Flavius Stoican vrea revanşa în faţa Mediaşului şi trimite săgeţi către un oficial al Gazului: "Se întoarce roata!". Mai multe absenţe în tabăra ieşeană

9 feb 2019 1206 afişări Comentează şi tu Liga 1

În ciuda eşecului sever suferit în primul meci oficial din acest an, 0-3 cu Dinamo, ieşenii încă se mai gândesc la play-off. Antrenorul Flavius Stoican spune că echipa sa poate câştiga ultimele patru meciuri din sezonul regular, dar doar dacă jucătorii vor avea determinare, nu cum s-a întâmplat în deplasarea cu Dinamo. Tehnicianul vrea să se revanşeze în faţa Mediaşului, duminică, de la ora 18:30, în Copou, după ce în tur Poli a pierdut în al patrulea minut de prelungiri, scor 0-1, în urma unei greşeli de arbitraj.

”Chiar dacă am pierdut primul meci, încă mai credem în play-off. Trebuie să câştigăm fiecare partidă în parte. Victoriile vin după un joc bun. Dacă vom juca bine, vor veni şi victoriile. Avem de luat o revanşă în faţa Gazului, după ce am pierdut în meciul tur în minutul 94, pe o greşeală de arbitraj. Vreau să ne luăm revanşa. În tur am avut nişte contre cu Octavian Moraru, de la Mediaş. Chiar dacă arbitrul a greşit la acea fază, am fost omul care a felicitat gazdele pentru victorie, în schimb acel oficial de acolo a avut cuvinte de reproş la adresa noastră. Dar roata se învârte... Şi înainte de meci spunea că noi suntem primii retrogradaţi. Poate de aceea a fost mai aprigă discuţia mea cu domnul Moraru”, a declarat antrenorul Flavius Stoican.

Qaka şi Gardoş, indisponibili

Acesta nu va conta pe Qaka, suspendat pentru cumul de cartonaşe, şi nici pe stoperul Florin Gardoş, care a suferit o fractură de piramidă nazală în partida cu Dinamo. De asemenea, fundaşul dreapta spaniol Adria Gallego a suferit o entorsă, iar prezenţa sa pe teren este incertă la această oră. În schimb, Poli va conta pe stoperul Mihalache, suspendat în meciul din "Ştefan cel Mare".

”Qaka este suspendat, iar Gardoş are fractură de piramidă nazală. A plecat la Bucureşti pentru a i se lua mulajul feţei şi am înţeles că abia vineri va intra în posesia măştii. Apoi mai e sâmbătă, iar duminică e meciul. E greu de crezut că poate fi pe teren. Gallego are entorsă, medicii i-au spus să stea câteva zile, dar eu sper ca la ora partidei să fie apt. Intră Mihalache, iar eu sper să mă pot baza şi pe Semedo, dacă îi va sosi cartea verde. În ceea ce-l priveşte pe atacantul Boris Garros, are probleme cu pregătirea fizică, dar eu sper să reziste 60 de minute”, a mai spus antrenorul Politehnicii.

Semedo, împrumutat până în vară

Flavius Stoican, care îl va testa în următoarele zile pe mijlocaşul marocanul Nabil Jaadi, speră ca noile achiziţii Willy Semedo şi Joao Teixeira să ajungă cât mai rapid la un nivel fizic optim. Dacă Semedo ar putea fi în lotul de 18 pentru partida cu Mediaşul, Teixeira are nevoie de cel puţin două săptămâni pentru a se repune pe picioare din punct de vedere fizic.

Semedo, mijlocaş împrumutat până în vară de la Charleroi, a declarat că este apt de joc. ”Sunt încântat că am venit la Politehnica Iaşi, sper să ne atingem obiectivul. Avem o echipă bună, cu jucători de calitate, cred că putem ajunge în primele şase. Mă simt bine, muncesc în fiecare zi şi sper să fiu pe teren”, a declarat Willy Semedo, acesta fiind completat de Joao Teixeira: ”Deocamdată nu sunt apt din punct de vedere fizic, mai am nevoie de două săptămâni pentru a ajunge la un nivel optim”.