Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Vestea care n-o să le placă rivalelor FCSB și Universitatea Craiova. Giedrius Arlauskis a ajuns deja la CFR Cluj | EXCLUSIV

Vestea care n-o să le placă rivalelor FCSB și Universitatea Craiova. Giedrius Arlauskis a ajuns deja la CFR Cluj | EXCLUSIV

Vlad Măcicășan
Vestea care n-o să le placă rivalelor FCSB și Universitatea Craiova. Giedrius Arlauskis a ajuns deja la CFR Cluj | EXCLUSIV
Giedrius-Arlauskis-la-CFR-Cluj

Campioana a rezolvat al treilea transfer din această iarnă, după Bordeianu și Sigurjonsson. Oficialii CFR-ului l-au convins pe Giedrius Arlauskis să se întoarcă la echipă.

Prosport a aflat că lituanianul a sosit sâmbătă la Cluj pentru a semna noul contract. Portarul de 33 de ani s-a despărțit în această lună de Al Shabab, clubul saudit la care a plecat la începutul acestui sezon.

Arabii l-au adus pe Ighalo, fostul atacant de la Manchester United și au reziliat contractul cu Arlauskis pentru a câștiga un loc rezervat jucătorilor străini, în Arabia Saudită cluburile având dreptul la un număr limitat de fotbaliști din afara țării.

Arlauskis: cinci tiluri cu trei echipe diferite

Imediat după acest episod, clujenii au demarat negocierile cu Arlauskis și după două săptămâni acesta a decis să se întoarcă la echipa cu care a câștigat ultimele 3 titluri în România. Arlauskis deține în România un record. Este singurul jucător străin care a câștigat 5 titluri, cu 3 echipe diferite, în Liga 1. A luat campionatul cu Unirea Urziceni, FCSB și CFR.

Arlauskis debutează la CFR în derby-ul cu FCSB. Bălgrădean devine „numărul 2”

Odată cu venirea lui Arlauskis, CFR își „betonează” poarta pentru partidele din play-off. Unul dintre cei mai buni portari din România în ultimul deceniu, lituanianul a avut intervenții decisive și în cucerirea ultimului titlu și în partidele din Europa League. Singurul de la CFR care nu se poate bucura de acest transfer este Bălgrădean.

Venirea lui Arlauskis îl va face al doilea portar al echipei, lituanianul fiind așteptat să devină titular. În această situație, polonezului Sandomierski nu i se va mai prelungi înțelegerea care expiră în vară.

Ținând cont de faptul că portarul de 1.91 metri a jucat ultimul meci pentru Al Shabab pe 16 decembrie, acesta va avea nevoie de o perioadă de pregătire, iar din estimările clujenilor primul său meci ar urma să fie chiar derby-ul cu FCSB, programat pe 19 martie.

 

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro