Gardoş a marcat primul gol pentru Poli Iaşi, dar nu a fost suficient. Cum s-a terminat amicalul cu ungurii de la Dyosgyor

20 ian 2019 2850 afişări Liga 1

Poli Iaşi a suferit, duminică, un nou eşec în Antalya, al doilea în cadrul stagiului de pregătire, scor 1-2 (1-2) cu formaţia maghiara Dyosgyor. Florin Gardoş a marcat primul său gol pentru gruparea ieşeană, în minutul 28, stoperul împrumutat de la CSU Craiova deschizând scorul cu un şut din careu. Maghiarii au reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză prin Vernes (32) şi Bardos (41).

La Poli Iaşi a debutat portarul spaniol Ruben Mino, acesta fiind integralist. Printre titulari s-a regăsit şi atacantul iberic Jorge Orti, jucător aflat în probe la echipa din Copou.

Echipa aleasă de Flavius Stoican:: Mino – Bosoi (60 Gallego), Gardoş (45 Mihalache), Cioinac (45 Enoh), Bădic (26 Ştefanovici) – Rus, Mihăescu (52 Popescu) – Burlacu (45 Panţîru), Orti (45 Chelaru), Platini (45 Patrick Petre) – Kizito (45 Zaharia).

Nu au evoluat în acest meci jucătorii Denis Rusu, Sin, Qaka, Frăsinescu, Flores, Moussa şi Danale, aceştia efectuând antrenament separat.

Luni, 21 ianuarie, de la ora 16.00, Poli Iaşi va juca un nou amical, cu puternica formaţie croată Dinamo Zagreb.