FCSB – Slovan Bratislava 1-2. Alibec, gol și eliminare într-un nou meci șters pentru vicecampioana României. Gnohere și De Amorim au avut evoluții horror

FCSB - Slovan Bratislava 1-2. Alibec, gol și eliminare într-un nou meci șters pentru vicecampioana României. Gnohere și De Amorim au avut evoluții horror

FCSB a pierdut al patrulea meci amical disputat în cantonamentul din Antalya, 2-1 cu Slovan Bratislava, la capătul unui joc șters făcut de elevii lui Laurențiu Reghecampf. Slovacii au deschis scorul rapid după o eroare a lui Ovidiu Popescu, cel care s-a poziționat prost la o centrare și a sărit pe sub minge. Imediat, FCSB a revenit în joc prin Alibec. Star-ul vicecampioanei a transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, la vinclu, pe fondul revenirii în joc a românilor. Finalul primei reprize a găsit-o pe FCSB dominând teritorial, însă lipsa de idei a lui Gnohere a făcut ca poarta lui Slovan să nu fie amenințată.

Lucrurile au început mai bine pentru români în repriza secundă. Mihai Bălașa a intrat fundaș dreapta și a jucat foarte bine, De Amorim a părăsit terenul și a fost înlocuit de Jakolis, cel care a fost mutat de pe dreapta pe stânga. Totuși, prăpastia dintre atac și mijloc a fost uriașă, iar acțiunile de pe flancuri nu au putut compensa asta. Slovacii au mai înscris o dată după o fază la care apărarea FCSB a fost făcută groggy, iar Denis Alibec a fost eliminat pe final. Atacantul a luat al doilea galben pentru proteste la o fază la care a cerut penalty după o intervenție tare la Achim.

Concluziile reprizei secunde:

Mihai Bălașa a intrat foarte bine în joc. A avut intervenții sigure, alunecări precise și pare că joacă de ani de zile în tricoul roș-albaștrilor. A participat inclusiv la câteva faze ofensive, aportul său în atac fiind concretizat printr-o centrare bună pe capul lui Momcilovic. Deși golul doi al slovacilor s-a înscris în urma unei acțiuni de pe dreapta, Bălașa nu a fost vinovat de primirea golului, el fiind scos din joc de superioritatea numerică a lui Slovan pe acea parte.

Ieșirea lui De Amorim a produs schimbarea în bine și pe flancul stâng, acolo unde Jakolis a continuat prestația bună din prima repriză. Totuși, plecarea croatului de pe partea dreapta a însemnat intrarea lui Enache, fotbalist care pare depășit de nivel.

Până la ieșirea sa de pe teren, la mijlocul reprizei secunde, Gnohere a dezamăgit. Pe lângă faptul că nu a reușit să amenințe serios poarta slovacilor, francezul s-a încurcat în minge de mai multe ori și i-a stricat lui Alibec desele intenții de un-doi. Pare, în continuare, departe de o formă fizică optimă pentru fotbal.

Tot mai nervos pe măsură ce au trecut minutele, Denis Alibec a sfârșit prin a fi eliminat. Atacantul a primit al doilea galben pentru proteste la o fază la care fecesebiștii au cerut un penalty pentru fault la Achim.

18:05 Minutul 75 și un gol caraghios primit de români. Acțiune pornită pe dreapta, bâlbe în lanț ale fundașilor români ce au culminat cu faptul că Momcilovic s-a împiedicat în careu, permițându-i atacantului să înscrie lejer.

17:35 A început repriza secundă, iar Reghecampf a făcut mai multe schimbări. Stăncioiu a intrat în poartă, Bălașa e fundaș dreapta și Gabi Enache mijlocaș dreapta. De Amorim a fost și el scos, Jakolis joacă mijlocaș stânga.

17:20 FCSB – Slovan 1-1, la pauză. Iată câteva dintre concluziile după primele 45 de minute:

Denis Alibec începe să își arate calitățile de marcator. E drept, deocamdată din lovitură liberă. Vârful transferat de la Astra a trimis în vinclu o minge dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri.

Partea dreaptă, cea pe care au jucat Ovidiu Popescu și Jakolis, a fost singura care a existat în prima repriză din punct de vedere ofensiv. Toate acțiunile reușite ale FCSB au fost purtate pe acest flanc, De Amorim nu a existat în joc.

Defensiv, Ovidiu Popescu a avut probleme uriașe. În startul jocului a fost driblat foarte ușor de un adversar, centrarea rezultată fiind finalizată cu un șut în bară. Imediat, Popescu a sărit pe sub minge la o centrare de pe stânga, iar atacantul din spatele lui a marcat lejer. Jucătorul transferat de la ACS Poli s-a dovedit mai util în atac decât în apărare.

Jakolis este un câștig pe bandă. Croatul a făcut risipă de efort, a ratat o ocazie singur cu portarul în primele minute, și a ținut în permanență în teroare defensiva slovacă printr-un presing agresiv.

16:59 GOL FCSB! Denis Alibec trimite un super șut de la 25 de metri, în vinclu, fără șanse pentru portar!

16:57 GOL pentru Slovan! Centrare de pe partea stângă, Ovidiu Popescu sare pe sub minge și balonul este trimis ușor în poartă de un fotbalist al slovacilor.

16:54 Este minutul 19 și notăm prima mare șansă pentru FCSB. Jakolis ajunge în situație de singur cu portarul, însă șutul acestuia de la marginea careului trece peste poartă.

16:49 După mai multe minute bune ale românilor, slovacii ratează prima șansă. Ovidiu Popescu este întors pe dreapta, centrarea ajunge la destinatar însă Niță este salvat de bară.

16:35 A început partida care este transmisă live pe YouTube de adversara românilor. Ca de obicei, FCSB nu e pregătită pentru a face față noilor tehnologii.

16:22 Fotbaliștii lui Reghecampf sunt concentrați pe meciul împotriva lui Slovan și nu s-au arătat deranjați de stropitorile care s-au activat în timp ce se aflau la încălzire.

16:00 A fost anunțată echipa de start gândită de Laurențiu Reghecampf pentru acest meci.

FCSB dispută astăzi, ora 16:30, o nouă partidă amicală în cantonamentul de pregătire din Antalya. Echipa lui Reghecampf îi va întâlnii pe slovacii de la Slovan Bratislava.

Până acum, elevii lui Reghe au mai jucat trei partide amicale și au înregistrat o victorie (1-0 cu Vardar), o remiză (1-1 cu Terek Grozny) și o înfrângere (0-2 cu Qarabag).

Până la finalul perioadei de pregătire, FCSB va mai juca două partide test: cu Wisla Cracovia, pe 31 ianuarie, și cu Hajduk Split, pe 2 februarie.

Cristian Scutariu / Redactor
Valentin Nastaila / Redactor
Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o