FCSB – CFR 0-0. Mult zgomot pentru nimic! Vicecampioana putea da lovitura în prelungiri, deși nu a existat în repriza a doua în ofensivă. Cristea a lovit bara, Culio a irosit o șansă uriașă în minutul 90

• Rezerve: T. Niga – Vînă, Moruțan, Chorbadzhiyski
  • CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Boli, Vinicius, Camora – Culio, Hoban, Itu (Bordeianu 65) – Deac, Omrani, V. Costache (Pașcanu 71)
  • Rezerve: Fernandez – Aurelio, Susic, Golofca, Rondon

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 90+4: Ocazie FCSB! Bălgrădean a trimis o minge lungă în careu, Gnohere a prelungit, Cristea a trimis cu capul în bară, iar apoi „Bizonul” a încercat să reia spre poarta lui Arlauskis, dar fără succes.

Minutul 90+2: Ocazie FCSB! Florinel Coman trage în forță din careu, dar peste poarta lui Arlauskis.

Minutul 90: Ocazie CFR! Culio, ce ratare! Deac a centrat perfect din dreapta, iar mijlocașul argentinian a apărut la finalizare, în careu, pe partea opusă, dar a preferat să încerce o preluare în detrimentul unui șut direct, iar mingea i-a scăpat de sub control.

Minutul 67: Ocazie CFR! Deac trage puternic din interiorul careului, dar Bălgrădean respinge fără probleme!

Minutul 53: Ocazie CFR! Vinicius trimite pe poarta lui Bălgrădean, cu capul, după o centrare a lui Peteleu.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauză.

Minutul 45+1: Ocazie CFR! Deac trage din lovitură liberă, prinde cadrul porții, dar Bălgrădean respinge fără probleme!

Minutul 44: Ocazie CFR! Planic respinge in-extremis o minge de pe linia porții, după un șut tare al lui Hoban, la capătul unei respingeri eronate ale lui Panțîru.

Minutul 26: Ocazie CFR! După o combinație în trei, cu Juan Culio și Valentin Costache, Omrani scapă spre poarta lui Bălgrădean, dar trage mult pe lângă, în forță.

Minutul 12: Ocazie FCSB! Florinel Coman trimite un șut moale pe poarta CFR-ului, din lovitură liberă, dar Arlauskis n-are emoții să rețină!

Minutul 1: A început meciul!

19:43 Așa va ataca CFR-ul în meciul cu FCSB!

18:50 Avem echipele de start!

Bogdan Argeș Vintilă și-a ales „11-le” de start! Singura mutare neașteptată e introducerea lui Tsomou în locul lui Hora. Altfel, formulă standard pentru FCSB în condițiile revenirilor din ultima perioadă. De notat este și posibilul debut al lui Manea, fundașul dreapta fiind rezervă.

FCSB a surprins pe toată lumea în ultimele două etape, cu victoriile împotriva celor de la Viitorul și Craiova, echipe aflate în lupta pentru primul loc. Elevii lui Bogdan Argeș Vintilă au scăpat de ultimul loc din Liga 1 și vor să facă o nouă victimă „cu nume” pe plan intern, campioana CFR Cluj.

Ardelenii vin cu un moral excelent după victoria răsunătoare din grupele Europa League, cu italienii de la Lazio, scor 2-1. Ciprian Deac (penalty) și Billel Omrani au punctat pentru campioana României, în timp ce Bastos a înscris pentru formația pregătită de Simone Inzaghi. Fotbaliștii CFR-ului nu se pot bucura de susținerea lui Dan Petrescu, acesta fiind suspendat, iar cel mai probabil va vedea meciul din tribunele Arenei Naționale.

Comisia de Disciplină a FRF l-a suspendat patru etape pe „Bursuc”, după ce a fost eliminat la partida de pe „Marin Anastasovici”. Petrescu s-a certat cu arbitrul Sebastia Colțescu, pe care l-a înjurat. Antrenorul nu e singurul pedepsit din tabăra CFR-ului.

Comisia de Disciplină a FRF a dictat, miercuri, pedeapsa împotriva lui Dan Petrescu. SuperDan a făcut scandal la meciul dintre Astra și CFR, încheiat cu scorul 3-2 pentru giurgiuveni. L-a înjurat pe arbitru, a fost eliminat, dar n-a fost singurul pedepsit din echipa CFR-ului. Conform informațiilor obținute de ProSport, Cosmin Vâtcă a primit 3 etape de suspendare, în timp ce Păun va sta 3 etape! Decizia poate fi contestată la apel.

Bogdan Argeș Vintilă: „Suntem pregătiți”

„Este o altă partidă importantă pentru echipa noastră. Considerăm că suntem pregătiți pentru a aborda acest joc la victorie. Lotul este complet, am la dispoziție toți jucătorii pentru acest joc. Mai am trei accidentați. Încet, încet, apar toți jucătorii. Eu nu vreau să obțin victorii împotriva antrenorilor, eu vreau ca echipa mea să câștige. Normal că dorim să câștigăm, să adunăm puncte și să mergem cât mai sus în clasament. Este posibil orice„, a spus antrenorul FCSB-ului la conferința de presă.