va menaja deloc pe fotbalişti în pauza competiţională: "Îi calc în picioare în aceste două săptămâni, sunt tâmpiţi. Nu le dau liber, mă răzbun pe ei. Să plătească şi ei acum, nu cu bani, cu sudoare. Nu numai eu să fiu de vină. Le dau pauză noaptea asta, până dimineaţă când ajungem la Timişoara. Le dau un program aşa să le placă. Am făcut-o şi la Iaşi, le-am dat patru antrenamente şi a venit primarul de mi-a zis că-i omor. Acum le dau pizza, icre, să uite jocul de azi. Apoi antrenamente multe. Trebuie să uităm meciul ăsta şi doar cu multe antrenamente faci asta. Până la Timişoara fac programul, unul frumos, aşa ca pentru ei", a tunat Popa.