Gaz Metan - Juventus 0-0. Vecinii din subsolul clasamentului au dat-o la pace

• Gaz Metan: Pleşca – Joao Diogo, M. Constantin, Sîrghi, Popovici – Chamed (Tîrcoveanu 78), I. Neagu (Creţu 58), Diogo Rosado, David Caiado (Ely 69) – Rondon, Olaru
  • Rezerve: Greab, Romeo, I. Cristea, Edinho
  • Juventus: Drăghia – Kardes, Walace, Leca, F. Ştefan – V. Gheorghe, Acolatse, Rabei (D. Popescu 80), Băjenaru (G. Simion 75) – Ciobanu, Ciolacu (Elek 46)
  • Rezerve: Drăghici, Simion, C. Petre, M. Constantin, Gavrilaş

Min. 90+3 Final de meci la Mediaş! Gaz Metan a impresionat în primele două etape, cu FCSB şi Astra, dar n-a reuşit să se impună în compania vecinilor din subsolul clasamentului. Juventus ajunge la două remize consecutive în deplasare, după 0-0 la Botoşani în primul meci al anului. Sepsi rămâne pe loc de baraj şi după aceasată etapă, având două puncte avans faţă de Gaz Metan şi şapte faţă de Juventus.

Min. 46 A început repriza secundă. La pauză, Marius Baciu l-a înlocuit pe Ciolacu cu Elek.

Min. 45+1 Finalul primei reprize.

Min. 42 Ciobanu a tras pe lângă poarta lui Drăghia.

Min. 15 Ciobanu a pătruns în careu, a driblat portarul advers, dar ajuns într-un unghi mort a şutat paralel cu poarta, iar mingea s-a dus în aut.

Min. 3 Rosado a fost avertizat cu cartonaşul galben.

Min. 1 A început partida de la Mediaş, acolo unde s-au strâns foarte puţini spectatori.

În termeni clasici, meciul dintre Gaz Metan şi Juventus Bucureşti ar putea fi numit "morţii" vs. "răniţii", pentru că va pune faţă în faţă două echipe care au uitat ce înseamnă victoria. Pe locul 13, cu 15 puncte, cinci mai multe decât adversara de azi, Gaz Metan nu a mai câştigat din luna septembrie (1-0 cu FC Botoşani) şi are 11 meciuri consecutive fără victorie. Chiar dacă şi-a revenit puţin din punct de vedere ofensiv şi a marcat o dată cu FCSB (1-2) şi de trei ori cu Astra (3-4), medieşenii nu au reuşit niciun punct de la reluarea campionatului.

De partea cealaltă, Juventus a câştigat ultima dată în octombrie (1-0 cu Sepsi), dar, sub comanda lui Marius Baciu, a început să pună unele probleme. În primul meci oficial din 2018, bucureştenii au încurcat-o pe FC Botoşani (0-0), apoi au pierdut greu cu Viitorul (0-1), după un penalty transformat de Ianis Hagi.

Cu 14 (Gaz Metan), respectiv 12 (Juventus) goluri marcate, cele două echipe au cele mai slabe atacuri din Liga 1, iar meciul din tur s-a terminat la egalitate, 1-1, după reuşitele lui Călinţaru (minutul 37) şi Roberto Romeo (minutul 50).