Giuleştiul, coşmar pentru Ogăraru la meciurile de debut. Rapid bate U Cluj, cu 2-1, la ultima fază a meciului | FOTO

14 sep 2014 2983 afişări Comentează şi tu Liga 1
Giuleştiul, coşmar pentru Ogăraru la meciurile de debut. Rapid bate U Cluj, cu 2-1, la ultima fază a meciului | FOTO 30 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/13267555/2/bif4404.jpg

George Ogăraru  a debutat ca antrenor în Liga 1 pe acelaşi stadion pe care şi-a început şi cariera internatională în 2005 la un meci de coşmar pentru el cu Olanda (0-2), partidă la care Ryan Babel, în mod indirect, l-a retras pentru doi şi jumătate de la echipa naţională. Nici de această dată nu a fost cu noroc pentru Ogăraru, echipa sa fiind învinsă chiar la ultima fază a meciului.

Echipa lui Ionel Ganea venea după trei meciuri în care nu a reuşea să marcheze şi din poziţia unei echipe aflate în zona retrogradării. În afara problemelor administrative prin care trece clubul giuleştean şi care îngrijorează suporterii, Rapid nu a putut conta nici pe Daniel Pancu, accidentat. În schimb, au debutat Mendy, fost la U. Cluj şi atacantul Balint cel care l-a lăsat pe banca de rezerve pe Andrei Ciolacu.

Ganea a trimis o echipă dispusă în modulul consacrat în acest sezon: 4-2-3-1 cu Dică şi Negru pe post paznici pentru linia defensivă. De partea cealaltă ”olandezul„ Ogăraru a optat pentru pretenţiosul system 4-3-3 care pe fază defensive se transforma în 4-5-1. Prima parte nu a fost foarte spectaculoasă pentru fanii veniţi să-I încurajeze pe giuleşteni  dar şi să conteste conducerea clubului. ”Ne-am săturat de interese meschine şi personaje compromise, Rapid renaşte prin muncă, pasiune, cinste şi devotement, nu prin jocuri de culise”, a fost mesajul sever care a taxat întreaga conducere a clubului.

Sub privirile lui Ionuţ Mazilu, Daniel Niculae, Vasile Maftei şi Cristi Săpunaru, cu toţii idoli ai suporterilor, elevii lui Ganea au reuşit să fie mai agresivi într-o repriză sărăcăcioasă. În minutul 38, Laurenţiu Buş a deschis scorul cu un şut superb din marginea careului de 16 metri. Ogăraru a fost nemulţumit de implicarea lui Mengolo şi l-a scos din teren chiar în minutul 30, înlocuindu-l cu Boutdjine.

Demisia, demisia…goooooool!

Repriza secundă a început fără Emil Dică, accidentat în prima repriză. Florin Călin a fost cel care i-a luat locul în linia de mijloc. Rapid a avut un prim sfert de oră mai bun decât U Cluj, însă din păcate pentru giuleşteni, Savin a comis un penalty în minutul 59 pe care Muşat l-a transformat cu emoţii, Bornescu reuşind să atingă mingea fostului dinamovist. Ganea l-a pedepsit pe Savin trei minute mai târziu, înlocuindu-l cu Tânc. Poate că la nici o echipă din România galeria nu are o influenţă atât de mare precum cea din Giuleşti. Fanii i-au cerut insistent lui Ganea să-l bage pe Ciolacu. Şi, ca efect, atacantul format de Rapid l-a înlocuit în minutul 71 pe vârful format de Dinamo, Balint care nu impresionase decât prin dăruirea în joc. Ultimele 20 de minute ale meciului au reprezentat un specatacol trist pentru cei prezenţi la stadion. Clujenii s-au mulţumit cu remiza, în timp ce rapidiştii au părut deficitari la capitolul condiţie fizică. Totuşi salvarea pentru Rapid a venit de la rezerva Călin, care a adus cele trei puncte pentru Ganea chiar în momentul în care galeria îi cerea demisia lui Ganea. Reuşita a fost o adevărată capodoperă, şut cu exteriorul, în vinclu, din afara careului.

Rapid: Bornescu (cpt.) – Savin (Tânc 63’), Mera, Iacob, Mendy – Negru, Dică (Călin 46’) – Coman, Roşu, Buş – Balint (Ciolacu 71’)
Rezerve neutilizate: Drăghia, Săndulescu, Vasile, Cojocnean
U. Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Neag, Ninu, Muşat –  Cristocea (Costin 89’), Bucşa (cpt.), Strojanovic (Martins 77’) – Gravenberch, Mengolo (Boutdjine 30’), Viveiros
Rezerve neutilizate: Panagopoulos, Skvorc, Ciupe, Kovacs

Cartonaşe galbene:   Coman (37’) Mera (80), Buş (86’), Călin (90’) / Ninu (23’), Cristocea (54’), Strojanovic (67’), Viveiros (71’) Gravenberch (81’)