16 mar 2019 5124 afişări Liga 1
Gardoş i-a salvat postul lui Flavius Stoican. Eroul de la Călăraşi nu vrea să ajungă în zona roşie: "Sper să nu se vorbească aşa de noi" ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Florin Gardoş (30 de ani) a decis meciul Dunărea Călăraşi - Poli Iaşi, scor 1-2, cu golul marcat în minutul 87. La finalul înfruntării, fundaşul central a spus că speră ca Poli Iaşi să nu fie prinsă în hora pentru evitarea retrogradării.

Gardoş a fost decisiv pentru Poli Iaşi, care a pus capăt unei serii de trei înfrângeri consecutive: "De multă vreme nu am mai marcat în Liga 1, dar am marcat la Craiova în Cupă, să nu uităm. E important, dar şi mai important e că am câştigat, pentru că au fost câteva săptămâni grele înainte de meci.

Cred că am avut atitudine bună în general, parcă scârţie puţin jocul în ofensivă, nu am avut prea multe ocazii în prima repriză, dar a venit acel gol foarte frumos al lui Platini, ne-am descătuşat şi l-am înscris pe al doilea. Cred că e devreme, s-au jucat doar două meciuri. Sper să nu se vorbească de Poli Iaşi ca despre o echipă care luptă la retrogradare. Acum avem moral bun, sperăm să legăm victorii, că asta ne-a lipsit, nu am avut continuitate", a spus Gardoş, citat de Digi Sport.

Apărătorul central a vorbit şi despre lupta la titlu: "La CFR şi FCSB sunt probleme, vorbim despre conducere într-o parte, de jucători în cealaltă parte. Craiova văd că merge bine, e singura care are stabilitate, au liniste, suporteri, au toate ingredientele şi cred că au şanse mari."