Gaz Metan - Hermannstadt 0-2! Medieşenii calcă strâmb pe teren propriu, după o prestaţie modestă

15 dec 2018 3601 afişări Liga 1
  • Etapa a 20-a a Ligii 1 Betano continuă sâmbătă, de la ora 17:00, cu meciul dintre Gaz Metan Mediaş şi FC Hermannstadt.

Gaz Metan - Hermannstadt 0-2 (Tătar 30, Stoica 49)

Echipele de start:

• Gaz Metan: Cristea - Creţu, Cristea, Pereira, Diallo - Fofana, Aurelio (Yazalde 55) - Chamed, Ivanov, Fernandes - Fortes
  • Rezerve: Pleşca - Stancu, Costea, Pop, Buziuc, Yazalde, Hăjmăşan
  • Hermannstadt: Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar - Petrescu (Rusu 86), Dâlbea, Dumitriu - Blănaru (Moreira 70), Tsoumou
  • Rezerve: Pamfile, Kuca, Rusu, Herghelegiu, Pedro Moreira, Acsinte, Niga

Minutul 90+3: Fluier final! Hermannstadt se impune pe terenul celor de la Gaz Metan şi se apropie la trei puncte de ultimul loc de play-off. Echipa lui Vasile Miriuţă a început bine partida şi a deschis scorul în prima repriză, prin Tătar, care a reluat perfect o minge respingă greşit de tânărul portar al medieşenilor, Cristea. Stoica a stabilit scorul final în debutul reprizei secunde, după ce a profitat de o ieşire greşită a aceluiaşi Cristea şi a trimis mingea cu capul în poartă. Astfel, Hermannstadt urcă pe locul nouă, cu 25 de puncte, la două distanţă de Poli Iaşi şi Sepsi.

Minutul 57: Ocazie mare semnată de Fofana! Mijlocaşul medieşenilor îşi încearcă norocul de la distanţă, dar mingea trece puţin peste bara transversală a porţii lui Căbuz.

Minutul 49: GOOOOOL Hermannstadt! Tătar centrează în careu pentru Stoica, acesta reia cu capul, profită de o ieşire greşită a lui Cristea şi duce scorul la 2-0.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 30: GOOOOOL Hermannstadt! Blănaru trimite în careu de pe partea stângă, Cristea respinge greşit, iar mingea ajunge la Tătar care nu ratează din poziţie ideală.

Minutul 28: Ocazie pentru Gaz Metan! Tsoumou intră în careu şi şutează cu stângul pe lângă poarta lui David Cristea.

Minutul 1: Fluier de start!

Surpriza plăcută a acestui sezon de Liga 1 Betano, Gaz Metan a ieşit cu două puncte din trei meciuri de foc (1-2 cu Viitorul, 2-2 cu Viitorul şi 2-2 cu CFR) în care a avut, de fiecare dată, un jucător eliminat, iar astăzi caută punctele care să o aducă din nou în coasta echipei antrenate de Gică Hagi. După 19 etape, Gazul are 28 de puncte, unul peste Astra, Sepsi şi Poli Iaşi, echipe care vânează, de asemenea, ultimul loc care duce în mini-campionatul care decide câştigtătoarea titlului.

Dacă elevii lui Teja au avut o evoluţie constant bună de-a lungul întregului sezon, lucrurile s-au schimbat la Hermannstadt odată cu venriea lui Vasile Miriuţă, antrenorul cu cel mai mare impact în această stagiune. După o serie foarte bună, sibienii au scăpat de zona retrăgradării, iar acum, cu 22 de puncte, se pot gândi chiar la locul al şaselea.

În tur, la Târgu Mureş, Gaz Metan a câştigat singurul meci direct jucat vreodată în Liga 1 cu Hermannstadt, 1-0, graţie unei reuşite a lui Valentin Creţu. Anul trecut, cele două echipe s-au întâlnit în dublă manşă în Cupa României, iar sibienii au câştiga (1-0 acasă şi 3-2 în deplasare) şi au ajuns în finala pierdută cu CS U Craiova.