Festival de goluri la Giurgiu. Astra a învins FC Brașov cu 5-0 și e noul lider al Ligii1

• Într-un meci din etapa a doua a Ligii 1, Astra a învins cu 5-0 pe FC Brașov și a devenit liderul Ligii 1 cel puțin până luni. Pentru giurguveni au marcat Seto, Enache, Bukari și Găman, în două rânduri

Astra a fost nevoită să uite de euforia victoriei cu Slovan Liberec măcar pentru 90 de minute. FC Brașov se deplasa la Giurgiu pentru a încerca să obțină primele puncte din acest sezon. Și lucrurile nu arătau bine pentru echipa de sub Tâmpa după doar șase minute. Probabil că Laban a făcut un pariu cu Budescu pentru că a încercat poarta direct din corner, așa cum o făcuse și decarul în meciul împotriva Concordiei. A șutat cu efect, dar mingea a lovit bara lui Iacob. Seto a fost blocat în ultimul moment de fundașii brașoveni. Era minutul 6 și Țâlnar se gândea deja că remiza este un rezultat mare.

Gol pe axa Budescu-Seto

Și totuși, oaspeții au dat primele semne de viață prin vârful Constantinescu. Acesta a ratat de puțin ținta din careul mic după ce Călin Cristea i-a întors perfect mingea. Același Constantinescu a testat somnolența apărătorilor Astrei, iar aceștia au rămas la fel de visători la acțiunile fotbalistului de la FC Brașov. În pofida acestui fapt, vicecampioana României arată bine de la mijloc în sus, iar atacurile giurgiuvenilor s-au intensificat după minutul 20.

Și cine putea să fie la originea unui gol? Decarul Budescu. Acesta a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, iar mingea a fost respinsă în față de Iacob. Seto a urmărit și a deschis scorul în minutul 33. Un rezultat care putea fi modificat dacă Fatai își păstra unul din cele trei goluri cu Liberec pentru prima repriză a meciului cu FC Brașov. Atacantul nigerian a ratat din poziție de singur cu portarul, în urma unui șut care l-a luat la țintă pe goalkeeperul advers.

Găman a dat tonul fiestei

Jucătorii lui Isăilă s-au întrecut în ratări în doar două minute. Enache i-a pasat defectuos lui Fatai deși se afla într-o poziție excelentă. Nigerianul nu a mai putut ajunge la minge. La un minut distanță, Budescu a executat perfect un corner care a fost deviat pe spate până în careul mic. Oros a uitat însă că se află la doi metri de poartă și a ratat incredibil după o lovitură de cap defectuoasă.

Pe alocuri anemic, jocul s-a dinamizat în minutul 67. A fost nevoie de o ieșire de spitalul 9 a portarului Iacob ca tabela topită de caniculă să fie modificată. Acesta a ieșit hazardat în propriul careu și l-a faultat pe Fatai. Găman a transformat penalty-ul cu un șut pe centru (2-0) și a semnat desprinderea și liniștea trupei de pe malul Dunării. Astra nu s-a oprit la două goluri. Apărarea brașoveană a fost surprinsă de un corner executat de pe partea dreaptă, iar același fundaș central a semnat dubla în minutul 70 (3-0).

Astra nu s-a oprit la scorul din meciul cu Slovan, iar ultimele minute au fost productive pentru pariorii care mizaseră pe minimum patru goluri marcate de gazde. Enache a rămas singur în interiorul careului, a tras în Iacob, dar mingea a fost respinsă tot la fotbalistul gazdelor. A tras pe sub portar și a majorat scorul (4-0). Vagner a comis un fault demn de antrenamentele de kick-boxing și a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Bukari a semnat sentința ardelenilor în minutul 91 (5-0). Enache l-a servit perfect în careul de șase metri, iar fotbalistul de culoare nu a iertat.

Giurguvenii au învins cu 5-0 și se deplasează în Cehia pentru un retur ce pare la îndemâna elevilor lui Isăilă. Brașovul a suferit a doua înfrângere consecutivă în această ediție de Liga1 și privește optimist către locul 12, primul deasupra liniei retrogradării.

Astra 5-0 Brașov (Seto ”33, Găman ”69, ’70, Enache ’85, Bukari ’91)

Astra (4-2-3-1): Lung – Rus, Găman, Oros, Junior Morais – Laban, Seto – Enache, Budescu (Bukari ”63), William de Amorim (Ioniță ”73)- Fatai (Critescu ”77)

Rezerve neutilizate: Coman – Ben Youssef, Cristescu, Plitasikas, Yahaya,

Antrenor: Daniel Isăilă

FC Brașov (4-4-1-1): Iacob – Străuț (Enceanu ”62), Machado, Leko, Serginho – Vagner, Diogo Santos (Aganovic ”73), C. Munteanu, C. Cristea – Grigorie – M. Constantinescu (Buga ”55)

Rezerve neutilizate: Mutu, Popa, Petriș, Barna

Antrenor: Cornel Țălnar

Cartonașe galbene: Fatai ”41 / Vagner ”42, D. Santos ”45, Iacob ”67, C.Munteanu ’67