FCSB poate scăpa de un adversar periculos la meciul cu CSM Poli Iaşi. Omul pe care pusese ochii Becali s-a accidentat şi e incert

29 mar 2018 2067 afişări Liga 1

Internaţionalul albanez al echipei CSM Poli Iaşi, Kamer Qaka, riscă să rateze meciul pe care echipa lui Flavius Stoican îl va disputa în deplasare, cu FCSB, duminică, 1 aprilie, de la ora 20:45, în etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1.

Titular în amicalul pe care prima reprezentativă a Albaniei l-a susţinut pe teren propriu, în compania Norvegiei (scor 0-1), Qaka s-a accidentat şi a fost înlocuit cu puţin timp înainte de pauză. Tânărul mijlocaş al Iaşiului a făcut un RMN în Albania, după meci, iar rezultatul nu este chiar atât de îngrijorător pentru ieşeni.

Conform preşedintelui Adrian Ambrosie, Qaka are şanse să joace în meciul cu FCSB, dar decizia aparţine antrenorului Flavius Stoican.

„Qaka a primit o lovitură în genunchi în prima repriză a amicalului cu Norvegia, iar în finalul primei reprize a fost înlocuit. Păcat, pentru că avusese o evoluţie bună. Am vorbit cu el la telefon, a efectuat un RMN imediat după meci, iar veştile sunt destul de bune, în sensul că accidentarea nu este gravă. El va ajunge miercuri seară în Iaşi şi vom vedea cum se simte. Din păcate, el a devenit incert pentru meciul cu FCSB”, a declarat preşedintele Adrian Ambrosie.

În schimb, antrenorul Flavius Stoican are motive de bucurie privind starea de sănătate a altor doi jucători importanţi, care au ratat ultimele meciuri din motive medicale. Andrei Sin şi Ovidiu Mihalache s-au refăcut complet şi vor putea evolua din primul minut contra echipei pregătite de Nicolae Dică.

Alexei Koşelev, titular cu Coasta de Fildeş, la Paris

Rezerva lui Denis Rusu la Iaşi, în ultimele meciuri, portarul moldovean Alexei Koşelev a fost titular în amicalul de lux pe care Republica Moldova l-a susţinut în compania selecţionatei Coastei de Fildeş, marţi seară, la Paris.

Naţionala africană s-a impus cu scorul de 2-1, într-un meci în care Koşelev a fost integralist. Convocat pe lista preliminară a Moldovei pentru acest meci, Denis Rusu nu a prins lotul final care a făcut deplasarea la Paris.

La rândul lor, Kizito şi Jagodinskis au fost titulari în meciurile amicale pe care Uganda şi Letonia le-au susţinut în această săptămână.