FC Botoşani - Gaz Metan 1-1. Se încinge lupta pentru playoff. Cum arată clasamentul

24 feb 2019 7054 afişări Liga 1
FC Botoşani - Gaz Metan 1-1. Se încinge lupta pentru playoff. Cum arată clasamentul IONUT TABULTOC / MEDIAFAX FOTO 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17888184/3/52643012-424312961728743-7209857223499972608-n.jpg

Botoşani - Gaz Metan 1-1 (Fulop 42 / I. Cristea 38)

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova). Asistenţi: Radu Ghinguleac (Bucureşti) şi Daniel Mitruţi (Craiova)

Gaz Metan nu a venit la Botoşani ca o echipă resemnată ci a arătat din primele minute ale partidei că vrea mai mult de un punct. În minutul 7, Coimbra a avut prima oportunitate de a marca dar a fost blocat în centrul careului. Prima şansă de gol a botoşănenilor a venit abia în minutul 23 când Golofca profită de o eroare a defensivei adverse, pătrunde, centrează dar Fulop greşeşte execuţia finală. Acelaşi Fulop execută o lovitură, şutează pe centrul porţii dar Pleşca nu are nicio emoţie. Replica oaspeţilor vine în minutul 30 când Chamed şutează puţin pe lângă poartă. Un minut mai târziu, Rondon scapă pe dreapta, şutează la colţul scurt dar Fraisl este salvat de bară.

În minutul 33, Golofca marchează dar golul este anulat pentru un fault în atac comis de Mihai Roman. Patru minute mai târziu, Fraisl şi Burcă se încurcă în careu, mingea ajunge la Iulian Cristea care deschide scorul.  FC Botoşani revine repede în joc şi egalează prin Lorand Fulop în minutul 42 iar la pauză, scorul a fost egal.

Repriza secundă începe tot cu oaspeţii în ofensivă. Botoşănenii echilibrează jocul dar nu reuşesc să se apropie de poarta Gazului. În minutul 71, Diaz şutează dar Miron respinge din faţa porţii după care Fofana reia cu capul dar Fraisl îşi salvează echipa. Rondon are şi el o mare ocazie de gol în minutul 77 dar trimite puţin pe lângă poartă.
Finalul partidei aparţine gazdelor dar elevii lui Ciobotariu nu reuşesc să se apropie de poarta lui Pleşca şi partida se încheie la egalitate, scor 1-1.

Botoşani: Fraisl - Dumitraş, Miron, Burcăs, Soilediss - Karaboue, Ongenda (E. Papa 89) - Fabbrini, Fulops (Oaidă 80), Golofca (L. Buş 75) - M. Roman
Rezerve: T. Anca - Chindriş, Patache, Târşa
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Diallo, I. Cristeas, Ivanov - Fofana, L. Aurelio - Caiado (Pleaşcă 80), Chamed, D. Olarus (Mailat 66) - Rondon (Yazalde 88)

9. Gaz Metan 30p.

Minutul 90+3: Fluier final. FC Botoşani şi Gaz Metan remizează, scor 1-1, dar moldovenii sunt la doar trei puncte de calificarea matematică în playoff. Şi cu un egal la Ovidiu, băieţii lui Ciobotariu elimină Viitorul din cursă. Însă dacă Sepsi pierde cu CFR, Botoşani şi Viitorul remizează, iar Poli Iaşi învinge Hermannstadt, se va face clasament în trei, ca anul trecut.

Minutul 66: Ocazie pentru Gaz Metan. Rondon a reluat din voleu, de la 11 metri, dar mingea a trecut miliemtric pe lângă poartă apărată de Fraisl. Rămâne 1-1. Moldovenii par mult prea apăsaţi de presiunea partidei. Sunt la doar patru puncte de accederea în playoff, pentru prima oară în istoria clubului.

Minutul 66: Prima schimbare a meciului. Iordănescu schimbă primul: intră Mailat, iese Olaru.

Minutul 46: S-a reluat jocul. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45+1: Pauză. Moldovenii au revenit rapid pe tabelă, după golul reuşit de Iulian Cristea. Dacă azi obţin un egal, băieţii lui Ciobotariu au nevoie de un succes cu Viitorul, în ultima etapă, pentru a se califica matematic în playoff. Şi pentru a nu depinde de alte rezultate.

Minutul 42: GOOOL FC Botoşani!  Ongenda a pasat la 11 metri, din afara careului, iar Fulop a apărut demarcat la finalizare şi a înscris. Francezul a păcălit întreaga apărare a oaspeţilor cu o pasă lobată. Fulop a venit din spate, a preluat impecabil, după care a înţepat mingea şi a trimis-o pe sub Pleşca.

IONUT TABULTOC / MEDIAFAX FOTO

Minutul 38: GOOOL Gaz Metan! Chamed a centrat de la colţul terenului, Fraisl a ieşit şi a boxat în lateral, dar Iulia Cristea s-a aflat la pândă şi a împins mingea în plasă. Portarul gazdelor a respins foarte slab, la doar trei metri distanţă, iar Cristea a avut de îndeplinit o simplă formalitate. La acest scor, Botoşaniul va avea o misiune infernală la Ovidiu, cu Viitorul.

Minutul 33: Gol anulat. Cătălin Golofca a reuşit să înscrie, însă Sebastian Colţescu a sancţionat un fault comis de Mihai Roman contra lui Iulian Cristea. Rămâne 0-0.

Minutul 30: Ocazie mare pentru Gaz Metan. Rondon a scăpat în flancul stâng, a şutat violent la vinclu, dar bara l-a salvat pe Fraisl. Mingea a izbit stâlpul, după care a ricoşat în afara careului.

Minutul 1: A început partida de la Botoşani.

FC Botoşani poate eliminat Poli Iaşi din cursa pentru playoff, dacă învinge Gaz Metan Mediaş. Indiferent de rezultatul din această după-amiază, pentru FC Botoşani va fi decisiv jocul de etapa viitoare, de la Ovidiu, contra Viitorului. FC Botoşani şi Viitorul au câte 35 de puncte în acest moment, dar băieţii lui Hagi s-au impus în partida tur. Un succes în ultima etapă ar clasa Viitorul deasupra Botoşaniului, în caz de egalitate de puncte. Aşadar, indiferent de cum se termină Botoşani - Gaz Metan, Golofca&Co sunt obligaţi să puncteze la Ovidiu, pentru a termina în primele şase.

După eşecul cu CFR Cluj, Poli Iaşi rămâne la un punct de Botoşani. Dacă Botoşani învinge Gaz Metan, Poli Iaşi îşi ia adio de la playoff. În acelaşi timp, cu patru puncte în ultimele două etape, FC Botoşani e în playoff.