GALERIE FOTO | Poarta Raiului i s-a deschis. Ipostazele care spun totul despre o viață trăită pentru Rapid

Nicolae Manea, unul dintre jucătorii legendari ai clubului Rapid și printre favoriții suporterilor giuleșteni, s-a ridicat la cer, luni, 15 decembrie, după o îndelungată suferință provocată de cancerul la ficat de care suferea. Trecut în lumea celor drepți la doar 60 de ani, Nae Manea s-a confundat în majoritatea timpului în care a jucat fotbal cu echipa Rapid București, club
GALERIE FOTO | Poarta Raiului i s-a deschis. Ipostazele care spun totul despre o viață trăită pentru Rapid

CLICK AICI pentru a intra în galeria foto

Nicolae Manea, unul dintre jucătorii legendari ai clubului Rapid și printre favoriții suporterilor giuleșteni, s-a ridicat la cer, luni, 15 decembrie, după o îndelungată suferință provocată de cancerul la ficat de care suferea. Trecut în lumea celor drepți la doar 60 de ani, Nae Manea s-a confundat în majoritatea timpului în care a jucat fotbal cu echipa Rapid București, club pentru care a evoluat 19 sezoane și care i-a adus și singurul trofeu din carieră, o Cupă a României, în 1975. A mai jucat pentru scurte perioade și la Steaua sau Gloria Bistrița, însă în inima sa au rămas întotdeauna culorile alb-vișinii.


„Îl cunosc de când eram jucători. Eu eram la Dinamo, el la Rapid. Nu am decât cuvinte de laudă la adresa lui. Foarte devotat ca jucător și foarte atașat de tot ceea ce a însemnat Rapid. Pentru mine a fost un partener excelent în vremea când am fost la Rapid. Un băiat inteligent, cu foarte mult bun-simț”, este caracterizarea lui Mircea Lucescu despre Nicolae Manea. În perioada în care Rapid a câștigat Cupa (1998) și Campionatul (1999), Manea a fost „secundul” lui Il Luce.

„Era un om vesel, glumeț, căruia îi plăcea să fie un lider, un om extraordinar, care glumea foarte mult. Reușea de fiecare dată să strângă băieții în jurul lui, glumea cu ei și îi făcea să se simtă bine”, este caracterizarea lui Liță Dumitru pentru fostul său coleg de la Rapid din perioada 1985-1988.


ProSport îți propune o GALERIE FOTO detaliată cu Nicolae Manea, personalitate care în cariera sa de antrenor sau conducător de club a trecut, printre altele, pe la Rapid, Ceahlăul, naționala de tineret a României, Gloria Bistrița sau Corona Brașov. Ultima dată, Manea a fost președinte la FC Rapid, din ianuarie 2014 până pe 3 octombrie.

Trupul neînsuflețit al lui Nicolae Manea se află depus la biserica Sfânta Paraschiva din București, iar înmormântarea va avea loc miercuri la cimitirul Străulești 2.


Cine a fost Nicolae Manea:

Născut pe 11 martie 1954, la București, Nicolae Manea a început fotbalul la Rapid, la vârsta de 12 ani. În 1973 a debutat la echipa mare, pentru care a jucat până în 1980. În 1980 s-a transferat la Steaua, unde a evoluat un singur sezon. Din 1981 a revenit la Rapid, unde a rămas până în 1987. Între 1987 și 1991 a jucat pentru Gloria Bistrița. Pentru naționala României, Nicolae Manea a avut o singură selecție.

Ca antrenor și-a început cariera la Drobeta-Turnu Severin (1991-1992). Au urmat apoi Unirea Dej (1992-1996), FC Bihor Oradea (1996-1997), Rapid (1997), Ceahlăul (1998), România U21 (1999 și 2002-2005), FC Brașov (2005), Rapid (2009-2010), Gloria Bistrița (2010-2013) și Corona Brașov (2013).

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
David Popovici, de neoprit la Europene! A câștigat semifinala de 200 m liber și e cu un pas în marea finală
Mediafax
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Cancan.ro
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cu ce se ocupă acum Marina Dina, fosta asistentă TV a lui Mihai Morar de la Antena Stars. S-a retras din televiziune în 2010
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Râzi cu lacrimi
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Descopera.ro
Dan Negru, mesaj pentru David Popovici după reușita de la Paris: 'Abia atunci performanța lui va avea valoare'
Cancan.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Promotor.ro