Hermannstadt - FC Botoşani 0-2. Roman şi Golofca au marcat pe final, după ce echipa a rămas în zece oameni. Cum arată clasamentul în playout

21 mai 2019 8575 afişări Liga 1

Hermannstadt - FC Botoşani 0-2 (M. Roman 85, Golofca 90+2)

8. Concordia Chiajna - 16p.

Minutul 90+4: Fluier final.S-a terminat 2-0 pentru FC Botoşani, după un final nebun de meci.

Minutul 90+2: GOOOL FC Botoşani! Golofca însrie după un contraatac impecabil al echipei antrenate de Liviu Ciobotariu.

Minutul 85: GOOOL FC Botoşani! Mihai Roman înscrie un gol de mare atacant, după un moment de ezitare al gazdelor. Roman, înconjurat de patru adversari, a profitat de ezitarea acestora şi a trimis puternic sub transversală, pentru 1-0. În zece oameni, moldovenii dau lovitura.

Minutul 81: Răzvan Oaidă vede cartonaşul roşu! Acesta a intrat pe teren în urmă cu şapte minute şi a încasat două cartonaşe galbene. Astfel, acesta ar putea rata ultimele două partide în tricoul celor de la FC Botoşani. Din vară, acesta va fi jucătorul FCSB-ului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+4: Final de primă repriză!

Minutul 38: A venit şi replica moldovenilor, în finalul primei reprize! Roman primeşte o centrare în careu şi trimite cu capul în bara porţii lui Căbuz.

Minutul 23: O nouă şansă pentru echipa lui Miriuţă! Jazvic intră în careu, poate şuta, dar preferă să trimită către Serediuc. Acesta trage din prima, dar nu nimereşte spaţiul porţii lui Fraisl.

Minutul 21: Ocazie pentru Hermannstadt! Tsoumou primeşte o centrare în careu, încearcă să reia cu capul dar nu nimereşte balonul.

Minutul 1: Fluier de start!

Cu trei etape înainte de finalul play-out-ului, FC Botoşani şi-a asigurat, matematic, prezenţa în sezonul următor al Ligii 1 Betano. Totuşi, moldovenii ţintesc mai sus, şi vor o clasare în primele două echipe din play-out. Aceştia se vor deplasa la Sibiu, pentru meciul cu Hermannstadt, echipă care nu a pierdut, până acum, pe noul stadion din oraş (scor 1-0 cu Concordia Chiajna şi 0-0 cu Dinamo). Echipa lui Vasile Miriuţă ar rămâne pe loc de baraj şi în cazul unei victorii, dar ar complica situaţia pentru echipele aflate pe loc retrogradabil. Dunărea Călăraşi s-ar distanţa la cinci puncte de locul de baraj, iar Concordia Chiajna ar retrograda matematic în liga secundă.