FC Voluntari - Concordia 2-1. Dramă pentru echipa lui Adrian Falub, după ce a condus aproape tot meciul. Aşa arată clasamentul din play-out

Miercuri, 23:09 10110 afişări Liga 1

FC Voluntari - Concordia Chiajna 2-1 (Tudorie 84, 90+2 / Grădinaru 1)

Echipele:

• FC Voluntari: Mitrev - Ricardinho (Hodorogea 75), Balaur, Armaş, Al. Vlad - Al. Răuţă, Signorelli, Căpăţînă - G. Deac (Belahmeur 67), Tudorie, Gadze (Bălan 71)
  • Rezerve: Vâtcă - Russo, C. Lazăr
  • Concordia Chiajna: Rîmniceanu - Bărboianu (Iloki 89), Marc (Meira 81), Cadamuro, Koutroumpis, A. Radu - Grădinaru, Gorobsov, Ivanovici - Bawab (Nivaldo 85), Moussa
  • Rezerve: Caparco - M. Cristescu, Guessa, Stănică
  • Arbitru: Radu Petrescu/ Asistenţi: Vladimir Urzică & Marius Nicoară

Minutul 90+5: Fluier final la Voluntari! Echipa lui Berdogi se impune dramatic, cu ”dubla” lui Tudorie din finalul partidei, şi se distanţează la trei puncte de locul de baraj, ocupat de Hermannstadt. Situaţia se complică pentru Concordia Chiajna, care rămâne la zece puncte ultimul loc ce asigură salvarea de la retrogradare.

Minutul 90+2: GOOOOOL FC Voluntari! Dramă pentru echipa lui Adrian Falub! Ion Gheorghe centrează în careu, Rîmniceanu iese greşit şi mingea ajunge la Tudorie, care trimite în poarta goală pentru 2-1.

Minutul 84: GOOOOOL FC Voluntari! Tudorie transformă o lovitură de la 11 metri, după ce Koutroumpis l-a faultat în careu pe Ion Gheorghe.

Minutul 78: Gazdele aleargă după egalare, dar echipa lui Falub se apără exemplar. O acţiune a celor de la FC Voluntari se încheie cu un şut de la aproximativ 25 de metri semnat de Gheorghe, dar acesta trimite balonul peste stadion.

Minutul 65: Ocazie imensă a gazdelor! Deac îl driblează pe Rîmniceanu şi trimite spre poartă, dar mingea este respinsă de pe linia porţii de Ştefan Bărboianu, astfel că echipa lui Falub rămâne în avantaj.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Se încheie prima repriză. Oaspeţii conduc cu 1-0.

Minutul 37: Gorobsov execută o lovitură liberă în careu, Cadamuro recentrează, mingea ajunge la Koutroubis, dar acesta şutează peste poartă.

Minutul 33: Ocazie mare pentru FC Voluntari! Tudorie primeşte o pasă la marginea careului, se întoarce cu faţa la poartă şi trage slab, pe direcţia lui Rîmniceanu, care respinge în corner.

Minutul 1: GOOOOOL Concordia Chiajna! Început perfect de meci pentru echipa lui Adrian Falub. Ivanovici centrează în careu către Bawab, fundaşii Voluntariului resping, dar mingea ajunge la Grădinaru care trage puternic şi deschide scorul, după 30 de secunde.

Minutul 1: Fluier de start!

Cu cinci runde înainte de încheierea sezonului din play-out-ul Ligii I Betano, FC Voluntari ocupă locul 11, cu 23 de puncte, la egalitate cu FC Hermannstadt, care se află pe poziţie de baraj. Formaţia lui Cristiano Bergodi a început bine play-out-ul, cu trei victorii consecutive, însă rezultatele ulterioare au lăsat de dorit, iar echipa are emoţii cu privire la evitarea retrogradării.

De partea cealaltă, Concordia Chiajna pare deja condamnată la fotbal în Liga 2 din sezonul următor. Trupa lui Adrian Falub a obţinut o singură victorie în cele nou meciuri din play-out, înregistrând patru remize şi patru eşecuri. Chiajna e ultima, cu doar 16 puncte, la şapte lungimi de locul de baraj.

În acest sezon, cele două formaţii din Ilfov s-au mai întâlnit de trei ori, iar de fiecare dată a avut câştig de cauză FC Voluntari, care s-a impus cu 4-0, 3-1, respectiv 2-1.