FC Botoșani – Sepsi 0-0. Fotbal cu lingurița. Gazdele rămân fără victorie pe teren propriu. Cronica partidei

FC Botoșani - Sepsi 0-0.  Fotbal cu lingurița. Gazdele rămân fără victorie pe teren propriu. Cronica partidei

Fără victorie de trei etape, botoșănenii sperau să obțină trei puncte în meciul cu Sepsi numai că jocul a fost unul modest, cea mai mare ocazie aparținându-i fundașului Andrei Burcă în urma unui corner. Jucătorii celor două echipe s-au întrecut în gafe, au făcut multe faulturi iar jocul nu s-a ridicat la nivelul Ligii I. Începutul meciului a fost unul foarte slab, de nivelul eșalonului secund, cu două echipe care nu au fost în stare să lege mai mult de două pase.

Primul șut spre poartă le-a aparținut oaspeților dar I. Fulop trimite alături. În minutul 11, Eugen Neagoe este nevoit să facă prima schimbare. Velev a părăsit terenul după un duel cu Oaidă. În locul lui Velev a intrat Karnitski. După vreo 20 de minute de fotbal modest, gazdele au încercat să iasă la joc dar Chitoșcă și Roman nu nimeresc poarta celor de la Sepsi. În minutul 30, Hervin Ongenda are șansa deschiderii scorului dar goalkeeperul oaspeților se opune. Cinci minute mai târziu este rândul oaspeților să-și treacă în cont o ocazie bună de gol. Simonovski reia cu capul din interiorul careului dar Eduard Pap respinge în corner. Finalul primei reprize a aparținut oaspeților dar jucătorii lui Neagoe nu reușesc să-i dea emoții lui Pap iar la pauză era 0-0.

FC Botoșani începe în atac partea secundă. Ongenda execută un corner de pe stânga, Burcă reia cu capul dar mingea lovește bara și ajunge la Oaidă care cade în careu. Botoșănenii solicită penalty dar centralul Horia Mladinovici face semn ca jocul să continue. În minutul 55 Chitoșcă reia din marginea careului dar mingea trece peste poarta lui Niczuly. Șase minute mai târziu, Roman șutează de la 20 de metri dar nici el nu nimerește poarta. Oaidă își încearcă și el șutul dar trimite mult pe lângă poartă. Oaspeții echilibrează jocul și în minutul 76 Simonovski reia cu capul puțin peste poarta lui Pap. Enache i-a aruncat în luptă pe Brekalo, Corban și E. Papa dar jocul botoșănenilor nu s-a schimbat. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

FC Botoșani – Sepsi 0-0

• FC Botoșani: Pap – Patache, Chindriș, A. Burcă, Soiledis – J. Rodriguez, Oaidă – Golofca, Ongenda, Chitoșcă (Corban 79) – M. Roman (Brekalo 70)
  • Rezerve: Martin – Pițian, Piftor, Endriko, E. Florescu
  • Sepsi: Niczuly – De Moura, Viera Jovanovic, Sato – Velev (Karnitski 11), Vașvari – S. Drăghici (Mensah 88), I. Fulop, Tandia – Simonovski
  • Rezerve: Fejer – Nouvier, Adrian Rus, Yasin Hamed, Fl. Ștefan

Minutul 90+3: Fluier final! Cele două formații își împart punctele, după ce în etapa precedentă au pierdut Poli Iași, respectiv FCSB.

Minutul 47: Ocazie mare pentru gazde! Burcă reia cu capul o centrare venită din corner, dar trimite balonul în bara transversală a porții lui Niczuly!

Minutul 46: A început partea secundă a jocului de la Botoșani

Minutul 45+4: Pauză!

Minutul 30: Ongenda primește o pasă pe partea dreaptă, în apropierea careului de șase metri, dar Niczuly iese perfect.

Minutul 23: Mihai Roman primește o pasă în apropierea carelui și trage din prima cu stângul, dar Niczuly respinge în corner!

Minutul 1: Fluier de start!

17:33 Avem echipele de start pentru meciul care începe în jumătate de oră. Așteptăm o nouă prestație bună a francezului Ongenda, iar de la oaspeți Stephan Drăghici și Tandia sunt oamenii care ar trebui să producă cele mai frumoase momente.

Cele două echipe s-au mai duelat doar în sezonul trecut, de patru ori, trei meciuri fiind câștigate de moldoveni, iar celalată fiind o remiză.
Până acum cei doi antrenori, Constantin Enache și Eugen Neagoe, s-au mai întâlnit de două ori, primul având o victorie, în timp ce al doilea duel s-a încheiat la egalitate. Totodată, Neagoe s-a mai confruntat de cinci ori cu FC Botoșani: trei victorii – o remiză – o înfrângere.