Hagi a dezvăluit la ce nivel vrea să ducă FC Viitorul: "Mai avem până să ajungem acolo"

25 aug 2019 6007 afişări Liga 1

Gheorghe Hagi s-a declarat mulţumit de băieţii săi, după victoria de duminică cu FC Voluntari, scor 4-0.

"Regele" e mulţumit de atitudinea jucătorilor şi aşteaptă să vadă şi pe viitor astfel de rezultate: "Avem nevoie de o victorie, după trei egaluri, era nevoie de un joc bun care să ne dea putere pe viitor. Sunt mulţumit, pentru că am fost serioşi şi am ştiut să construim. Ştiam că ei se apără bine, am făcut ce trebuie. În prima repriză am fost mai puţin inspiraţi, dar Rivaldinho ne-a ajutat mult în repriza a doua. Mai avem încă trei jucători care n-au fost, lotul e bun. L-am luat şi pe Cosmin Matei. Suntem în formare. Muncim şi vom vedea unde putem ajunge.

O echipă mare, care atacă poziţional precum noi, trebuie să marcheze minim două-trei goluri pe meci. Noi mai avem până să ajungem acolo. Probabil, într-o bună zi, vom ajunge acolo. CFR şi FCSB sunt cele mai competitive echipe, noi venim din spate. Trebuie să ne facem jocul nostru cu ei. Nu pot să vă zic ce jucători îmi mai doresc. Salariul la noi este de 5.000 de euro plus bonusuri. În funcţie de buget, rămâne de văzut ce jucători vom mai aduce. Poate că într-o zi voi avea lotul pe care mi-l doresc. Sunt imprevizibil, poate şi acum vor mai apărea jucători", a spus Hagi, după 4-0 cu FC Voluntari.

FC Viitorul s-a impus fără mari probleme în faţa oaspeţilor de la FC Voluntari, scor 4-0, graţie golurilor marcate de Gabi Iancu, George Ganea, Lyes Houri şi Rivaldinho.. La reuşita de 2-0, a lui Ganea Jr, Iancu a fost cel care a pasat decisiv. Houri a dus scorul la 3-0 după ce a transformat superb o lovitură liberă, profitând şi de un plasament prost al lui Rîmninceanu. Rivaldinho a închis tabela pentru 4-0, în minutul 87, cu o lovitură de cap din şase metri. Steliano Filip l-a servit ideal pe fostul său coleg de la Dinamo.

În urma acestui succes, Viitorul a urcat pe locul 2, la egalitate cu Poli Iaşi. Ambele au câte 15 puncte, iar lider este CFR Cluj, cu 17 lungimi. FC Voluntari rămâne pe 11, cu cinci puncte. În etapa următoare, Viitorul se va duela cu FCSB, în timp ce FC Voluntari va primi vizita Craiovei.