Grahovac, portarul care putea "ucide" Steaua! Goalkeeperul-kamikaze!

14 mar 2010 145 afişări Comentează şi tu Liga 1
Grahovac, portarul care putea "ucide" Steaua!  Goalkeeperul-kamikaze! Grahovac, portarul care putea "ucide" Steaua! Goalkeeperul-kamikaze!

În minutul 4 al prelungirilor partidei din Ghencea, omul dintrebuturile Oţelului a avut golul egalizator pe frunte, dar balonul atrecut la o palmă de bară. Bosniacul gălăţenilor marcase anultrecut dintr-o poziţie similară în prima ligă a Serbiei

Ceratare!
Numele lui Branko Grahovac ar fiplutit în continuare în anonimat dacă vineri seară, în Ghencea,n-ar fi dat dovadă de un curaj nebun. Era minutul 94 al jocului cuSteaua, iar scorul de 1-0 atârna parcă de un fir de aţă, presiuneaOţelului crescând cu fiecare secundă. Lovitură de colţ de pe parteastângă a atacului dunărean, căpitanul Paraschiv le face semntuturor colegilor să maseze careul de 6 metri al bucureştenilor,iar lumea strânsă la stadion oftează prelung văzând că şipurtătorul de mănuşi al taberei antrenate de Dorinel Munteanu seduce în preajma porţii lui Zapata. Antal centrează excelent şiGrahovac, după o cursă de 90 de metri, loveşte mingea cu fruntea,expediind-o alături de ţintă! Dacă ar fi fost poziţionat unmetru-doi mai în dreapta, probabil că Oţelul ar fi dat lovitura.Lui Branko, bosniacul de 27 de ani al Galaţiului, nu-i venea săcreadă că ratase şi s-a prăbuşit la pământ. N-ar fi fost primul săugol din carieră…

La sârbimarcase cu piciorul!
Anul trecut, în primul eşalon al Serbiei, Grahovac, atunci la BoracCacak, a reuşit un gol care face senzaţie pe Youtube. Ne-a povestitcu tâlc cum s-a întâmplat ca el să înscrie, nu din penalti, ci dinacţiune, cu piciorul, şi nu cu capul. "Jucam acasă cu OFK Belgradşi era 1-0 pentru oaspeţi la pauză. În minutul 90 am fugit încareul advers la un corner. Mingea a fost pasată repede, un coleg aşutat spre poartă, defensiva a respins şi balonul mi-a venit pedreptul, la vreo 14 metri, şi cu un demivoleu am reuşit egalarea.Peste alte două minute, coechipierii mei au făcut 2-1. A fost ca unmiracol acea victorie", şi-a amintit Branko, trist că n-a repetatfigura vineri, în Ghencea.