Gazaţi fără martori! Steaua-Gaz Metan 0-1

14 nov 2010 113 afişări Comentează şi tu Liga 1
Gazaţi fără martori! Steaua-Gaz Metan 0-1 LIVE TEXT Steaua-Gaz Metan 0-1! Eric deschide scorul 9 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/7714470/5/rp2i6659-resize.jpg

Fără a arăta prea multă imaginaţie, Steaua a pierdut lamentabilcu Gaz Metan şi ratează şansa de a se apropia de lider.

Steaua nu a reuşit să obţină niciun punct în faţa Mediaşului şia pierdut un tempo important în lupta pentru câştigarea titlului.Cu două feţe, palidă până la leşin în prima parte, activă, dar fărăsucces în a doua, echipa lui Lăcătuş a pierdut primul meci dinacest sezon pe teren propriu.

În Ghencea, toată lumea spera ca după seria aproape perfectă derezultate - victorie cu Utrecht, egal cu Rapid, în Liga I, şivictorie cu aceiaşi giuleşteni, în Cupa României - Steaua săreintre şi în cărţile pentru campionat. Chiar dacă s-a jucat fărăspectatori, ce motivaţie mai mare ar fi trebuit să existe pentruTănase şi colegii lui decât ideea că toate contracandidatele,Oţelul, Timişoara, Vaslui, Timişoara şi Rapid, s-au încurcat înaceastă etapă.

Coşmardin start

Nici nu se încălziseră bine cele două formaţii, că la prima fazăde poartă, Eric reia în plasă o minge recentrată de Markovic, înurma unui corner. Ceasul tabelei de marcaj indica exact minutul3:00. Răbufnirea de orgoliu pe care lumea o pretindea de la Steauas-a materializat în prima repriză doar într-un şut periculos dinafara careului al lui Stancu (11). Până atunci însă, oaspeţii maiînţepaseră de două ori, dar şuturile lui Pârvulescu (5) şi Munteanu(7) n-au avut dozaj letal. Pentru a ilustra neputinţa Stelei, înminutul 33, roş-albaştrii au patru out-uri în interval de 30 desecunde, chiar lângă careul Gazului. Disperat de schemele luiBrandan şi Tănase, care nu mai scoteau mingea din tuşă, Tătăruşanui-a ghidat înnebunit: "Bateţi, bă, în altă parte, nu acolo!"

Ploaie deocazii. Degeaba

A doua repriză a schimbat dimensiunile meciului. 90 la sută dintimp, mingea s-a plimbat în jumătatea Mediaşului, iar steliştii audevenit mult mai periculoşi după ce pe teren au apărut Kapetanos şiBilaşco. Telegrafic, filmul unei reprize dominate de la cap lacoadă fără succes de stelişti are următoarele coordonate. Minutul63: Kapetanos, Stancu şi Gardoş şutează în aceeaşi fază, mereu înblocaj. Min. 64: Acelaşi Kapetanos pivotează în careu, şut iar înblocaj. Min. 65: Capul lui Bilaşco e scos greu în corner. Min. 66:"Capul" lui Gardoş loveşte bara. Min.69: Lui Kapetanos îi esteanulat un gol, după ce Surdu a întârziat pasa, iar grecul intraseîn offside. Min. 74: Stancu, singur cu portarul, e blocat (iar!!!)de Pleşca. În fine, Tănase are şi el un şut periculos, dar pelângă. Până la final, ţesătură-labirint de pase, niciun orizont şio mare şansă pierdută de stelişti.