Hermannstadt - Gaz Metan 0-2. Medieşenii câştigă derby-ul Sibiului. Enache rămâne fără victorie în faţa lui Iordănescu

19 iul 2019 3085 afişări Liga 1

Hermannstadt - Gaz Metan 0-2 (M. Constantin 47, Chamed 71)

Echipele de start:

• Hermannstadt: Rodrigues - Măţel, Dandea, Luchin, Tătar - Cordeas, Dumitriu, Dâlbeas, Caiado - Buzan, Tsoumou
  • Rezerve: Stoica, Petrescu, Pinto, Debeljuh, Blănaru, Figueiredo, Sîntean
  • Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Constantin, Larie, Cikarski - Droppa, Roşu - Ely Fernandes, Olaru, Drăghici - Buş
  • Rezerve: Batista, Chamed, Sanoh, Popa, Romeo, Ciocan, Pleaşca

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 84: Hermannstadt termină meciul în nouă oameni! Dâlbea vede al doilea cartonaş galben de la Sebastian Colţescu şi merge mai devreme la cabine.

Minutul 71: GOOOOOL Gaz Metan Mediaş! Olaru trimite mingea în careu, Buş nu reuşeşte să reia, dar balonul ajunge la Chamed, care nu ratează din poziţie ideală.

Minutul 47: GOOOOOL Gaz Metan Mediaş! Marius Constantin cade în careu după un duel cu Buzan, iar Colţescu arată punctul cu var. Acelaşi Marius Constantin execută uşor, pe jos, şi punctează.

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 45+1: Roşu pentru Cordea! Mijlocaşul sibienilor îl calcă pe tibie pe Neluţ Roşu, iar Sebastian Colţescu nu stă pe gânduri şi scoate din buzunar direct cartonaşul roşu. Formaţia pregătită de Costel Enache va juca o repriză în inferioritate numerică.

Minutul 1:Fluier de start la Târgu Mureş!

Hermannstadt a pierdut dramatic în prima etapă a noului sezon de Liga 1, scor 4-3. Echipa pregătită de Costel Enache va avea ocazia să se revanşeze în faţa rivalei locale, Gaz Metan Mediaş, formaţie care vine după un rezultat de egalitate. Medieşenii au condus cu 2-0, dar au fost egalaţi de Chindia, scor 2-2, şi caută prima victorie în acest sezon.

Costel Enache nu are nicio victorie în faţa lui Edi Iordănescu, reuşind un singur rezultat de egalitate. Fiul lui Anghel Iordănescu are două victorii în faţa tehnicianului care a pregătit Astra în sezonul precedent.

Golaverajul o clasează pe Hermannstadt pe locul 12, peste Academica Clinceni şi Dinamo. Gaz Metan Mediaş este pe locul 4.