Gaz Metan – Poli Iași 2-1! Video Online în etapa cu numărul 18 din Liga 1! Gazdele au rezolvat jocul în trei minute! Djuranovic, debut cu gol în Liga 1

Gaz Metan - Poli Iași 2-1! Video Online în etapa cu numărul 18 din Liga 1! Gazdele au rezolvat jocul în trei minute! Djuranovic, debut cu gol în Liga 1

Gaz Metan și Poli Iași s-au înfruntat, duminică, în etapa cu numărul 18 în Liga 1. Meciul a fost transmis la TV pe Digisport 1, Look Sport + și Telekom Sport, dar a putut fi urmărit și în format Live Video Online pe ProSport.ro.

Gaz Metan Mediaș nu a avut milă de Poli Iași! Gazdele au dominat partida de la un capăt la altul, cu mici ocazii ale moldovenilor. Nițu și Valente au rezolvat ecuația meciului în doar trei minute, în prima repriză.

De partea cealaltă, Daniel Pancu pare tot mai deznădăjduit. Antrenorul nu a avut motive de bucurie decât pe finalul partidei, atunci când Djuranovic a marcat la primul său meci în Liga 1.

Gazdele adună trei victorii în ultimele patru meciuri, în timp de Poli Iași ajunge la o serie de 13 meciuri cu o singură victorie.

FINAL: Gaz Metan – Poli Iași 2-1

Min90+3: OCAZIE! Poli Iași poate egala la ultima fază, dar Pleșca reține
Min86: SCHIMBARE! Iese Chamed, intră Pambou
Min84: CARTONAȘ!
Ze Manuel este avertizat!! Chamed vede și el cartonașul galben
Min83: GOOOL! Poli Iași reduce din diferență prin Djuranovic, care fructifică pasa lui Onea
Min77: SCHIMBARE! Iese F. Cristea, intră Gaitan
Min76: SCHIMBARE! Intră Costea, iese Nițu
Min73: OCAZIE!
Ronaldo Deaconu trimite în bară
Min69: CARTONAȘ! Alceus este avertizat
Min60: SCHIMBARE! Intră Ronaldo Deaconu, iese Junior F.

Min20: GOOOL!
Nițu deschide scorul din centrarea superbă a lui Horșia! Este primul gol reușit de jucătorul Craiovei în tricoul lui Gaz Metan Mediaș
Min13: OCAZIE!
Chamed lovește excelent mingea din lovitură liberă, dar Brănescu este iertat de acestă dată
Min12: CARTONAȘ!
Frăsinescu este avertizat pentru un fault la o fază la care gazdele au scăpat spre poartă
Min9: OCAZIE!
Oaspeții au prima mare șansă a meciului, dar Pleșca intervine salvator la un șut de la 23 de metri
Min1: A început meciul

ECHIPELE DE START

Gaz Metan (4-2-3-1): Pleșca – Butean, Baco, Matias, Trif – Alceus, Da Silva – Horșia, Chamed, Valente – Nițu

Rezerve: Buzbuchi – Romeo, Larie, Horj, Deaconu, Loembet, Oliveira, P. Costea, Sambu
Antrenor: Jorge Costa

Poli Iași (4-4-2): Brănescu – Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Bușu – F. Cristea, R. Popa, Passaglia – Vanzo, Zajmovic, Popadiuc

Rezerve: Brînză – Mensah, Cabral, Mihalache, Cană, Moisa, Gaitan, Djuranovic
Antrenor: Daniel Pancu

Stadion: „Municipal” (Sibiu)
Arbitri: Sorin Costreie, Octavian Șovre, Vladimir Urzică

Ambele echipe se află în acest moment pe locuri de play-out, iar în cazul unei victorii Gaz Metan ar ajunge la egalitate de puncte cu FC Viitorul, în timp ce un rezultat pozitiv ar reuși să o scoată pe Poli Iași din zona retrogradabilă.

Gaz Metan Mediaș – Poli Iași, Live Video Online în etapa cu numărul 18 din Liga 1

Formația din Mediaș vine după o remiză din deplasare cu FC Argeș (scor 1-1), iar Poli Iași a înregistrat o înfrângere acasă în derby-ul Moldovei, cu FC Botoșani (scor 0-1).

Poli Iași se confruntă cu o situație grea. Aflată pe ultimul loc în Liga 1, formația antrenată de Daniel Pancu este decimată de COVID-19.

Jucătorii testați pozitiv cu COVID-19 sunt Calcan, De Iriondo, Stan și nou-venitul Rafael Acosta, iar din staff există: Mugur Cornățeanu, antrenorul principal în acte al Iașiului, antrenorul cu portarii Benone Dohot, preparatorul fizic spaniol Dani Reyes, precum și magazinerul Gheorghiță Ungheanu.

„Venim după o dezamăgire foarte mare trăită luni seara, dezamăgire a cărei cauze eu nu le găseam. După meci cred că am vorbit singur 4-5 ore, până la un moment dat când am scris pe grupul nostru, pe la 2 noaptea, că dacă nu avem jucători pozitivi avem o mare problemă. Din păcate pentru jucători s-a adeverit. Și din fericire pentru mine, pentru că nu găseam cauza.

Am fost dominați de o echipă de același nivel cu noi valoric. Nu că nu am pus niciun fel de presiune pe adversar o repriză întreagă, dar nu puteam să dăm nicio pasă lungă de 30-40 de metri, asta după ce cu cinci zile în urmă dominasem o echipă grea în acest moment, cum e Chindia.

A doua zi dimineață am făcut testarea, pentru că suntem obligați și au căzut unul câte unul. Nu doar că nu aveam jucători care nu jucaseră de un an 90 de minute, dar am jucat și cu jucători pozitivi. Așa s-a explicat ce s-a întâmplat în repriza a doua cu Botoșaniul”, a declarat Daniel Pancu.