Gaz Metan – Poli Iaşi 3-2! Meci nebun la Mediaş: elevii lui Iordănescu, pe primul loc în Liga 1

31 aug 2019 6020 afişări Liga 1

Gaz Metan Mediaş - Poli Iaşi3-2 (Constantin 57, Chamed 67, Buş 73 / Ad. Bălan 48, 52)

• Gaz Metan: Pleşca - R. Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa, Fofana, Olaru - Ely Fernandes, Sg. Buş, Cardoso
  • Rezerve: Batista, R. Popa, N. Roşu, Diakota, Chamed, St. Drăghici, Sanoh
  • Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Mihalache, A. Radu - Breeveld, Loshaj - Haţiegan, Passaglia, Horşia - Ad. Bălan
  • Rezerve: Cobrea, Albis, Bîrnoi, A. Cristea, Bădic, Platini, Onea

Minutul 90+3: Final de meci la Mediaş! Gaz Metan este noul lider al Ligii 1, cel puţin până la meciul CFR-ului cu Astra.

Minutul 73: GOOOL Gaz Metan! Incredibil! Cardoso pasează către Buş, acesta se întoarce cu faţa la poarta şi trage pe jos. Rusu reuşeşte să atingă mingea, dar aceasta a ajuns, în cele din urmă, în plasa porţii. Ardelenii au preluat conducerea.

Minutul 67: GOOOL Gaz Metan!Nasser Chamed execută perfect o lovitură liberă şi îl lasă fără replică pe Rusu. Ardelenii restabilesc egalitatea, după ce au fost conduşi cu 2-0.

Minutul 57: GOOOL Gaz Metan! Elevii lui Iordănescu reduc din diferenţă dintr-un penalty obţinu de Dumitru Cardoso. Marius Constantin l-a executat pe Rusu de la punctul cu var.

Minutul 52: GOOOL Poli Iaşi! Adrian Bălan îşi trece în cont ”dubla”.

Minutul 50: Penalty pentru moldoveni! Platini este lansat excelent de Bălan, acesta încearcă să treacă de Pleşca dar este faultat şi centralul partidei dictează lovitură de la punctul cu var.

Minutul 48: GOOOL Poli Iaşi! Breeveld centrează în careu către Adrian Bălan, acesta este scăpat din marcaj de defensiva echipei lui Edi Iordănescu şi reia din alunecare direct în plasa porţii lui Pleşca.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 21: Gol marcat de gazde, dar reuşita este anulată din cauza poziţiei de ofsaid a lui Boubacar Fofana.

Minutul 1: A început meciul. Niciuna dintre echipe nu a pierdut în acest sezon, fiecare are câte patru victorii şi tot atâtea remize.

"E adevărat că traversăm o perioadă foarte bună, venim după un rezultat fantastic, dar în fotbal le-am spus jucătorilor că ai dreptul să te bucuri sau să fii supărat doar 24 de ore.E foarte important să depăşeşti momentele de euforie. Rezultatul cu FCSB nu ne garantează victoria cu Iaşi. Este un adversar care la fel ca noi nu a cunoscut înfrângerea, semănăm ca joc şi filozofie, un fotbal de construcţie şi combinativ, au un antrenor care mi-e şi prieten foarte bun”, a declarat, la conferinţa de presă, antrenorul lui Gaz Metan Mediaş, Edward Iordănescu.

”Băieţii sunt foarte bine mental şi mai ambiţioşi poate după remiza de pe teren propriu cu Chindia, pentru că a fost frustrant să nu câştigăm acasă după ce am avut 2-0. Eu îi simt mult mai ambiţioşi acum”, a spus şi Mihai Teja, tehnicianul lui Poli Iaşi.

În clasamentul Ligii 1, Gaz Metan Mediaş ocupă locul patru, iar Poli Iaşi se poziţionează pe locul cinci, ambele având câte 15 puncte. CFR e prima în campionat, 17 puncte, şi se duelează de la ora 21:00 cu Astra.