FCSB - Poli Iaşi 1-2. Vicecampioana, în colaps total! A patra înfrângere la rând. Trupa din Copou, prima victorie din istorie pe terenul FCSB

18 aug 2019 19314 afişări Liga 1

FCSB - Poli Iaşi1-2 (Fl. Tănase 52 / Frăsinescu 41, Loshaj 73)

• FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Marc, Panţîru - Tănase, Pintilii, Oaidă - M. Roman, Gikiewicz, Moutinho
  • Rezerve: Bălgrădean - Creţu, Fl. Coman, Gnohere, Planic, Ov. Popescu, Ad. Popa
  • Poli Iaşi: Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu - Breeveld, Loshaj - Haţiegan, Passaglia, F. Cristea - A. Cristea

Rezerve: Cobrea - Bălan, Danale, Chelaru, Platini, Bîrnoi, Didac

Minutul 90+4: Final de meci la Piteşti! FCSB, a patra înfrângere la rând în Liga 1!

Minutul 73: GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL POLI IAŞI! Loshaj înscrie cu un şut puternic de la distanţă, cu marele sprijin al lui Andrei Vlad. De la mare distanţă, după ce l-a fentat pe Oaidă, Loshaj trage pe mijlocul porţii lui Vlad, iar acesta scapă mingea în poartă la un şut care n-ar fi trebuit să-i dea emoţii.

Minutul 69: Ocazie importantă pentru FCSB! Adi Popa, la un pas să redebuteze la FCSB cu gol. După o combinaţie în careu, cu Gnohere, "Bizonul" i-a aşezat mingea "Motoretei", care a tras cu stângul, însă şutul său a fost blocat de fundaşii Iaşiului.

Minutul 52: GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL FCSB!!! Florin Tănase egalează dintr-un penalty controversat obţinut de Lukasz Gikiewicz. Înainte ca polonezul să fie faultat de Denis Rusu, Ovidiu Popescu a centrat în careul ieşenilor o minge de dincolo de linia de fund a terenului. Balonul era în aut de poartă.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+1: Pauză la Piteşti!

Minutul 44: Ocazie FCSB! Vicecampioana reacţionează imediat, iar după o combinaţie în careu, Mihai Pintilii i-a aşezat mingea lui Mihai Roman pentru şut, acesta trage, dar balonul său zguduie bara porţii lui Denis Rusu. E cea mai mare ocazie de gol a trupei lui Vergil Andronache.

Minutul 41: GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL POLI IAŞI! Andrei Cristea centrează perfect dintr-o lovitură liberă departe de careu, Cosmin Frăsinescu pune capul dintre fundaşii FCSB şi îl învinge pe portarul Andrei Vlad, care n-a avut ce să facă.

Minutul 34: Andrei Cristea îi testează vigilenţa lui Andrei Vlad, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Portarul FCSB reţine fără emoţii.

Minutul 20: Ocazie Poli Iaşi! Andrei Cristea intră în careu şi trage din unghi, puternic, iar Andrei Vlad reuşeşte să respingă cu un reflex foarte bun.

Minutul 19: Ocaize pentru Poli Iaşi! Haţiegan a primit cu adversar în spate, a centrat din întoarcere, iar Andrei Cristea a reluat puţin pe lângă poarta lui Andrei Vlad.

Minutul 15:Ocazie importantă pentru FCSB!Moutinho a centrat bine dintr-un corner, Gikiewicz a reuşit să ia faţa apărătorului de la Iaşi şi să pună piciorul în încercarea de a finaliza, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Rusu. Goalkeeperul de la Poli Iaşi era spectator.

Minutul 1: A început meciulde la Piteşti, dintre FCSB şi Poli Iaşi!

19:30 Avem echipa de start a FCSB. Pintilii şi Roman revin pe teren, după accidentări, în timp ce Harlem Gnohere e doar pe bancă! Adi Popa, cel mai nou transfer reuşit de FCSB, e doar rezervă.

Cu un moral bun după calificarea în play-off-ul Europa League în faţa Mladei Boleslav, graţie golului salvator marcat de Ionuţ Panţîru în prelungiri, FCSB primeşte vizita celor de la Poli Iaşi şi vrea să ”spargă” seria nefericită de trei înfrângeri consecutive. Adversarul nu este deloc unul comod pentru vicecampioni.

Moldovenii sunt neînvinşi în acest sezon în Liga 1, sub comanda lui Mihai Teja, fostul antrenor al FCSB din sezonul precedent. Acesta a plecat de la echipă deoarece nu a reuşit să câştige titlul de campion, obiectiv fixat de Becali în momentul în care acesta a preluat echipa, în iarnă, de la Nicolae Dică. FCSB ar rămâne pe loc de play-out chiar şi cu o victorie în faţa Iaşiului, dar s-ar apropia la două puncte de Craiova, ultima echipă din play-off, care va juca duminică împotriva celor de la FC Botoşani.

De partea cealaltă, o victorie ar ajuta echipa lui Teja să se apropie de liderul CFR Cluj şi să profite de ”piedica” pusă campioanei României de cei de la Sepsi, cu egalul de la Sfântu Gheorghe, scor 1-1.

Ultimul meci pentru Vergil Andronache?

Narcis Răducan, noul director sportiv al FCSB-ului după plecarea lui Mihai Stoica, a vorbit despre acest aspect după ce a fost ”instalat” în funcţie: ”Toată lumea este concentrată pentru meciul următor. Ce pot să spun acum este că avem un staff şi trebuie să-l protejăm. Situaţia este atât de complicată încât trebuie să vedem ce vom face. Costel Enache este un antrenor foarte bun cu care sper să pot lucra la un moment dat.

Întotdeauna vor fi variante pentru postul de antrenor la noi. FCSB va avea tot timpul antrenor, asta pot să spun. Săptămâna viitoare vom lua decizia decă vom avea un alt staff sau vom continua cu cel actual", a spus noul oficial al FCSB-ului.