În sfârşit, Nico! Atacantul, decisiv în Rapid - Oţelul 2-0. Giuleştenii sunt aproape de salvare, Oţelul e aproape de "B"

21 mar 2015 4782 afişări Liga 1

Rapid - Oţelul 2-0 (1-0)

Marcatori: Meulens 5, D. Niculae 85

• Rapid: Buchta - N.Vasile, Borda, Cmovs, J.Oriol - Coimbra (Pancu 77), Gecov, Garai, E.Oriol - Meulens (Benson 69), D.Niculae (Martin 88)
  • Oţelul: Hotoboc - Solomou, Miron, Cucu, Murgoci - Iorga (Grădinaru 45), E.Dică, Cernat, Iulian Popa (Popescu 67) - Tudorie, Yulu-Matondo (Stoian 80)

Rapid a câştigat meciul cu Oţelul Galati, scor 2-0, din etapa a 23-a a Ligii 1, prin golurile marcate de Meulens (5) şi Daniel Niculae (85).

Cu Oţelul, Rapidul a avut un obiectiv clar: 3 puncte, pentru că oricare alt rezultat în afara victoriei ar fi însemnat un mare pas înapoi în lupta pentru evitarea retrogradării. La trei lungimi de locul care asigură prezenţa şi în sezonul următor de Liga 1, elevii lui Pustai şi-au făcut viaţa uşoară.

Eşecul cu Astra a fost uitat repede, Pustai a mutat inspirat, iar rezultatele s-au văzut şi pe tabelă. Daniel Niculae, folosit vârf împins, a creat faza din care Meulens a deschis scorul în minutul 5. A urmat o dominare a Rapidului, echipa mai puternică, mai bine organizată şi cu jucători aflaţi într-o formă mai bună, şi o perioadă în care Oţelul a contat pe fază ofensivă doar prin incercările lui Cernat, rămase fără vreo concluzie clară. Mai mult, speranţele moldovenilor s-au ruinat în minutul 28, când, pentru un fault dur la Buchta, tânărul Tudorie a văzut al doilea cartonaş galben şi a plecat mai repede la vestiare.

Rapidiştii au dominat, au ratat ocazii mari şi au cerut două penalty-uri

Meciul a continuat, la fel cum o partidă de box dezechilibrată continuă până ce unul dintre adversari e făcut knockout sau renunţă. Cum Oţelul nu a dat semne că va renunţa, giuleştenii au căutat să marcheze golul care să le ofere linişte. Edu Oriol, Daniel Niculae şi Meulens au semnat trei ocazii mari ale echipei lui Pustai, iar arbitrul Horaţiu Feşnic a lăsat jocul să continue la două faze în urma cărora vişinii au cerut penalty. Mai întâi, Murgoci intervine riscant asupra lui Coimbra, pentru ca mai apoi Cucu să-l deposedeze pe Daniel Niculae în propriul careu, într-o fază în care l-a şi faultat pe atacantul rapidist.

Daniel Niculae, la primul gol de la revenirea în Giuleşti

Avertizată de ocazia lui Miron din minutul 57, care a ratat ţinta din doar şase metri, echipa lui Pustai a căutat golul doi. Reuşita care avea să închidă meciul a venit pe final, în minutul 85, după o combinaţie între Pancu şi Niculae. Atacantul de 32 de ani a scăpat singur cu Hotoboc, a şutat cu stângul şi şi-a desăvârşit evoluţia excelentă cu un gol, primul de la revenirea la Rapid în această iarnă şi primul înscris de oricare dintre atacanţii lui Pustai. Schimbat pe final, Nico a încercat să-i ofere banderola lui Pancu, dar simbolul Giuleştiului a refuzat-o, stârnind unele îngrijorări în tribune. Banderola a ajuns până la urmă pe braţul tânărului Nicolae Vasile, iar lucrurile au intrat pe un făgaş normal.

În urma succesului, Rapid ajunge la 22 de puncte şi urcă pe locul al 13-lea al clasamentului, în timp ce, cu doar 15 puncte, Oţelul pare condamndată la retrogradare.

19:54 Final de meci! Rapid învinge cu 2-0 pe Oţelul şi face un pas uriaş în încercarea de a scăpa de locurile care aduc retrogradarea. Până la meciul celor de la FC Braşov, Rapid urcă pe locul 13, la 2 puncte distanţă de primul loc de peste linie.

19:45 GOOOOOL RAAAPID! Ce vă spuneam despre Daniel Niculae? Atacantul a înscris al doilea gol al partidei, primul al său de la revenirea în Giuleşti, în minutul 85 al partidei. Pasa pentru golul lui Niculae a venit de la un alt veteran, Daniel Pancu.

19:30 Daniel Niculae a făcut un joc excelent până acum. Chiar dacă nu a înscris, atacantul giuleştenilor i-a pus pe tavă mingea de 1-0 lui Meulens şi tot din piciorul său au plecat pase pentru majoritatea fazelor ofensive ale Rapidului. A acţionat precum un pivot şi a câştigat foarte multe mingi, în special la duelurile aeriene cu fundaşii gălăţeni.

19:26 Agresivitatea Rapidului se traduce prin o a doua ocazie foarte mare în doar câteva minute. De data aceasta a fost rândul lui Meulens să rateze ceea ce putea fi o minge de 2-0.

19:24 Fază ofensivă superbă a Rapidului construită de gemenii Oriol şi finalizată cu şut la poartă de Coimbra. Giuleştenii pun o presiune din ce în ce mai mare pe poarta lui Hotoboc, iar în acest timp Daniel Pancu se pregăteşte să intre pe teren.

19:14 Rapid pare să controleze partida, însă giuleştenii au ocazia să o închidă şi se pare că nu profită de asta. Între timp, Oţelul putea avea o ocazie de gol, însă lovitura liberă executată bine de Cernat a fost continuată prost de coechipierii săi.

19:06 Echipe revin pe teren şi începe partea a doua a meciului. La Oţelul intră Grădinaru în locul lui Iorga, acesta din urmă fiind doar o umbră palidă a jucătorului care impresiona sezoanele trecute. Grădinaru este fotbalistul Stelei, împrumutat pentru acest sezon la Galaţi.

18:50 Pauză în Giuleşti! Rapidul a dominat prima parte a jocului, iar sarcina le-a fost uşurată şi de gestul necugetat al lui Alexandru Tudorie, fotbalist al Oţelului eliminat în minutul 29.

18:43 În tribunele stadionului din Giuleşti îl găsim şi pe celebrul Marius Şumudică, antrenor trup şi suflet pentru Rapid care a venit să se bucure de o după-amiază plăcută în compania galeriei sale preferate. Că tot vorbim despre galerie, transmitem mai departe îndemnul care s-a putut auzi chiar şi pe transmisie, unul venit din partea liderului-portavoce: ”Chiar nu vreţi să ne auzim şi noi?

18:37 Rapidul cere o lovitură de pedeapsă în minutul 33, atunci când Cucu care o intervenţie greşită în propriul careu asupra lui Daniel Niculae. Am văzut reluările, nu suntem convinşi, însă aşteptăm emisiunea de la Digi în care Daniel Niculae îşi va comenta propriile faze.

18:33 Alexandru Tudorie este eliminat prosteşte şi îngroapă şansele echipei sale încă din minutul 29. A luat primul cartonaş galben în debutul jocului, atunci când nu a păstrat distanţa regulamentară la o lovitură liberă, apoi pe al doilea după o intervenţie hazardată asupra lui Buchta.

18:25 Reporterul ProSport prezent pe stadion remarcă galeria Rapidului. ”Într-un fotbal tern, alb şi vişiniu se înalţă în zare. Pasiunea noastră e un sentiment ce îi dă culoare”, este mesajul pe care l-au scris fanii pe un banner uriaş. Atât timp cât bannerul nu este arborat de gruparea ”Diavoli vişini”, noi nu avem o problemă. :)

18:13 Rapidul continuă să pună presiune pe poarta gălăţenilor, cei care par victime sigure până în acest moment. Clasamentul în timp real ne arată o echipă giuleşteană care urcă pe locul 13, primul sub linie, cu două puncte mai puţin decât FC Braşov.

18:08 GOOOOOL RAPID! Meulens deschide scorul în minutul 5, la prima acţiune consistentă de atac a gazdelor. Fotbalistul din Curacao îl învinge pe Hotoboc printr-un şut din interiorul careului.

18:03 Meciul din Giuleşti a început! Este o partidă foarte importantă pentru ambele echipe, iar o victorie este singura soluţie pentru a încerca scăparea de la retrogradare.

18:00 Meciul e aproape de momentul de start. Între timp am primit veşti noi şi entuziasmante de la trimisul ProSport în Giuleşti.

17:52 Rapidul are o pierdere importantă azi: Cristian Săpunaru, însă echipa de start a Rapidului arată în continuare bine. Daniel Niculae revine pe teren pentru a acoperi un post deficitar al giuleştenilor.

17:47 Ovidiu Burcă, manager sportiv al Oţelului, a vorbit înainte de partida care începe la ora 18:00. ”Va fi o partidă foarte complicată pentru că ambele echipe sunt într-o situaţie dificilă în clasament. Sunt implicat total în ceea ce fac la Oţelul Galaţi, dar mă întorc mereu cu drag în Giuleşti, mă mândresc cu faptul că am cunoscut ce înseamnă spiritul rapidist. Noi am început să arătăm a echipă în ultimele etape”, a spus oficialul la microfonul DigiSport.

17:44 Rapidul are multe probleme, însă lipsa suporterilor sigur nu este una dintre ele. Şi la acest meci vor avea parte de suportul consistent al galeriei.

Cu 8 puncte strânse în primele cinci etape ale returului, elevii lui Cristi Pustai vor să arate că au depăşit înfrângerea cu Astra (prima din 2015), scor 0-2, şi să învingă una din contracandidatele la evitarea retrogradării.

O victorie în faţa Oţelului ar urca-o pe Rapid până pe locul 13, primul retrogradabil, cel puţin până mâine, când Gaz Metan Mediaş o întâlneşte pe Pandurii, la Târgu Jiu.

• În tur, Oţelul s-a impus în faţa Rapidului, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate de Cristian Cristea

De cealaltă parte, Oţelul priveşte meciul cu Rapid ca pe unul capital. Gălăţenii par să mai aibă doar şanse teoretice să se salveze de la retrogradare, iar un nou pas greşit ar fi decisiv pentru formaţia moldavă, care nu a reuşit încă să câştige vreo partidă în retur şi a obţinut doar 3 puncte din cele 15 puse în joc.

7 meciuri au trecut de la ultima victorie a Oţelului în Liga 1. În etapa 15, gălăţenii se impuneau în faţa Ceahlăului, la Piatra Neamţ, scor 1-0

8 puncte a strâns Rapidul în cele 5 meciuri din retur, cu doar 3 mai puţine decât în tot turul

Rapidul, fără căpitan! Săpunaru e out

Tehnicianul Cristi Pustai nu se va putea baza pe Cristi Săpunaru în meciul din această seară. Fundaşul Rapidului s-a accidentat în meciul cu Astra şi va i nevoit să stea pe bară aproximativ două săptămâni.

Astfel, Săpunaru va absenta din echipa Rapidului în partida cu Oţelul, dar pauza prilejuită de meciul pe care România îl va disputa cu Insulele Feroe, pe 29 martie, la Ploieşti, face ca, cel mai probabil, căpitanul formaţiei din Grant să poată reveni în echipa lui Cristi Pustai pentru meciul de la Cluj, contra Universităţii, de pe 4 aprilie.

289 de minute a jucat Săpunaru pentru Rapid în primele 4 etape ale returului, interval în care a marcat un gol, în meciul cu Petrolul, terminat la egalitate, 1-1