Îl mai țineți minte pe Rambe, atacantul care a sărit să-l bată pe Hagi? Și-a bătut joc de șansa carierei! Ce s-a ales de fostul fotbalist al Craiovei

Îl mai țineți minte pe Rambe, atacantul care a sărit să-l bată pe Hagi? Și-a bătut joc de șansa carierei! Ce s-a ales de fostul fotbalist al Craiovei
Îl mai țineți minte pe Rambe, atacantul care a sărit să-l bată pe Hagi? Și-a bătut joc de șansa carierei! Ce s-a ales de fostul fotbalist al Craiovei

Rambé do Rosário (29 de ani), atacantul care a devenit celebru după ce a sărit să-l bată pe Gheorghe Hagi la finalul unui meci ViitorulCraiova, e liber de contract în acest moment, după ce a fost dat afară de la CD 1 de Agosto, echipă din Angola.

Joi seară, după meciul cu Craiova – Viitorul din semifinalele Cupei, Hagi a avut un mic conflict cu Fortes. Nu este însă primul incident pe care „Regele” îl are cu un jucător legitimat la clubul din Bănie. Pe 3 decembrie, jucătorii Viitorului și Craiovei au intrat într-o altercație la finalul meciului, după ce Rambe a sărit la gâtul lui Gică Hagi. Managerul Viitorului a vrut să-l îndepărteze pe Vătăjelu, care venise să discute cu Carp, acuzat că i-a înjurat pe craioveni. În acel moment, Rambe a sărit să-l bată pe Gică Hagi.

Ulterior, la flash-interviu, Hagi a avut o reacție extrem de nervoasă: „Străini care vin în România au venit să mă înjure. Măcar să fie străini de valoare, dar nu sunt. Și Madson ăla ne-a înjurat. Sunt niște străini care vin la noi și ne înjură. Nu se poate așa ceva. Străinii să vină să joace fotbal, să arate că sunt mai buni decât ai noștri. Asta să facă, nu să vină să înjure. Au câte 10 kilograme în plus și ei vin la noi, în România și ne înjură. Să vină un jucător care nici nu știu de unde este, să vină la mine să mă înjure…

Să vină străini mai buni decât ai noștri, nu să aibă 200 de kilograme. Zici că n-au dormit 3 zile. A jucat 30 de meciuri și a dat un șut pe poartă. Să se ducă la el să înjure și să sară la bătaie. Păi să vină în România să ne bată? Chiar așa? Să se ducă Benzar în Brazilia să-i pună mâna în gât lui Romario (n.r. Rambe este din Insulele Capului Verde)… cum ar fi?”

După acel indicent cu Hagi, Craiova l-a dat afară pe Rambe.

De-a lungul carierei, Rambé a mai fost legitimat la diferite echipe din Portugalia, cel mai sonor nume fiind Sporting Braga, unde însă a jucat doar pentu echipa a doua. La Craiova a prins 13 jocuri și n-a reușit să marcheze vreun gol. Din luna ianuarie a devenit liber de contract, după ce echipa CD 1 de Agosto, din Angola, l-a dat afară. Putem spune fără îndoială că apogeul carierei l-a avut în momentul în care a semnat cu Craiova.

După meciul de la Craiova, Hagi i-a transmis public un mesaj lui Fortes: „Niciodată un jucător nu poate să intre în conflict cu un antrenor. Cum și jucătorii mei, dacă făceau un lucru ca acesta, mă duceam și le spuneam. El trebuie să joace, a venit în România să joace fotbal, să facă bine și să-l felicităm, e un jucător bun, dar nu poți să intri în comentarii cu antrenorul. Îți depășești rolul pe care-l ai. I-am zis că el trebuie să joace, nu trebuie să vorbească.”

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Anunțul momentului! SE RETRAGE din fotbal la 41 de ani, după șase Cupe Mondiale: Am dat TOTUL
Mediafax
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este iubita lui Lamine Yamal. Ines Garcia Santos a dezvăluit cum l-a cunoscut: "Mi-ar plăcea să vă spun că l-am văzut într-un aeroport sau că ne-am ciocnit unul de altul, dar nu!"
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Râzi cu lacrimi
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Descopera.ro
BREAKING | Fiul actriței din telenovelele de pe Acasă TV a murit la doar 31 de ani 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
S-a decis înlocuirea actorului principal din serialul God of War. Care este motivul
Go4Games
Update surpriză pentru Tesla în România. Grok vine cu modul 18+ și alte personalități AI
Promotor.ro