FC Botoşani - Sepsi 0-0. Fotbal cu linguriţa. Gazdele rămân fără victorie pe teren propriu. Cronica partidei

27 aug 2018 2226 afişări Comentează şi tu Liga 1
FC Botoşani - Sepsi 0-0.  Fotbal cu linguriţa. Gazdele rămân fără victorie pe teren propriu. Cronica partidei Foto: Răzvan SAUCIUC 9 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17485667/5/botosani-sepsi.jpg

Fără victorie de trei etape, botoşănenii sperau să obţină trei puncte în meciul cu Sepsi numai că jocul a fost unul modest, cea mai mare ocazie aparţinându-i fundaşului Andrei Burcă în urma unui corner. Jucătorii celor două echipe s-au întrecut în gafe, au făcut multe faulturi iar jocul nu s-a ridicat la nivelul Ligii I. Începutul meciului a fost unul foarte slab, de nivelul eşalonului secund, cu două echipe care nu au fost în stare să lege mai mult de două pase.

Primul şut spre poartă le-a aparţinut oaspeţilor dar I. Fulop trimite alături. În minutul 11, Eugen Neagoe este nevoit să facă prima schimbare. Velev a părăsit terenul după un duel cu Oaidă. În locul lui Velev a intrat Karnitski. După vreo 20 de minute de fotbal modest, gazdele au încercat să iasă la joc dar Chitoşcă şi Roman nu nimeresc poarta celor de la Sepsi. În minutul 30, Hervin Ongenda are şansa deschiderii scorului dar goalkeeperul oaspeţilor se opune. Cinci minute mai târziu este rândul oaspeţilor să-şi treacă în cont o ocazie bună de gol. Simonovski reia cu capul din interiorul careului dar Eduard Pap respinge în corner. Finalul primei reprize a aparţinut oaspeţilor dar jucătorii lui Neagoe nu reuşesc să-i dea emoţii lui Pap iar la pauză era 0-0.

FC Botoşani începe în atac partea secundă. Ongenda execută un corner de pe stânga, Burcă reia cu capul dar mingea loveşte bara şi ajunge la Oaidă care cade în careu. Botoşănenii solicită penalty dar centralul Horia Mladinovici face semn ca jocul să continue. În minutul 55 Chitoşcă reia din marginea careului dar mingea trece peste poarta lui Niczuly. Şase minute mai târziu, Roman şutează de la 20 de metri dar nici el nu nimereşte poarta. Oaidă îşi încearcă şi el şutul dar trimite mult pe lângă poartă. Oaspeţii echilibrează jocul şi în minutul 76 Simonovski reia cu capul puţin peste poarta lui Pap. Enache i-a aruncat în luptă pe Brekalo, Corban şi E. Papa dar jocul botoşănenilor nu s-a schimbat. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

FC Botoşani - Sepsi 0-0

• FC Botoşani: Pap - Patache, Chindriş, A. Burcă, Soiledis - J. Rodriguez, Oaidă - Golofca, Ongenda, Chitoşcă (Corban 79) - M. Roman (Brekalo 70)
  • Rezerve: Martin - Piţian, Piftor, Endriko, E. Florescu
  • Sepsi: Niczuly - De Moura, Viera Jovanovic, Sato - Velev (Karnitski 11), Vaşvari - S. Drăghici (Mensah 88), I. Fulop, Tandia - Simonovski
  • Rezerve: Fejer - Nouvier, Adrian Rus, Yasin Hamed, Fl. Ştefan

Minutul 90+3: Fluier final! Cele două formaţii îşi împart punctele, după ce în etapa precedentă au pierdut Poli Iaşi, respectiv FCSB.

Minutul 47: Ocazie mare pentru gazde! Burcă reia cu capul o centrare venită din corner, dar trimite balonul în bara transversală a porţii lui Niczuly!

Minutul 46: A început partea secundă a jocului de la Botoşani

Minutul 45+4: Pauză!

Minutul 30: Ongenda primeşte o pasă pe partea dreaptă, în apropierea careului de şase metri, dar Niczuly iese perfect.

Minutul 23: Mihai Roman primeşte o pasă în apropierea carelui şi trage din prima cu stângul, dar Niczuly respinge în corner!

Minutul 1: Fluier de start!

17:33 Avem echipele de start pentru meciul care începe în jumătate de oră. Aşteptăm o nouă prestaţie bună a francezului Ongenda, iar de la oaspeţi Stephan Drăghici şi Tandia sunt oamenii care ar trebui să producă cele mai frumoase momente.

Cele două echipe s-au mai duelat doar în sezonul trecut, de patru ori, trei meciuri fiind câştigate de moldoveni, iar celalată fiind o remiză.
Până acum cei doi antrenori, Constantin Enache şi Eugen Neagoe, s-au mai întâlnit de două ori, primul având o victorie, în timp ce al doilea duel s-a încheiat la egalitate. Totodată, Neagoe s-a mai confruntat de cinci ori cu FC Botoşani: trei victorii - o remiză - o înfrângere.