Gaz Metan - Juventus 3-0. Pustai îşi poate recita poezia, Mediaşul s-a salvat de la retrogradare! Mutu şi Neaga se luptă de la distanţă pentru locul de baraj

28 mai 2018 3751 afişări Comentează şi tu Liga 1
  • După Concordia Chiajna, Gaz Metan s-a salvat matematic de la retrogradare în urma succesului cu Juventus Bucureşti.
  • ACS Poli Timişoara şi FC Voluntari se vor duela de la distanţă pentru accederea la barajul de menţinere cu Chindia Târgovişte. În ultima rundă, FC Voluntari joacă pe teren propriu cu Juventus, în timp ce ACS Poli se deplasează la Chiajna.

Gaz Metan Mediaş - Juventus 3-0 (M. Constantin 33, Rondon 65, 84)

• Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Sîrghi, M. Constantin, S. Popovici - I. Cristea, Rosado - Caiado (Tîrcoveanu 75), D. Olaru (R. Romeo 83), P. Pîrvulescu (Chamed 63) - Rondon
  • Rezerve: Greab, Buziuc, Buşu, Fytanidis
  • Juventus: Drăghia - C. Ene, Walace, M. Leca, D. Popescu - G. Simion, Balgiu - Nicoară, L. Băjenaru (R. Elek 46), F. Ştefan (R. Neacşu 54) - C. Ciobanu
  • Rezerve: Gavrilaş, M. Constantinescu, M. Ilie, C. Petre, R. Bogdan

Gaz Metan Mediaş a învins cu 3-0 ultima clasată Juventus Bucureşti, astfel că echipa pregătită de Cristi Pustai s-a salvat matematic de la retrogradare. ACS Poli va juca pe teren propriu în compania lui Dinamo, de la 20:45, iar în cazul unui succes ar urca pe locul de baraj. Indiferent de soarta partidei de pe Bega, ACS Poli şi FC Voluntari nu mai pot scăpa de zona roşie. Una va retrograda, iar cealaltă va merge la barajul pentru menţinere unde s-a calificat Chindia Târgovişte.

Chiar dacă au început meciul timorat, medieşenii au deschis scorul prin Marius Constantin, care a profitat de o gafă a lui Drăghia. Gazdele s-au dezlănţuit după pauză şi au controlat autoritar partida. Rondon a punctat de două ori şi a liniştit apele, astfel că antrenorul Cristi Pustai va recita o nouă poezie la interviul de la finalul jocului.

Minutul 90: Final de meci! Gaz Metan a scăpat de retrogradare în urma acestei victorii.

Minutul 84: GOOOL Gaz Metan! Chamed a executat o lovitură liberă din partea dreaptă în centrul careului, Rondon a venit demarcat, iar Drăghia a fost învins pentru a doua oară de atacantul sud-american.

Minutul 65: GOOOL Gaz Metan! Rondon a majorat avantajul gazdelor, astfel că antrenorul Cristi Pustai îşi poate recita cu mult calm poezia pentru finalul meciului.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Gaz Metan şi Juventus. Elek a fost introdus în locul lui Băjenaru.

Minutul 45: Pauză la Mediaş. La acest scor, gazdele evită în proporţie de 100% retrogradarea, dar nu şi locul de baraj. Depinde ce se va întâmpla diseară în Dinamo - ACS Poli.

Minutul 33: GOOOOOL Gaz Metan! Marius Constantin înscrie cu capul, după o centrare din corner a lui Rosado. Drăghia a fost depăşit de minge, iar fundaşul central a reluat fără probleme în plasă.

Minutul 1: A început partida dintre Gaz Metan Mediaş şi Juventus Bucureşti.

Gaz Metan Mediaş se poate salva matematic de la retrogradare în cazul unui succes cu ultima clasată Juventus Bucureşti. Gazdele au 27 de puncte, unul peste FC Voluntari şi trei peste ACS Poli, înaintea ultimei etape. Timişorenii vor juca în această seară cu Dinamo, iar o eventuală înfrângere, corelată cu un succes al Mediaşului, ar simplica lupta pentru evitarea retrogradării. În urma acestui scenariu, FC Voluntari şi ACS Poli ar urma să se dueleze de la distanţă în ultima rundă pentru locul de baraj. Chindia Tâgovişte a terminat pe locul 3 în Liga 2, astfel că va participa la baraj.