10 mar 2019 3368 afişări Comentează şi tu Liga 1
Iaşiul, la pământ! Poli a pierdut meciul de pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 0-2, şi a ajuns la trei eşecuri consecutive. Cronica partidei în care suporterii i-au cerut demisia lui Flavius Stoican MEDIAFAX FOTO / ALEXANDRU DOBRE

Criza se adânceşte în Copou! Iaşiul a debutat cu stângul în play-out, 0-2 pe teren propriu cu FC Voluntari şi a intrat serios în hora retrogradării, fiind la doar trei puncte de locul de baraj. Laidouni a reuşit o dublă, în minutele 8 şi 78, al doilea din penalty şi a adus o victorie uriaşă echipei lui Cristiano Bergodi, care începe să spere într-o salvare de la retrogradare ce la un moment dat ţinea de o minune.

Oaspeţii au început foarte bine meciul şi au deschis scorul încă din minutul 8, prin Laidouni. Acesta a profitat de un luft de începător al lui Gallego şi a şutat dintre cei doi stoperi ai Iaşiului, Gardoş şi Frăsinescu, deschizând scorul.

Replica Iaşiului a fost extrem de palidă, cele mai clare ocazii avându-l în prim-plan pe Lewis Enoh. În minutul 29, atacantul camerunez a ratat de puţin ţinta, cu un şut din întoarcere, iar un minut mai târziu s-a făcut de râs, ratând voleul din şase metri, singur cu portarul Vâtcă.

În repriza secundă, Poli Iaşi a continuat să ruleze în gol, fără să-şi creeze ocazii la poarta Voluntariului. Elocventă pentru criza ofensivă a gazdelor a fost mutarea făcută de tehnicianul gazdelor, care după înlocuirea atacantului Lewis Enoh l-a trimis vârf împins pe stoperul Frăsinescu şi l-a retras în defensivă pe închizătorul Cioinac. Pe fondul jocului încâlcit al Politehnicii, oaspeţii au dat lovitura în miutul 78, prin acelaşi Laidouni, dintr-un penalty uşor acordat la un duel aerian între Gardoş şi Bălan.
S-a terminat 0-2, iar jucătorii gazdelor au părăsit terenul într-un cor de fluierături, în timp ce suporterii echipei gazdă i-au cerut demisia antrenorului Flavius Stoican.
Dacă în urmă cu două etape spera la un loc în play-off, Poli a ajuns după ultimele două eşecuri la doar trei puncte de locul de baraj. În plus, jocul echipei, care nu arată deloc bine, nu dă deloc semne încurajatoare.

De cealaltă parte, oaspeţii părăsesc locurile retrogradabile după acest succes meritat obţinut în Copou. Munca lui Bergodi începe să se vadă la Voluntari, echipa tehnicianului italian având de recuperat doar două puncte pentru a ajunge pe un loc salvator.

Poli Iaşi - FC Voluntari 0-2 (Laidouni 8, 78)

• Poli Iaşi: Ruben Mino - Adria Gallego, Gardoş, Frăsinescu, Panţîru - Rus, Cioinac - Platini, Joao Teixeira, Sanoh - Enoh (Petre 60)
    Rezerve: Rusu - Semedo, Petre, Bădic, Burlacu, Bosoi, Chelaru
  • FC Voluntari: FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinhos, Balaur, Armaş, Vlad - Căpăţînă, Signorelli - Gheorghe, Laidouni, Gadze (Pîrcălabu 89) - Tudorie (Bălan 73)
    Rezerve: B: Bălan, Pîrcălabu, F. Bălan, Hodorogea, Leasă

Minutul 90+4: Final de meci! Poli Iaşi pierde pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 2-0. Ilfovenii urcă pe loc de baraj, peste Dunărea Călăraşi şi Concordia Chiajna.

Minutul 78: GOOOL FC Voluntari! Laidouni face ”dubla” dintr-un penalty acordat de centralul partidei după un duel între Gardoş şi Bălan.

Minutul 75: Ocazie imensă pentru ilfoveni! Gadze este servit în careu de Căpăţînă, acesta împinge mingea cu piciorul drept pe lângă Mino dar nu a nimerit spaţiul porţii.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 30: Ocazie imensă pentru echipa lui Flavius Stoican! Balaur a respins greşit cu capul iar mingea ajunge la Enoh, care trage slab din poziţie idelă. Vâtcă este atent şi menţine tabela intactă.

Minutul 8: GOOOL FC Voluntari! Laidouni profită de o greşeală în defensiva gazdelor, primeşte mingea în careu şi trage cu boltă din întoarcere. Mino nu a putut să intervină.

Minutul 1: Fluier de start!

După ce ieşenii au sperat până în ultima etapă a sezonului regular la o clasare în primele şase, elevii lui Flavius Stoican au ajuns în cele din urmă în play-out, iar în prima etapă vor da piept cu FC Voluntari, o formaţie care se zbate în subsolul clasamentului.

La conferinţa de presă premergătoare jocului de duminică, Stoican a anunţat că noul obiectiv al Iaşiului este obţinerea locului şapte, primul din play-out, urmând să se lupte cu formaţii precum Dinamo, Gaz Metan Mediaş sau FC Botoşani.

"Începe un nou campionat pentru noi. Ne-am dorit mai mult decât oricând să intrăm în play-off. Noi am ridicat ştacheta anul trecut, anul acesta am vrut să fim peste ce a dorit clubul, dar nu s-a putut. Trebuie să fim realişti, să fim conştienţi că în sezonul trecut ne-am autodepăşit. Am încercat acest lucru şi anul acesta, dar nu am reuşit. Dar jucătorii au încercat până în ultima etapă. Primele şase echipe care sunt în play-off merită să fie acolo. Au bugete, au infrastructură, au linişte. La noi, condiţiile trebuie îmbunătăţite", a declarat antrenorul echipei moldave.

De partea cealaltă, FC Voluntari este pe locul 13 în campionat, penultimul, cu 11 puncte, la o lungime de  locul care duce la baraj, ocupat de Călăraşi. Ilfovenii au încheiat nesperat de bine sezonul regular, obţinând cinci puncte din duelurile cu Dunărea (0-0), Concordia Chiajna (3-1) şi FCSB (2-2).

"E un meci foarte important pentru noi. Venim după un meci cu Steaua, unde am jucat bine şi am făcut un punct. Băieţii au avut determinare, atenţie şi suntem pregătiţi pentru acest meci. Trebuie să jucăm cu inteligenţă, răbdare şi să dăm totul pe teren. Fiecare punct este foarte important pentru salvarea de la retrogradare", a spus Cristiano Bergodi, antrenorul lui FC Voluntari.

În sezonul regular, Poli Iaşi s-a impus la Voluntari, scor 3-2, dar a obţinut doar remiză în Copou, 2-2.