Hagi: „N-am nevoie de statuie. Am zis-o atunci, că așa mi-a venit. Eu știu că-s trecător, știu că trebuie să las ceva în urmă”. Ce spune despre Gică Popescu

Într-un interviu acordat revistei Sport în România, Gheorghe Hagi (50 de ani), patronul și antrenorul echipei Viitorul, a abordat o serie de teme de interesante. "Regele" a răspuns la ani distanță dacă e bine sau nu să i se facă o statuie și a dezvăluit cât de des îl vede pe prietenul său Gică Popescu.
Hagi: "N-am nevoie de statuie. Am zis-o atunci, că așa mi-a venit. Eu știu că-s trecător, știu că trebuie să las ceva în urmă". Ce spune despre Gică Popescu

Într-un interviu acordat revistei Sport în România, Gheorghe Hagi (50 de ani), patronul și antrenorul echipei Viitorul, a abordat o serie de teme de interesante. „Regele” a răspuns la ani distanță dacă e bine sau nu să i se facă o statuie și a dezvăluit cât de des îl vede pe prietenul său Gică Popescu.

„Nu-mi place să mă duc la Gică Popescu, am fost doar de două ori. Acolo, vizitele sunt pentru familie, problemele pe care le au, eu l-am văzut când a primit zile libere și a stat acasă. Dar voi mereu alături de el, 200 la sută dacă vreți. Așa a vrut soarta și n-avem motive să ne despărțim, vom fi mereu împreună. Pot doar să vă spun că arată bine, e puternic, ca un mare sportiv. Chiar dacă a fost un șoc ce a pățit. Un șoc mare, știu că o să-și revină”, a spus pentru sursa citată fostul căpitan al Naționalei României și câștigător al Supercupei Europei (1987) cu Steaua. Cumnatul său, Gică Popescu, a fost condamnat definitiv la trei ani, o lună și zece zile de închisoare cu executare, în dosarul transferurilor de jucători, în martie 2014, chiar înainte de a candida la șefia Federației Române de Fotbal.

Hagi la națională

  • Debut: 10.08.1983, Norvegia – România 0-0
  • Total:   124 jocuri        35 goluri
  • A jucat la turneele finale ale CM 1990, 1994, 1998 și CE 1984, 1996, 2000
  • A fost de 65 de ori căpitanul echipei
  • Primul gol pentru echipa națională: 12.09.1984, Irlanda de Nord – România 3-2 preliminarii CM
  • Pentru prima oară căpitan al naționalei: 16.10.1985, România – Irlanda de Nord 0-1 preliminarii-CM

Hagi a vorbit relaxat și despre un episod ciudat din viața primei reprezentative. Întrebat când ar trebui să-i facă o statuie fotbalul românesc, fostul decar a răspuns: „N-am nevoie. Am zis-o atunci, că așa mi-a venit, dar nu am nevoie! Eu știu că-s trecător, știu că trebuie să las ceva în urmă. Într-o zi nu o să mai fiu, dar știu că lumea o să vorbească despre mine. Punct. O să se vorebească și de bine, și de rău. Dar acesta e motto-ul meu: să înclini balanța spre bine, nu spre rău. Iar eu ăsta sunt în viață, vreau să fac bine, să las ceva”,  a mai declarat Hagi pentru Sport în România.

După amicalul cu Paraguay (3-2), din 1998, meci-test jucat pe Ghencea, înainte de plecarea la Campionatul Mondial din Franța, căpitanul Gică Hagi li s-a adresat într-un moment de nervozitate jurnaliștilor prezenți în sală: „Merităm să ne faceți statuie pentru tot ce am făcut în fotbalul românesc”. 


Hagi în România (Divizia A)

Debut: 11.09.1982, SC Bacău – FC Constanța 3-0

1982-1983: FC Constanța                               18        7

1983-1986: Sportul                                         108      58

1987-1990: Steaua                                          97        76

Total:                                                               223 jocuri       141 goluri

  • A cucerit 3 titluri și 2 cupe ale României (toate cu Steaua). A fost desemnat de 7 ori cel mai bun fotbalist al României (în 1985, 1987, 1993, 1994, 1997, 1999, 2000). De două ori golgeter al Div. A (în 1984-85 și 1985-86).
  • Primul gol marcat la nivel de seniori, 06.11.1982, Steaua – FC Constanța 2-2 (a egalat la doi, în min. 88, pentru echipa oaspete)
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]