Ieşenii şi-au făcut încălzirea pentru meciul cu Astra cu juniorii de la Sporting Vaslui. Andrei Cristea a reuşit o dublă. ”Aşa să fie şi la Giurgiu!”

7 nov 2018 672 afişări Comentează şi tu Liga 1
  • Căpitanul Andrei Cristea a adus victoria Politehnicii Iaşi, scor 2-0 (0-0), în amicalul cu juniorii de la Sporting Vaslui, disputat marţi seară, în Copou. Intrat în teren la pauză, Cristea a reuşit o dublă, primul gol fiind marcat din pasa lui Bădic, în minutul 53, iar al doilea după o centrare a lui Moussa Sanoh, în minutul 63. ”Aşa să fie şi la Giurgiu!”, i-a transmis antrenorul Flavius Stoican lui Andrei Cristea, la final.

Antrenorul Politehnicii a început amicalul cu un unsprezece format din Cobrea - Bosoi, Cioinac, Chelaru, Bădic - Danale, Flores, Pârvulescu, Panţîru - Enoh, Bekui, iar în repriza a doua tehnicinul Iaşiului a rulat o formulă mult mai apropiată de cea care se va regăsi pe teren în meciul de la Giurgiu, cu Astra: Târnovanu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac, Bădic - Moussa Sanoh, Zaharia, Patrick Petre - Andrei Cristea.

Qaka, Platini, Mihăescu, Rusu şi NDongala nu au evoluat, fiind menajaţi. Nici Laurenţiu Rus nu a jucat, acesta urmărind meciul de pe margine.

În partida de la Giurgiu nu vor evolua Rus şi Cioinac, ambii suspendaţi. Primul va sta mai multe etape după intrarea brutală la Mihăilă, în meciul cu Craiova, în timp ce Cioinac este suspendat pentru cumul de cartonaşe.

La sfârşitul partidei, antrenorul Flavius Stoican şi-a exprimat speranţa că echipa sa va depăşi criza în care se află de câteva etape, tehnicianul vizând un succes pe terenul Astrei.

”Eu cred în continuare că putem reveni acolo unde am fost înainte de această serie nefastă, în plutonul fruntaş, în zona locurilor de play-off. Pentru asta avem nevoie de un succes. O victorie la Giurgiu ne-ar da încredere pentru viitor şi ne-ar descătuşa. Dinamo a fost în urma noastră până acum, iar după victoria de la Voluntari a început să se vorbească acolo din nou de play-off. Asta ne lipseşte şi nouă, o victorie. Am auzit că suporterii vor face deplasarea la Giurgiu, pentru a ne susţine. Este un gest extraordinar şi sper să-i răsplătim pe fanii noştri cu un succes. Îmi doresc ca băieţii să joace cu determinare şi ambiţie, iar dacă se va întâmpla asta sunt sigur că putem învinge pe terenul Astrei”, a declarat Flavius Stoican.

Meciul Astra - Politehnica Iaşi, ce contează pentru etapa a 15-a a Ligii 1 Betano, e programat să aibă loc sâmbătă ,de la ora 15:00, la Giurgiu. Astra e pe ultimul loc de play-off, pe 6, cu 20 de puncte, iar Poli Iaşi e pe penultima poziţie, pe 13, cu 14 puncte.